Obserwuj w Google News

Jesteś w ciąży? Uważaj na te przesądy. Mogą zaszkodzić tobie i dziecku

6 min. czytania
Aktualizacja 18.09.2023
18.09.2023 12:45
Zareaguj Reakcja

Jakie są popularne przesądy o ciąży? W ciąży bardzo ważny jest spokój, o który trudno, kiedy kobieta zasypywana jest radami dotyczącymi tego, czego dla dobra dziecka nie powinna robić. Zabobony są bowiem wiecznie żywe i w czasie ciąży trudno uniknąć wysłuchania co najmniej kilku z nich.

Przesądy ciążowe
fot. Shutterstock

Ciążowe przesądy - jest ich mnóstwo, więc gdyby kobieta miała traktować je poważnie, nie mogłaby zrobić kroku, żeby nie narazić dziecka na mniejsze lub większe problemy. Choć wydawać by się mogło, że to bzdury z dawnych czasów, jeszcze 30 lat temu, szczególnie na wsi, takie przesądy były bardzo powszechne i kobiety często w nie wierzyły. Również dzisiaj możemy je usłyszeć - i to nie tylko z ust babci, ale też młodych kobiet. Czy mają w sobie choć trochę prawdy? A może to zwykłe zabobony?

Ciążowe przesądy - skąd się wzięły?

Tak naprawdę przesądy o ciąży to efekt braku wiedzy i opieki medycznej. Dzisiaj mamy szereg badań, w tym USG, które od początku umożliwiają śledzenie rozwoju dziecka. Jeśli coś jest nie tak, możemy reagować. Dawniej, kiedy wiedza o ciąży była niewielka i nie było nowoczesnej diagnostyki, nasze prababki, a nawet babcie, przez całą ciążę nic nie wiedziały o zdrowiu dziecka. Był to dla młodej kobiety bardzo tajemniczy stan, a brak fachowej opieki skutkował ogromną śmiertelnością noworodków. Kiedy ciąża zakończyła się źle, kobiety nie wiedziały, dlaczego dziecko zmarło. Dlatego często szukano powodów właśnie w zabobonach. W ten sposób oswajano trudną sytuację, a kobiety musiały jakoś wierzyć, że swoim działaniem mogą ochronić dziecko.

Obecnie, chociaż mamy już XXI wiek, zabobony wciąż są żywe. Często widzimy przyczepione do wózków czerwone wstążeczki, które mają chronić niemowlęta przed złymi urokami. Nawet jeśli kobieta nie wierzy w takie rzeczy, wystarczy, że powie: „spodziewam się dziecka”, a od razu zarzucana jest dobrymi radami. Nie można traktować ich poważnie. Badania naukowe dowiodły, że narażają one przyszłą mamę na potężny stres. Zaczyna się obawiać o zdrowie swojego dziecka, przez co jej organizm staje się o wiele bardziej narażony na choroby. Długotrwały stres obniża bowiem naszą odporność.

