Obserwuj w Google News

Znak OM - znaczenie symbolu nieskończoności

4 min. czytania
Aktualizacja 25.03.2021
25.03.2021 21:04
Zareaguj Reakcja

Znak OM to najstarsza i najświętsza sylaba hinduizmu. Uznawana jest za magiczną sylabę, której samo wypowiedzenie potrafi zdziałać cuda, dlatego najczęściej wykorzystuje się ją podczas medytacji i w mantrach. Jakie jest znaczenie znaku OM - boskiej energii w życiu człowieka?

Symbol OM w trakcie medytacji pozwala uspokoić i wyciszyć umysł.
fot. Shutterstock

W najstarszych źródłach hinduskich znak OM pojawia się w roli szczególnej dla całej filozofii i religii Dalekiego Wschodu. Jako źródło energii biorącej udział nie tylko w tworzeniu, ale i niszczeniu świata jest najczęściej wymawiana podczas mantry i medytacji. Symbol OM pojawia się bardzo często w postaci malowideł, rzeźb, grawerów w szlachetnych materiałach, takich jak kość słoniowa, w złocie i srebrze, lustrach i drzewie sandałowym. Ma silne właściwości ochronne przed złem i otacza dobrą energią nie tylko osobę, która nosi talizman ze znakiem, ale i całe pomieszczenie, w którym znajduje się jego wizerunek. W hinduizmie ranga tej sylaby jest tak istotna, że wypowiedzenie jakiegokolwiek imienia bóstwa nie jest kompletne, jeśli nie poprzedza go symbol OM.

Zobacz także: Jak medytować? Jak się tego nauczyć i o czym pamiętać?

Co znaczy symbol OM?

Znak OM, zapisywany także jako AUM, oznacza absolut i dotyczy stwórcy wszechrzeczy. Według hinduskich wierzeń był to pierwszy dźwięk wypowiedziany przez boga w chwili, gdy rozpoczął on tworzenie wszechświata. Dlatego też symbol OM oznacza nieskończoność, boski element, który przenika wszelkie stworzenie. Znak ten znajduje się poza znanym nam czasem i przestrzenią, a jego obecność jest równoznaczna z życiem. Odnosi się do najwyższej boskości, jej pojedynczych części, w tym duszy ludzkiej. Stąd też symbol OM pojawia się zawsze w chwili odczytywania świętych pism hinduizmu.

Zobacz także: Symbol siły - magiczny znak w wielu odsłonach

Symbol OM jako boski znak

Znak OM pojawia się w postaci dźwięku oraz jako grafika. Składa się z półksiężyca i kropki nad nim umieszczonej oraz z litery sanskrytu. Graficznie symbolizuje:

 • dżagrat A - górny łuk - świadomość w stanie czuwania;
 • swapma U - dolny łuk - marzenie senne;
 • suszupti M - środkowy łuk - stan głębokiego snu;
 • turija - kropka - to stan, który znajduje się poza czasem i przestrzenią, przepełniony jest spokojem, harmonią i błogością, symbolizuje najwyższy stan ducha, kiedy jaźń zostaje wstrzymana;
 • maja - półkole - powiązane jest ze światem iluzji, oznacza wszystko, co nierzeczywiste i stoi człowiekowi na drodze do poznania pełni jestestwa.

Z kolei dźwięk OM składa się tak naprawdę z trzech odrębnych dźwięków AUM i nierozerwalnie łączy się z triadą najważniejszych bogów:

 • A - narodzenie, nowy początek; przypisany bogu Brahmie - stworzycielu wszechświata;
 • U - rozwój, transformacja, przeobrażenie; związany z bogiem Wisznu, który sprawuje pieczę nad harmonią i równowagą we wszechświecie, dotyczy absolutu, który oznacza kulminacyjny rozwój duchowy i zjednanie się z bogiem;
 • M - rozkład, destrukcja; symbol boga Shivy i jego niszczycielskich mocy.

Zobacz także: Czakry - czym są, kolory, znaczenie i wpływ na nasze życie!

Interpretacja znaku OM

Symbol OM - oznacza tę energię, która odpowiada za wszystkie procesy tworzenia, przeobrażenia i rozpadu wszechświata. Jest dźwiękiem wszechmocnym i wszechobecnym, a jego działanie wykracza poza ramy tradycyjnie uznawanego czasu podzielonego na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jest to siła pierwotna, która stoi za stworzeniem każdego istnienia na ziemi. Wszystkie inne siły pojawiły się z powodu OM i dla OM.

Znak OM jest niezniszczalny

Ponieważ jest to siła pierwotna, która dała początek wszystkiemu innemu, jest niezniszczalna i ponadczasowa. To ten dźwięk symbolizuje to co było, to co jest i to, co będzie. Wszystko inne jest wtórne, należy do OM i pewnego dnia do niego powróci. Jeszcze przed stworzeniem wszystkiego, na długo przed czasem, istniała jedynie ciemność. Dopiero moc OM rozjaśniła tę ciemności i z tego właśnie dźwięku powstali bogowie i rozpoczął się proces twórczy kosmosu.

Symbol OM reprezentuje umysł

Każda sylaba oznacza stan przebudzenia umysłu: O odpowiada lekkiemu snowiM oznacza sen głęboki, z kolei przerwa, z jaką jest wypowiadany dźwięk OM, oznacza stan nieskończonej świadomości i nazywa się Turiya.

Znak OM to znak języka ludzkiego

Dźwięk OM reprezentuje każdy ludzki język, a dokładniej poszczególne sylaby wypowiadane przez człowieka za pomocą gardła i warg. AUM symbolizuje te zależności, ponieważ A to dźwięk płynący z gardła, M tworzą usta, zaś Au powstaje na skutek drgania języka.

OM - symbol łuku i strzały

Według tradycji hinduskiej człowiek, który wypowiada dźwięk OM, jest łukiem, a sam dźwięk symbolizuje strzałę, której celem jest osiągnięcie najwyższej jaźni. Dlatego osoba, która chce podążać zgodnie z zasadami Boga Brahmy, musi ćwiczyć intonowanie OM.

Symbolika znaku OM w sanskrycie

Symbol OM przedstawiony w formie graficznej za pomocą sanskrytu zawiera trzy łuki czy krzywe, które oznaczają stan przebudzenia, sen lekki i sen głęboki. Kropka Turiya oznacza stan najwyższej świadomości. Natomiast to, co oddziela kropkę i trzy łuki, to półkole czyli maja, które oznacza ułudę, iluzję, coś, czego nie ma i uniemożliwia złączenie się świadomości najwyższej z trzema stanami umysłu.

Zobacz także: Żywioł ziemi - jak czerpać moc z ziemi?

Znak OM - znaczenie w medytacji

Medytacja, od dawna praktykowana na Dalekim Wschodzie, coraz bardziej ceniona jest na zachodzie Europy. Symbol OM w trakcie medytacji pozwala uspokoić i wyciszyć umysł, a następnie pozbyć się stresu i napięcia nagromadzonego w trakcie codziennych obowiązków. Na koniec umożliwia wprowadzenie umysłu w stan głębokiego wyciszenia, spokoju i harmonii, wpływając na postawę ducha. Medytacja ma na celu prowadzić do rozwoju duchowego, a więc transformacji, która jest wpisana we wszechmocny znak OM. Pozwala oddzielić rzeczywistość materialną od duchowej i zajrzeć w głąb siebie, pozbyć się iluzji i próbować sięgnąć do istoty wszechświata. To dlatego mantrą z użyciem OM często kończą się zajęcia jogi.

Teoria znaku OM zakłada, że we wszechświecie wszystko jest wibrującą energią, która posiada określoną częstotliwość. Dlatego też podczas intonacji dźwięku OM wywołuje się pozytywne wibracje, które mają kojący i uzdrawiający wpływ na ducha. Według hinduskich mędrców nawet jeśli intonuje się symbol OM bez dogłębnego zrozumienia jego sensu, można pracować nad każdą częścią znaku osobno:

 • intonacja A oznacza rozważanie boga w fazie czuwania,
 • medytacja z użyciem U pozwala dostrzec przebłysk świata wewnętrznego,
 • wypowiadanie M umożliwia dostrzeżenie w sobie boskiego pierwiastka i sprzyja oświeceniu umysłu.

Mędrcy twierdzą, że tylko ci, którzy pamiętają święty znak OM i regularnie intonują go podczas medytacji, poznają ostateczny cel życia i osiągną doskonały stan świadomości równy absolutowi.

Zobacz także: Klasztor Shaolin - legenda chińskich sztuk walki. Z czego słyną mnisi?