Obserwuj w Google News

Zależy ci na gładkiej i młodej skórze? Wypróbuj mikrodermabrazję

3 min. czytania
21.04.2020 09:32
Zareaguj Reakcja

Zobacz, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do oczyszczania skóry taką metodą.

Kobieta w trakcie mikrodermabrazji
fot. Fotolia

Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na oczyszczaniu skóry za pomocą specjalistycznego narzędzia lub kosmetyków o odpowiednich właściwościach. Dzięki mikrodermabrazji skóra jest gładka, a niedoskonałości zminimalizowane.

Zobacz także: Peeling do twarzy jest podstawą w pielęgnacji. Odżywi cerę i przygotuje ją do kolejnych zabiegów

Rodzaje mikrodermabrazji

Wyróżniamy kilka rodzajów mikrodermabrazji. Do najpopularniejszych należą:

  • mikrodermabrazja diamentowa naskórek złuszczany jest za pomocą głowicy urządzenia pokrytej diamentami syntetycznymi lub naturalnymi
  • mikrodermabrazja korundowa – naskórek ściera się głowicą pokrytą kryształkami korundu, czyli tlenku glinu
  • mikrodermabrazja tlenowa – w jej przypadku naskórek złuszcza się za pomocą tlenu i soli fizjologicznej

Istnieje też coś takiego jak oxybrazja, która również polega na ścieraniu naskórka, ale strumieniem kropelek soli fizjologicznej lub koktajli witaminowych o odpowiedniej prędkości.

Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji

Zabieg ten przeprowadza się najczęściej w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej.

Najpierw twarz zostaje dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Następnie głowicę urządzenia – pokrytą diamentami lub korundem – przykłada się do każdego fragmentu skóry. Głowica aparatu zasysa lekko skórę i podnosi konkretny fragment, aby dokładnie go oczyścić. Po zabiegu skórę trzeba nawilżyć i w następnych dniach szczególnie o nią zadbać. Warto też chwilowo zrezygnować z basenu, aby nie zakazić się żadną bakterią. Skóra musi mieć czas, aby się zregenerować.

Po zabiegu mikrodermabrazji nie można wystawiać skóry na słońce – wskazane są też kremy z filtrem UV. Powinno się unikać niskich temperatur. Po zabiegu zastosuj parafinę kosmetyczną. Dzięki niej twoja skóra będzie gładka w dotyku.

Mikrodermabrazja – działanie

  • wygładza zmarszczki – te głębokie wyraźnie spłyca
  • rozjaśnia przebarwienia
  • minimalizuje rozstępy i usuwa blizny
  • regeneruje skórę
  • pobudza produkcję kolagenu i spowalnia procesy starzeniowe

Mikrodermabrazja – cena i czas trwania

Zabieg mikrodermabrazji – czy to diamentowej, czy korundowej – trwa przeważnie ok. 30 minut. Nie oznacza to jednak, że jedna „sesja” wystarczy. Najczęściej wykonuje się serie 5 zabiegów, ale ich ilość często waha się od 2 do 10 powtórzeń.

Jedna sesja mikrodermabrazji twarzy kosztuje ok. 150 złotych. Za inne części ciała możemy zapłacić nawet do 700 zł.

Wskazania i przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja wskazana jest dla osób, które borykają się z tłustą cerą i z rozszerzonymi porami. Wszelkie blizny, zrogowacenia czy przebarwienia to także wskazania do wypróbowania tej metody.

Nie poleca się zabiegu osobom, które mają rany na skórze czy chorują np. na trądzik różowaty. Jeżeli chcą skorzystać z tej metody, najpierw powinny skonsultować się z dermatologiem. Zabiegu nie powinno wykonywać się także u osób, które mają wirusową bądź bakteryjną przejściową chorobę skóry. W takich sytuacjach warto poczekać aż zostanie ona wyleczona.

Przed zabiegiem nie powinno się opalać skóry ani depilować. Obie te czynności mogą doprowadzić do podrażnienia, a w jego przypadku mikrodermabrazji nie powinno się przeprowadzać.

Mikrodermabrazja a peeling kawitacyjny

Doskonałą metodą złuszczania naskórka jest także peeling kawitacyjny. Jest to metoda oczyszczania skóry za pomocą ultradźwięków. Bardzo często konkuruje on z zabiegiem mikrodermabrazji, gdyż jest delikatniejszy. W przypadku, kiedy mikrodermabrazja nie jest zalecana, stosuje się właśnie peeling kawitacyjny.

Mikrodermabrazja w domu

Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na mikrodermabrazję w profesjonalnym salonie, można wypróbować mikrodermabrazję w domu. Potrzebujemy zestawu kosmetyków potrzebnych do złuszczenia naskórka. Składa się on z peelingu termicznego, kwasu glikolowego, płynu neutralizującego i kremu z filtrem UV. Taki zabieg robimy raz na tydzień, a po nim dbamy o skórę tak samo, jak byśmy wyszły z salonu kosmetycznego.

Najpierw oczyszczamy skórę twarzy, następnie masujemy ją przy pomocy peelingu. Po zmyciu twarzy letnią wodą i osuszeniu, nakładamy na skórę kwas glikolowy, który złuszcza skórę. Po tym etapie przywracamy skórze naturalne pH za pomocą płynu neutralizującego. Na koniec zabezpieczamy lekko podrażnioną po zabiegu skórę kremem z filtrem UV.

Istnieje także możliwość kupienia profesjonalnych urządzeń do mikrodermabrazji diamentowej do domu. Ich koszt waha się od 250 do nawet 3 tysięcy złotych.

Tak naprawdę tylko od nas zależy, w jaki sposób chcemy osiągnąć efekt w postaci oczyszczonej, zdrowej i młodej skóry.

 

Autor: Paulina Ermel