Redakcja poleca

Jesteś w ciąży? Uważaj na te przesądy. Mogą zaszkodzić tobie i dziecku

Przesądy o kobietach w ciąży to zwykłe zabobony. Nie należy im wierzyć, ale warto je znać, aby nikt nie miał możliwości nas nimi nastraszyć. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Gdy kobieta w ciąży ładnie wygląda, to urodzi się chłopiec, a jeśli ciąża jej nie służy, to dziewczynka - kiedyś uważano, że córka kradnie mamie urodę. Dzisiaj już wiemy, że wpływ na wygląd ciężarnej mają hormony i to one są odpowiedzialne za to, że u niektórych kobiet pojawiają się kłopoty ze skórą. Nie ma to związku z płcią dziecka.
  • Jeśli u ciężarnej pojawiły się piegi, to znak, że urodzi dziewczynkę - piegi są cechą dziedziczną, więc nie pojawiły się one nagle. Kobieta musiała mieć je wcześniej, natomiast wzrost stężenia hormonów spowodował silniejszą pigmentację i stały się po prostu bardziej widoczne.
  • Jeśli brzuch jest okrągły lub znajduje się nisko, urodzi się dziewczynka, a jeśli jest spiczasty, będzie chłopiec - nie ma to nic wspólnego z prawdą, a kształt brzucha jest indywidualną cechą, niezwiązaną z płcią dziecka.
  • Jeśli kobietę w ciąży ciągnie się do słodyczy, urodzi się dziewczynka, a jeśli woli mięso i ogórki, będzie chłopiec - przesądy ciążowe płeć dziecka potrafią wywnioskować również z upodobań żywieniowych, ale nie ma to nic wspólnego z prawdą.
  • Gdy ciężarna się przestraszy, nie może dotknąć swojego ciała, bo inaczej dziecko będzie miało w tym samym miejscu znamię - dawniej powtarzano, że kiedy kobieta przestraszy się myszy i złapię się na przykład za policzek, to później dziecko będzie miało w tym miejscu myszkę. Trzeba też uważać podczas smażenia, ponieważ jeśli tłuszcz pryśnie na brzuch, to będzie znamię. Oczywiście nie jest to prawda, a znamiona na skórze są spowodowane nieregularną pigmentacją lub czynnikami genetycznymi.
  • Jedzenie truskawek w ciąży powoduje u dziecka znamiona - znamiona faktycznie przypominają trochę truskawki, ponieważ są to czerwone, twarde bąble, lecz są to po prostu naczyniaki, czyli powiększone naczynia krwionośne, które występują u części noworodków i po upływie kilku miesięcy znikają.
  • Przed urodzeniem dziecka nie można mu niczego kupować, bo to przynosi pecha - kiedyś kobiety nie wiedząc nic o tym, jak się rozwija dziecko, nie chciały kusić losu i nie kupowały nic przed urodzeniem. Dzisiaj są badania USG i choć w ciąży wiele się może wydarzyć, zakup wyprawki na pewno nie będzie miał wpływu na zdrowie dziecka. Stosowanie się do tego przesądu w czasie ciąży jest też bardzo niepraktyczne, ponieważ kupowanie całej wyprawki dopiero po porodzie byłoby kłopotliwe.
  • Nie można informować nikogo o ciąży przed ukończeniem pierwszego trymestru, bo to przynosi pecha - jako że w tym okresie zdarza się najwięcej poronień, z dzieleniem się radosną nowiną z dalszą rodziną i znajomymi można poczekać. Jeśli jednak przyszła mama ma ochotę wszystkich poinformować, na pewno nie będzie miało to wpływu na przebieg ciąży.
  • Dziecko owinie się pępowiną, jeśli przyszła mama przejdzie pod sznurem lub nosi na szyi łańcuszek czy apaszkę - w dzisiejszych czasach owinięcie pępowiną wokół szyi dziecka nie stanowi aż tak dużych problemów i rzadko stwarza faktyczne zagrożenie dla życia. Oczywiście matka nie ma na to żadnego wpływu.
  • W ciąży nie można podawać dziecka do chrztu - przesądy głoszą, że matka chrzestna w ciąży odbierze zdrowie dziecku, które nosi w brzuchu albo temu, które podaje do chrztu. 
  • Kobieta w ciąży nie powinna brać udziału w pogrzebach, ponieważ zmarły pociągnie za sobą dziecko - przesąd, który budzi obawy u wielu ciężarnych, ale nie można brać go poważnie. Mógł wziąć się po prostu stąd, że jest to stresujące wydarzenie, które może mieć wpływ na samopoczucie przyszłej matki.
  • Jeśli kobieta w ciąży się martwi, to dziecko będzie leworęczne - leworęczność dziecka nie jest spowodowana zamartwianiem się mamy, a poza tym dziś nie jest już niczym niezwykłym i nie jest uważana za defekt, jak to było dawniej.
  • Ciężarna nie powinna dzielić się z nikim jedzeniem, ponieważ będzie miała później mało pokarmu - jest to nieuzasadnione przekonanie. Z drugiej strony, jeśli kobieta nie chce się dzielić, to zawsze może wykorzystać ten argument.
  • Przytulanie się do włochatego psa lub zgaga w ciąży to przesądy, które mają oznaczać, że dziecko będzie owłosione. Jeśli kobieta się depiluje, będzie łyse - są to niczym nieuzasadnione przekonania, gdyż owłosienie jest uwarunkowane genetycznie.
  • W ciąży nie wolno obcinać włosów, ponieważ dziecko będzie miało mały rozum, ani farbować, bo będzie rude - nie jest to prawda. Jedynie z farbowaniem trzeba uważać, ale chodzi tu o skład farb, bo nie wszystkie powinno się stosować w ciąży.
  • Ciężarna nie powinna patrzeć na brzydkich ludzi, bo i dziecko nie będzie ładne - wygląd jest uwarunkowany genetycznie i matka nie ma na niego wpływu.
  • Jeśli dziecko jest podobne do sąsiada, to znaczy, że matka się na niego zapatrzyła - podobnie wygląda sytuacja z innym kolorem skóry. Ten przesąd oznacza tyle, że dawnym kobietom nie brakowało kreatywności.
  • Nie wolno siadać po turecku, bo dziecko będzie miało krzywe nogi - nie jest to prawda, podobnie jak leżenie z wyprostowanymi nie daje gwarancji, że dziecko będzie miało proste nogi.
  • Podczas zmywania naczyń trzeba uważać, aby nie oblać sobie brzucha, ponieważ dziecko będzie alkoholikiem - na pewno jest to dobry argument, żeby odstąpić mężowi zmywanie naczyń.
  • Nie można podnosić rąk do góry, bo to przyspiesza poród - to zabobony ciążowe, często powtarzane w kontekście wieszania firanek czy mycia okien. Jako że kobieta w zaawansowanej ciąży ma zakłócony środek ciężkości, lepiej, żeby zrezygnowała z tych czynności. Przecież gdyby było to skuteczne, podawanie środków na przyspieszenie porodu nie byłoby konieczne.
  • Dziecko przy wózku musi mieć czerwoną kokardkę, żeby nikt nie rzucił na nie uroku - ten przesąd ma się dobrze, a czerwona kokardka jest traktowana jak amulet. 
  • Kobiecie w ciąży nie można odmawiać, bo tę osobę zjedzą myszy- to chyba jedyny przesąd o ciąży, który nie uderza w ciężarną i jej dziecko, za to w końcu inni mogą się poczuć niepewnie. Dlatego lepiej nie odmawiać kobiecie w ciąży.
Mężczyźni o tych imionach to najgorsi mężowie
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock