Obserwuj w Google News

Botoks – fakty i mity. Jak działa toksyna botulinowa i kiedy ją zastosować?

3 min. czytania
07.05.2018 13:32
Zareaguj Reakcja

Botoks nie bez powodu nazywany jest pogromcą zmarszczek. Tak naprawdę substancja ta to toksyna botulinowa, a jedynie jej handlową nazwą jest botoks. Naturalnie powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach dlatego popularnie nazywa się ją jadem kiełbasianym. Co warto wiedzieć o botoksie, zanim się go zastosuje? Na jakie powikłania można się narazić i ile trzeba zapłacić za taki zabieg?

Kobieta poddaje się zabiegowi wstrzykiwania botoksu
fot. Shutterstock

Warto wiedzieć, że botoks działa wyłącznie na zmarszczki mimiczne. Nie pozbędziesz się za jego pomocą zmarszczek, które powstają pod wpływem naturalnego procesu starzenia się skóry.

Zobacz też: Używasz płatków kosmetycznych? To błąd. Podpowiadamy, czym je zastąpić

Początkowo botoks wykorzystywany był w okulistyce i neurologii. Za pomocą toksyny botulinowej leczono zeza, ale też usuwano nadmierne napięcie mięśni u dzieci z porażeniem mózgowym. Podczas zabiegów okulistycznych zauważono, że wygładza też zmarszczki na twarzy. Wówczas zaczęto wykorzystywać botoks w dermatologii estetycznej. Na dobre w Polsce zagościł on w gabinetach po 1996 roku.

Zastosowanie botoksu

Toksynę botulinową wykorzystuje się do:

  • usuwania zmarszczek na czole, na szyi
  • eliminowania kurzych łapek
  • podnoszenia opadających kącików ust

Jak działa botoks?

Zmarszczki mimiczne powstają przez nadmierną aktywność mięśni twarzy. Włókno nerwowe wysyła do mięśnia sygnał i ten kurczy się. Jak wstrzykniemy w niego botoks, mięsień nie może się skurczyć. Toksyna botulinowa działa do 6 miesięcy. Później słabnie i zabieg trzeba powtórzyć.

Botoks – przebieg zabiegu

  1. Najpierw lekarz odtłuszcza skórę twarzy i dezynfekuje ją.
  2. Następnie znieczula się skórę chłodząc ją lodem. Taka metoda wystarczy, gdyż zabieg jest bezbolesny.
  3. Preparat wstrzykiwany jest w 8 miejscach w obrębie czoła i w 3 miejscach w okolicy kurzych łapek.
  4. Po zabiegu skóra znów jest schładzana lodem, a następnie smarowana maścią z witaminą K, która zapobiega powstawaniu siniaków.
  5. Przez kilka następnych godzin nie powinno się masować twarzy, schylać i kłaść – botoks mógłby spłynąć do innych części twarzy. Stosując się do tych zaleceń, zminimalizujemy prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań po zabiegu.

Ile trwa wstrzykiwanie toksyny botulinowej?

Wstrzykiwanie botoksu trwa zaledwie kilkanaście minut. Aby jednak zauważyć efekty, trzeba poczekać nawet kilka dni.

Nie zawsze botoks rozkłada się równomierne i czasem potrzebne są korekty. Temu służy właśnie wizyta kontrolna, podczas której lekarza ocenia, czy wszystko jest ok.

Kiedy zacząć stosować botoks?

Zabieg przy użyciu botoksu można wykonać już w okolicach 25 roku życia. Coraz więcej młodych osób boryka się z problemem zmarszczek mimicznych.

Przeciwwskazania do stosowania botoksu

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • miesiączka
  • choroby neurologiczne powodujące osłabienie mięśni
  • trądzik
  • problemy z krzepliwością krwi
  • stosowanie niektórych leków
  • nadwrażliwość na składniki preparatu

Ile kosztuje wstrzykiwanie botoksu

W zależności od tego, które zmarszczki chcemy wygładzić, cena zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej różni się. Za eliminowanie zmarszczek szyi zapłacimy nawet 1000 zł. Porównywalną cenę ma usuwanie zmarszczek na czole. Podnoszenie kącików ust to z kolei koszt rzędu 500 zł.

Skutki uboczne wstrzykiwania botoksu

  • u osób bardzo wrażliwych może wystąpić ból w miejscu wstrzyknięcia. W takiej sytuacji można wesprzeć się środkiem przeciwbólowym zawierającym ibuprofen albo paracetamol.
  • siniaki w miejscu wkłucia
  • uczucie słabości mięśni
  • czerwona wysypka, która może utrzymywać się nawet do kilku dni
  • ból głowy

Botoks a kwas hialuronowy

Czym różni się wstrzykiwanie botoksu od kwasu hialuronowego? Przede wszystkim są to dwa różne preparaty. Botoks pozyskiwany jest od bakterii, natomiast kwas hialuronowy produkuje organizm ludzki. Toksyna botulinowa służy do wygładzania zmarszczek mimicznych, natomiast kwas hialuronowy jest najpopularniejszym wypełniaczem zmarszczek. Z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej, a to on odpowiada za wiązanie wody w skórze. Im mniej kwasu hialuronowego, tym skóra bardziej sucha, wiotka i podatna na procesy starzeniowe.

Toksyna botulinowa ma opóźniać pogłębianie się zmarszczek mimicznych. Kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki, ale ma też szersze działanie – stosuje się go do modelowania pośladków, piersi czy łydek.

Należy pamiętać, że choć ostrzykiwanie botoksem to jedna z najskuteczniejszych metod eliminowania zmarszczek i profilaktyki przeciwzmarszczkowej, łatwo można z nim przesadzić. Zbyt duża ilość toksyny botulinowej, zbyt częste stosowanie botoksu mogą spowodować efekt maski.

Inne zastosowanie toksyny botulinowej – botoks na nadpotliwość

Wiedzieliście, że botoks można zastosować także wtedy, kiedy ma się problemy z nadmiernym poceniem? Stosuje się go do leczenia nadpotliwości szyi, dłoni, pach, twarzy, a nawet głowy. Najczęściej jest botoks stosowany jest w okolicach dłoni i pach.

Jest to bardzo dobra metoda leczenia nadpotliwości szyi, dłoni, pach, głowy, twarzy. Natomiast jest najczęściej stosowana w okolicy pach i dłoni.

Toksyna botulinowa podana w te okolice miejscowo wpływa na gruczoły potowe, hamując wydzielanie przez nie potu.

 

Autor: Paulina Ermel