Jak zwalczyć cellulit i skąd się bierze? Główne przyczyny powstawania cellulitu
Cellulit, popularnie nazywany skórką pomarańczową, to widoczne na skórze zgrubienia, które najczęściej powstają w okolicach ud czy pośladków. Jak sobie z nim poradzić?

Cellulit, popularnie nazywany skórką pomarańczową, powstaje w wyniku nieprawidłowo rozmieszczonej tkanki tłuszczowej. Można wyróżnić kilka rodzajów cellulitu, jednak najpopularniejszymi są cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Istnieje wiele przyczyn powstawania cellulitu, między innymi siedzący tryb życia czy nieodpowiednia dieta. Cellulit pojawia się zarówno u młodych jak i starszych osób. Częściej problem ten dotyka kobiet niż mężczyzn. Cellulit najczęściej widoczny jest na udach i pośladkach, a charakteryzują go widoczne wgłębienia na skórze.
Zobacz także: Najpopularniejsze sposoby na pozbycie się cellulitu
Jak się pozbyć cellulitu?
Cellulit powstaje między innymi w wyniku siedzącego tryby życia. Dwoma najpopularniejszymi rodzajami są cellulit wodny i tłuszczowy. Pierwszy rodzaj związany jest z nadmiernym zbieraniem się wody w organizmie. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, między innymi spożywanie środków antykoncepcyjnych, problemy hormonalne czy problemy z krążeniem.
W przypadku cellulitu tłuszczowego w grę wchodzi niezdrowy styl życia, zła dieta i za mało ruchu, które prowadzą do odkładanie się tkanki tłuszczowej. Jej nieodpowiednie rozmieszczenie owocuje powstawaniem wgłębień na skórze, które z czasem stają się mocno widoczne.
W obu przypadkach istnieje kilka sposobów na pozbycie się cellulitu. Po pierwsze zmiana diety i uprawianie sportu. Ważna jest również pielęgnacja skóry i posiadanie odpowiedniego kremu na cellulit. W ekstremalnych przypadkach można również sięgnąć po zabiegi na cellulit, które w dużym stopniu niwelują jego widoczność.
Cellulit wodny
Wiele kobiet, pomimo prowadzenia zdrowego trybu życia, boryka się z powstawaniem cellulitu. W takich przypadkach możemy mówić o cellulicie wodnym, którego pojawienie się może świadczyć o zaburzonej pracy gospodarki hormonalnej. Cellulit wodny najczęściej można zaobserwować na udach, pupie, brzuchu czy wewnętrznej stronie ramion. Według specjalistów jest jednak znacznie łatwiejszy do zwalczenia, niż cellulit tłuszczowy.
Celluli na udach
Choć wydawałoby się, że w czasach, kiedy bycie "fit" stało się modą, kobiety nie mają problemu z powstawaniem cellulitu, to jednak jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w sieci jest to, jak pozbyć się cellulitu na udach i jakie są przyczyny powstawania. W przypadku cellulitu na udach winowajcą okazuje się nie tylko siedzący tryb życia, ale także problemy z krążeniem i produkowanie przez organizm dużych ilości toksyn.
Ćwiczenia na cellulit
Jakie ćwiczenia na cellulit będą najlepsze? Trenerzy proponują wiele ciekawych propozycji, a najskuteczniejszą z nich ma być trening aerobowy, który angażuje większą ilość partii mięśni. Jednak jeśli nie mamy czasu na bieganie czy jeżdżenie na rowerze, można codziennie w domu wykonać kilka prostych ćwiczeń, które ujędrnią ciało i zahamują powstawanie skórki pomarańczowej. Oto jedna z propozycji:
- Przysiady - to bardzo dobre ćwiczenie na cellulit, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ułożeniu ciała. Przede wszystkim nogi ustawiamy w szerokości barków lub nieco dalej. Ruch zaczynamy od wypchnięcia bioder do tyłu, ważne jest, aby plecy były utrzymywane cały czas w prostej postawie podczas schodzenia w dół i prostowania się. Nogi należy przez cały czas mieć mocno dociśnięte do podłogi. Warto zwrócić również uwagę na pozycję kolan, które nie powinny się ze sobą stykać i wychodzić poza linię palców od stóp. Jeśli zależy nam na zaangażowaniu mięśni pośladków i tylnych mięśni ud, nogi powinny być rozstawione znacznie szerzej niż linia barków.
Zabiegi na cellulit
Walkę z cellulitem można podjąć na dwa sposoby lub połączyć je ze sobą. Po pierwsze regularne ćwiczenia, po drugie popularne zabiegi na cellulit, które powstrzymają nieodpowiednie rozmieszczenie się tkanki tłuszczowej. Wśród najczęściej proponowanych zabiegów są:
- karboksyterapia,
- endermologia,
- drenaż limfatyczny,
- mezoterapia,
- laseroterapia.
Autor: Anna Respondek