,

Znaczenie kolorów - co oznaczają i jaką rolę pełnią w naszym życiu?

03.04.2021
Aktualizacja: 03.04.2021 19:08

Kolory otaczają nas każdego dnia i w każdym miejscu, w którym się znajdujemy. Są nieodłącznym elementem naszej egzystencji. W pędzie życia nie mamy czasu na zatrzymanie się i zwrócenie uwagi, co tak naprawdę nas otacza. Jednakże są wśród nas osoby bardziej lub mniej wrażliwe na otaczający świat, dla których ważne jest znaczenie kolorów. Czas nas goni i nie jesteśmy świadomi tego, co dzieje się w naszych umysłach pod wpływem barw. 

Kolory odgrywają dużą rolę w naszym życiu. Co znaczą?
fot. Shutterstock

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie jest znaczenie kolorów dla jakości naszego życia. Czy mają one znaczący wpływ na nasze emocje, decyzje, a może na to, jak odbiera nas otoczenie? Czy symbolika kolorów wpływa na naszą pracę albo życie osobiste? 

Zobacz także: Kolory aury - co oznaczają i jak je sprawdzić?

Rola kolorów z naszym życiu 

Od dnia narodzin człowiek odbiera ogromną ilość bodźców, które stymulują układ nerwowy i kształtują go stopniowo. Noworodek spostrzega światło i cienie, a w miarę rozwoju jego umysł rozróżnia coraz więcej barw i reaguje na nie. Nie da się pominąć znaczenia kolorów dla małych dzieci.  Kolor czarny jest dla nich z reguły nieprzyjemny. Dziecko, przebywając w pokoju o ciemnych barwach, będzie się po prostu bać.  Pozostawione w kolorowym pomieszczeniu będzie miało bardziej pozytywne odczucia.  

Weźmy pod lupę inne aspekty: symbolika koloru czarnego jest niezwykle ważna w naszym życiu. Został przyjęty jako kolor żałoby i smutku.  

O wpływie poszczególnych kolorów na człowieka przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Zobacz także: Barwy ciepłe i zimne - jak je rozpoznać i prawidłowo dobrać?

Znaczenie kolorów - barwy ciepłe 

W przyrodzie istnieje wiele barw i każda z nich ma przypisane do siebie znaczenie, każda z nich wywołuje w nas pewne emocje czy przywołuje jakieś wspomnienia. W poniższym fragmencie możesz sprawdzić, czy dany kolor faktycznie kojarzy ci się zgodnie z tym, co zostało mu przypisane. 

Znaczenie koloru różowego 

Róż ma spore znaczenie, gdy chcemy wpłynąć na czyjeś emocje. To barwa romantyczna i kojarzy się z miłością.  

Znaczenie koloru czerwonego 

Czerwień to kolor wielkiej energii, pewności siebie, a także aktywności i przedsiębiorczości. Symbolizuje wolność, odwagę i niezależność. Działa pobudzająco na organizm człowieka, podnosi ciśnienie tętnicze oraz przyśpiesza bicie serca. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest ładunek energii i podkreślenie, że coś lub ktoś jest w centrum zainteresowania. Czerwony kolor swoje znaczenie znajduje również w ubraniu. Kobiety używają czerwonych ubrań lub dodatków, aby zwrócić uwagę na siebie i swoje atuty, podkreślić wolność i niezależność, a także po to, aby dodać sobie pewności siebie. Lubisz kolor czerwony? Jesteś niewątpliwie osobą aktywną, dynamiczną i pewną siebie. Zależy ci, aby cię widziano i doceniano.  

Zobacz także: Jaki kolor ubrań wybierasz najczęściej? To zdradza cechy twojego charakteru

Znaczenie koloru pomarańczowego 

Kolor pozytywnej energii, optymizmu i działania. Jest symbolem ognia i słońca. Kolor pomarańczowy ma znaczenie w sporcie, ponieważ stanowi motywator do działania czy podejmowania ryzyka. Często wykorzystywany w aranżacji obiektów sportowych. Zdecydowanie jest kolorem radości i zabawy, poprawia nastrój i, podobnie jak żółć, przykuwa uwagę. Kojarzy bardzo pozytywnie z przyjemnym smakiem i zapachem lata. Ponieważ jest dość agresywny, używany jest do symboli ostrzegawczych. Osoby lubiące ten kolor są z reguły samodzielne, wolne i samowystarczające. Doskonale radzą sobie z przeciwnościami losu, samotnie żeglując przez ocean życia.  Kolor pomarańczowy ma duże znaczenie również w modzie. Podkreśla niezależność i wolność osoby, która go nosi. 

Znaczenie koloru żółtego 

Żółty to kolor, który symbolizuje radość, energię i optymizm. Barwa ta jest kojarzona raczej pozytywnie. Symbolizuje słońce, lato, energię i radość.  Żółć jest dość agresywna i przyciągająca uwagę. Nierzadko wywołuje dyskomfort, jeśli jest użyta w nadmiarze. Kolor żółty znaczenie swoje, całkiem niemałe, znalazł w reklamie i marketingu. Wynika to z jego zdolności do przyciągania uwagi. Osoby, których ulubionym kolorem jest żółty, cechują się inteligencją, pewnością siebie i pozytywnym stylem życia.  Są towarzyskie, pewne siebie, a jednocześnie skromne. 

Zobacz także: Tulipany - bukiet pełen znaczeń. Co symbolizują kolory tulipanów?

