Obserwuj w Google News

Andrzejki coraz bliżej. Kiedy obchodzimy je w tym roku?

2 min. czytania
17.11.2023 15:36
Zareaguj Reakcja

Andrzejki 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Kiedy obchodzimy to pełne magii święto, kiedy można sobie wróżyć i jakie wróżby warto przygotować na ten wieczór? Podpowiadamy.

Andrzejki
fot. Shutterstock

Andrzejki to popularne święto, które ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Jest obchodzone w noc z 29 na 30 listopada przed nadejściem adwentu. Zwykle wiele klubów czy barów organizuje z tej okazji specjalne imprezy tematyczne, które przyciągają tłumy osób. Są też i tacy, którzy wolą spędzić ten czas na różnych domówkach wśród przyjaciół i rodziny.

W taką noc wiele osób chce sprawdzić, co przyniesie im przyszłość. Mają temu służyć różne wróżby. Dawniej wykonywały je wyłącznie panny, które chciały dowiedzieć się, kiedy spotkają tego "jedynego" i wyjdą za mąż. Dziś coraz częściej we wspólnym wróżeniu biorą udział także mężatki, jak i mężczyźni, którzy są ciekawi, co czeka ich np. w sferze osobistej i zawodowej.

Redakcja poleca

Andrzejki 2023: kiedy są?

Wiele osób zastanawia się, kiedy obchodzimy andrzejki w 2023 roku? Według kalendarza tym razem to święto wypada w środku tygodnia tj. w środę 29 listopada. Jeżeli planujesz spędzić ten dzień w domu, najlepiej już teraz poszukać pomysłów na andrzejkowe wróżby, przekąski czy drinki, które umilą wam ten wieczór w gronie znajomych.

Warto też z wyprzedzeniem pomyśleć o odpowiedniej dekoracji mieszkania z tej okazji. Możesz pójść na łatwiznę i ograniczyć się np. tylko do balonów czy girland. Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu, nie zaszkodzi rozejrzeć się za różnymi lampionami i świecami, które wniosą do każdego wnętrza magiczną atmosferę.

Zobacz także: Wróżba miłosna – jakie są znane wróżby miłosne?  

Andrzejki 2023: kiedy wróżyć, popularne wróżby

Warto pamiętać, że wróżby odprawia się 29 listopada, czyli w noc poprzedzającą imieniny Andrzeja. Wróżenie może dotyczyć różnych rzeczy. Niektórzy chcą dowiedzieć się, kiedy spotkają na swojej drodze miłość życia. Inni mają nadzieję, że w ten sposób sprawdzą, czy w najbliższym czasie czeka ich sukces finansowy lub inna niespodzianka.

Jest wiele pomysłów na andrzejkowe wróżby. Niezwykle popularne jest np. lanie wosku ze świecy do naczynia z zimną wodą. Co istotne — należy to robić przez dziurkę od klucza. Uzyskany w ten sposób kształt trzeba podświetlić potem latarką. Cień rzucony na ścianę będzie oznaką tego, co nas czeka w najbliższym czasie. Do równie znanych należy wróżenie ze skórek jabłek – to, jaki kształt przybiorą, oznacza pierwszą literę imienia naszej sympatii. Niektórzy przyrządzają również specjalne ciasteczka z wróżbą w środku, które następnie rozdają wśród gości.

Nie przegap
Każdą z tych przypraw masz w swoim domu. Kiedyś służyły do... czarów [GALERIA]
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock