Obserwuj w Google News

Andrzejki: kiedy wypadają w 2023 roku? Najlepsze wróżby i zabawy

4 min. czytania
08.11.2023 15:28
Zareaguj Reakcja

Kiedyś dotyczyły wyłącznie panien i zamążpójścia. Dziś andrzejki to dzień zabaw i wróżb dla każdego. Sprawdzamy, kiedy obchodzimy andrzejki w 2023 roku oraz jak najlepiej spędzić ten magiczny wieczór.

wróżenie z wosku
fot. Shutterstock

Andrzejki to święto panieńskich wróżb i okazja do ostatnich hucznych zabaw przed adwentem. Dzień ten wypada zawsze jesienią, a dzień po nim obchodzimy  imieniny Andrzeja. Kiedy są andrzejki? Jakie zwyczaje i zabawy z nimi związane znają Polacy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Redakcja poleca

Kiedy są andrzejki 2023? Data święta wróżb

Choć data tego święta jest stała, co roku ustalenie jej w kalendarzu przysparza nam wielu problemów. Warto pamiętać, że andrzejki obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja, czyli 29 listopada. To właśnie wtedy wykonuje się tzw. lanie wosku i inne andrzejkowe wróżby, a nie dzień później, w imieniny Andrzeja, jak niektórzy sądzą.

W 2023 roku andrzejki wypadają w środę. Jest to jednak dzień roboczy, dlatego wiele osób zapewne będzie świętować w ostatni weekend miesiąca tj. 24-26 listopada.

Quiz. Polskie przesądy. Czy znasz je wszystkie? Sprawdź, czy umiesz odgonić pecha

Wróżby na andrzejki i najlepsze zabawy

Andrzejki obchodzone w wigilię dnia św. Andrzeja to święto wyjątkowe. To właśnie w noc poprzedzającą imieniny Andrzeja można sprawdzić, co nas czeka w kolejnym roku. Czy będziemy zdrowi, czy poszczęści nam się w życiu osobistym i czy dostaniemy upragniony awans. Jedną z najpopularniejszych wróżb na andrzejki jest oczywiście lanie wosku. Jakie inne zabawy andrzejkowe znamy?

Lanie wosku

To jedna z najbardziej znanych i  popularnych wróżb na andrzejki. Co będzie nam potrzebne? Świeca i klucz, najlepiej stary i duży. Wosk roztapiamy w małym naczyniu i przelewamy przez ucho od klucza. Powstające figury to nasz prognostyk na nadchodzący rok. Jeśli masz problemy z rozpoznaniem kształtu andrzejkowej wróżby, obejrzyj jej cień na ścianie.

Buty

Naprzeciwko progu drzwi ustawiamy gęsiego buty wszystkich kobiet w rodzinie i przyjaciółek. Następnie przekładamy je od końca na początek kolejki. Właścicielka buta, który przekroczy próg, ma szansę na szybkie zamążpójście.

Karteczki z imionami

Napisz na kawałkach tektury imiona chłopców/dziewczyn. Następnie rzuć je za siebie, stojąc tyłem do świeczki. Ta kartka, która upadnie najbliżej, będzie skrywała imię twojego ukochanego/ukochanej!

Karteczki z życzeniami

Do naczynia z zimną wodą wrzuć kilka karteczek z życzeniami, które chciałabyś, aby się spełniły w najbliższym roku. Marzenia z tych kartek, które wypłyną na powierzchnię, mają szansę na realizację. Te, które opadną na dno, jeszcze długo się nie spełnią.

Zobacz także:  Cygańska wróżba na listopad 2023 roku - horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

Karteczki pod poduszki

Pod poduszką chowamy kartki z imionami chłopców/dziewczyn. Rano sięgamy po jedną z nich. Imię, które znajdzie się na kartce, zmieni nasze życie!

Lustro

Do tej wróżby na andrzejki potrzebujemy nowego lustra i czerwonej świecy. Panny zapalają świecę i proszą św. Andrzeja, by pozwolił im ujrzeć twarz ukochanego. Następnie tak długo wpatrują się w swoje odbicie, aż ich oczom ukaże się twarz wybranka.

Spodeczki

Na stole kładziemy 4 spodeczki. Pod każdym z nich umieszczamy jeden z następujących przedmiotów: monetę, obrączkę i listek. Jeden spodek zostaje pusty. Spodki mieszamy i losujemy jeden z nich. Jeśli trafimy na obrączkę, czeka nas miłość, jeśli listek - ślub. Moneta symbolizuje pieniądze. Jeśli trafimy na pusty spodeczek - nadchodzący rok nic nam nie przyniesie.

Jabłko

Obierz jabłko tak, by powstała długa obierzyna. Zamknij oczy, pomyśl o wybranku/wybrance i rzuć kawałek skórki za siebie. Kształt, jaki przybierze, będzie pierwszą literą imienia ukochanego/ukochanej.

Płomień

Zapal dwie zapałki i trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeśli płomienie będą palić się ku sobie, życzenie się spełni w ciągu roku. Jeśli odwrotnie - jeszcze poczekasz.

Zobacz także:  Najlepsze wróżby na andrzejki 2023. Sprawdź, jakich nie może zabraknąć w ten magiczny wieczór

Andrzejki: historia i zwyczaje

Skąd przywędrowały do nas wróżby andrzejkowe? Historycy nie są do końca zgodni, jakie jest pochodzenie andrzejek. Niektórzy wskazują Grecję i podobieństwo słów Andrzej (Andress) oraz greckich słów aner, andros oznaczających męża i mężczyznę. Inni źródeł zwyczaju szukają w starogermańskim kulcie boga Frejra, bóstwa miłości i płodności.

Andrzejki są nierozerwalnie związane z osobą świętego Andrzeja, czyli jednego z 12 apostołów i ucznia Jana Chrzciciela. Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum, a następnie w Grecji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Za swoje nauki został skazany na męczeńską śmierć na krzyżu.

W Polsce pierwsze wzmianki o andrzejkach pochodzą z XVI wieku, a dokładniej z 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. Najbardziej popularne było lanie wosku, cyny lub ołowiu. Andrzejki były obchodzone prawie we wszystkich regionach Polski, ale także poza granicami naszego kraju - w Niemczech, Szwajcarii, na Słowacji, w Czechach, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i Białorusi oraz w krajach śródziemnomorskich. Co ciekawe, w Szkocji, gdzie święty Andrzej jest patronem, 30 listopada to święto narodowe. 

Warto zaznaczyć, że pierwotnie andrzejki dotyczyły wyłącznie panien, które chciały się dowiedzieć, jak będzie wyglądał ich przyszły mąż. Kawalerowie z kolei obchodziły katarzynki. Dzisiaj wróżby na andrzejki wykonują zarówno panowie, jak i panie. 

Wróżby i zabawy związane z andrzejkami kiedyś były ostatnim hucznym akcentem przez adwentem. Obecnie, kiedy adwent jest okresem radosnego oczekiwania przed świętami Bożego Narodzenia, zabawa podczas jego trwania nie jest zakazana.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap
Kiedy będzie koniec świata? Oto znane przepowiednie
6 Zobacz galerię
fot. zef art/Shutterstock