Barwy zimne - napawają nostalgią, nadzieją. Dodają oryginalności 

Znaczenie koloru niebieskiego 

Osoby lubiące i wybierające ten kolor określane są jako spostrzegawcze, mają analityczny umysł i artystyczną duszę. Z reguły są wrażliwe na muzykę, a także doceniają walory literatury i sztuki. Są ambitne i chcą żyć dla wyższego celu, pozostawiając po sobie jakiś ślad dla potomnych. Kolor niebieski ma ogromne znaczenie w obszarze naszej psychiki. Kojarzy się z niebem i wodą, jest więc barwą natury w czystej postaci. Należy tu również podkreślić symbolikę jego odcieni. Jasny to symbol czystości, pokoju i nieskończoności, natomiast odcienie ciemne odzwierciedlają zaufanie oraz inteligencję i godność. 

Znaczenie koloru zielonego 

Zielony kolor symbolizuje życie i płodność. Ta barwa ma jednak więcej odniesień. Z jednej strony zieleń wiąże się z początkiem życia, przyrodą, wiosną i radością, z drugiej jednak ze wszystkimi konsekwencjami tych procesów, jak śmierć czy naturalna selekcja w przyrodzie. Niewątpliwie jednak najsilniejsze jest pozytywne działanie tego koloru na człowieka. Wiąże się go z optymizmem oraz nadzieją. Daje też poczucie szczęścia. Kolor zielony znaczenie swoje przenosi do kontaktów międzyludzkich, działając łagodząco i uspokajająco. Łagodzi pracę układu nerwowego u człowieka i redukuje stres. Jeśli zielony to twój ulubiony kolor, jesteś zapewne osobą obowiązkową, towarzyską, przyjacielską i bezkonfliktową. 

Zobacz także: Znaczenie róż i ich kolorów. Które róże podarować na daną okazję?

Znaczenie i symbolika koloru fioletowego 

Ten kolor powstanie, gdy połączy się czerwień z błękitem. Może być jednocześnie kolorem ciepłym jak i zimnym, w zależności od przewagi jednego z kolorów bazowych. Symbolizuje władzę, bogactwo, ale też zaufanie. Jest kolorem spokojnym, nieagresywnym, a nawet raczej dumnym i wyniosłym. W wielu kulturach symbolizuje tajemnicę na pograniczu magii. W dzisiejszych czasach kolor fioletowy kojarzony jest z Kościołem i szatami liturgicznymi. Ma znaczenie dla podkreślenia władzy i autorytetu. Jest często domeną luksusu, kolorem elit. Osoby lubiące fiolet są raczej nieufne, ale pewne siebie i władcze. Jednocześnie cechuje je spora wrażliwość i głęboka wiara. Kolor ten służy osobom nerwowym i borykającym się z bezsennością.  

Znaczenie i zastosowanie koloru szarego 

Choć wydaje się, że szarość jest nudna i smutna, to kolor ten ma ciekawe właściwości dla psychiki człowieka. Kolor szary znaczenie swoje zawdzięcza neutralności. Jest kolorem równowagi i mądrości. Znajduje się dokładnie pośrodku, pomiędzy czernią a bielą. Daje więc nadzieję na pozytywne rozwiązania trudnych spraw. Szarość jest też często kojarzona negatywnie, z monotonią i bezczynnością. Kto lubi szary kolor? Otóż są to osoby nieśmiałe i nielubiące rozgłosu. Jednocześnie zrównoważone i spokojne, ceniące stabilność.  

Zobacz także: Kolory do przedpokoju - jakie odcienie najlepiej się prezentują?

Barwy neutralne - baza pod każdą stylizację i aranżację 

Symbolika i znaczenie koloru białego 

Czystość, niewinność, dzieciństwo i ulotność - oto przesłania koloru białego. Kolor używany już przez naszych przodków i w dzisiejszych czasach również bardzo popularny. Kolor biały ma ogromne znaczenie w symbolice religijnej. Biała suknia ślubna to oznaka niewinności i czystości. Jest też często używany przez artystów w malarstwie o tematyce religijnej dla podkreślenia nieskazitelności. Biel to najjaśniejszy z kolorów. Ma swoje zastosowanie w medycynie, zarówno w kolorystyce wnętrz, jak i w ubiorach medyków. Wpływa na naszą psychikę, kojarząc się z zachowaniem czystości i sterylnych warunków.  

Znaczenie koloru czarnego 

Kolor czarny niezmiennie kojarzy nam się z żałobą, czymś niezbyt pozytywnym, jednak nie tylko. Jest on uznawany również za jeden z bardziej eleganckich kolorów, w którym każdy prezentuje się doskonale. Czarny kolor wyszczupla, więc często ubierany jest przez osoby, które chcą zamaskować kilogramy. Wspaniale łączy się z każdym innym odcieniem, co sprawia, że jest widoczny w naszym życiu na co dzień. Czerń to kolor neutralny, dlatego tak często można ją wykorzystywać do różnych aranżacji i stylizacji, które mają nabrać oryginalnego charakteru.  

Kolory, ze względu na wpływ na psychikę ludzką są wykorzystywane nieustannie w wielu branżach, nie tylko w modzie i marketingu. Nie można lekceważyć znaczenia kolorów w psychologii. Znane chyba nam wszystkim terapie kolorami, odgrywają ważną rolę w procesie leczenia pacjentów. Również w codziennym życiu, podczas robienia zakupów czy urządzania mieszkania, kierujemy się sentymentem do pewnych kolorów. I słusznie, gdyż otaczanie ulubionymi barwami może w znacznym stopniu poprawić nasze samopoczucie.