Obserwuj w Google News

Wróżenie z fusów - sposób na poznanie przyszłości

4 min. czytania
Aktualizacja 23.03.2021
23.03.2021 21:22
Zareaguj Reakcja

Wróżenie z fusów to jeden z wielu sposobów na poznanie przyszłości. Jasne odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co ma się wydarzyć, wskazówki przy podejmowaniu ważnych decyzji - tego wszystkiego ludzie od wieków poszukiwali w kartach, szklanej kuli, a także na dnie filiżanki. 

Jak wróżyć z fusów?
fot. Shutterstock

Wróżenie z fusów jako wróżby andrzejkowe to najczęstsze skojarzenie, które przychodzi na myśl w stosunku do tej formy przepowiadania przyszłości. Wróżby z fusów to jednak nie tylko okazjonalna zabawa, ale wielowiekowa tradycja. Jak wróżyć z fusów? Jakie jest znaczenie symboli, które powstaną z fusów kawy lub herbaty? 

Zobacz także: Wróżba miłosna - jakie są znane wróżby miłosne?

Wróżenie z fusów jako wielowiekowa metoda poznania przyszłości 

Wróżenie z fusów herbaty lub kawy, czyli tzw. tasseomancja lub tasenografia, to metoda wróżenia, która wywodzi się z Chin. W Europie pojawiła się, gdy holenderscy kupcy wprowadzili chińską herbatę do powszechnego obrotu. Choć powszechnie wróżenie z fusów kojarzone jest z kawą, to jednak bardziej znaną formą jest wróżenie z liści herbaty. Wróżenie z fusów herbaty jest szczególnie polecane początkujących adeptom tej sztuki. Dlaczego? Zaparzone liście herbaty są większe, dzięki czemu tworzą na dnie filiżanki symbole, które łatwiej jest interpretować.  

Dlaczego wróżenie z fusów kawy jest bardziej popularne? Upatrywać należy tego w samym napoju. Kawa - jej zapach i smak - pobudzają, dodają animuszu i energii. Przypisuje się jej wręcz magiczne właściwości, nic więc dziwnego, że jest ona swoistym medium, które pozwala poznać przyszłość. Jak twierdzą niektórzy to, czy do wróżenia wybierzesz osad z kawy czy herbaty, powinno być uzależnione od tego, który napój jest ci bliższy. Ten, kto wróży z fusów, musi przede wszystkim otaczać się wyjątkową aurą i energią.  

Zobacz także: Wróżba z kart - jak wróżyć, by skutecznie poznać przyszłość?

Zasady wróżenia z fusów 

Rytuałów wróżenia z fusów jest wiele. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, a do najważniejszej z nich zalicza się ta, która określa, w czym zaparzyć napój, z którego fusów zamierzasz wróżyć. Wybierz do tego płytką, koniecznie jasną filiżankę. Ciemne kolory nie tylko powodują, że trudniej odczytać symbole utworzone z fusów, ale także blokują przepływ energii. Najlepiej sprawdzają się naczynia z naturalnego tworzywa, np. z porcelany. Niektórzy do wróżenia używają specjalnych glinianych kubków - szczególnie powszechne są one w Anglii, Szkocji i Irlandii.  

Wróżyć z fusów można samodzielnie, jednak, aby nie przekłamać interpretacji uzyskanego symbolu, najlepiej jest skorzystać z pomocy drugiej osoby. Bardzo ważna jest atmosfera i odpowiedni przepływ energii. Myśli osoby wróżącej powinny być skoncentrowane na zadanym pytaniu i uwolnione od codziennych, przyziemnych spraw. O odpowiedni nastrój możesz także zadbać, paląc kadzidełka lub świece. W pomieszczeniu powinna panować cisza. 

W trakcie picia kawy lub herbaty, z których fusów zamierzasz wróżyć, nie powinieneś więc z nikim rozmawiać. 

Zobacz także: Wróżby z kuli - sposób na poznanie przyszłości

Wróżenie z fusów krok po kroku 

Jak wróżyć z fusów kawy lub herbaty? Oto instrukcja krok po kroku. 

 1. Wybierz stosowną filiżankę i wsyp do niej zmieloną kawę lub liście herbaty. Zalej wrzącą wodą i przykryj talerzykiem, aby napój się zaparzył. 
 2. Jeśli wybrałeś wróżby z fusów kawy, nie dodawaj do niej mleka lub cukru. Najlepiej sprawdzi się czysty napój. 
 3. Zaparzoną kawę lub herbatę pij powoli, małymi łykami, cały czas myśląc o postawionym pytaniu. Nie rozmawiaj z nikim, ale pozwól swobodnie napływać energii. 
 4. Nigdy nie wypijaj napoju do samego końca. Na dnie powinien pozostać jeden lub dwa łyki - płynu powinno być tyle, aby fusy były całkowicie przykryte. 
 5. Kiedy wypijesz kawę lub herbatę złap ucho filiżanki lewą ręką, czyli bliższą sercu i wykonaj trzy obroty, w taki sposób, aby delikatnie rozbujać zawartość. 
 6. Przykryj filiżankę talerzykiem i zdecydowanym ruchem odwróć ją do góry dnem. Poczekaj chwilę, aby cała zawartość spłynęła swobodnie i gotowe. Możesz rozpocząć interpretację.  

Zobacz także: I Ching - starochińska księga wróżb. Jakie jest jej znaczenie?

Wróżenie z fusów - symbole 

Symboli, które powstają po odwróceniu filiżanki, nie można interpretować osobno. Trzeba analizować je kompleksowo, uwzględniając ich wielkość, proporcje, czy wzajemny układ. Podczas wróżenia z fusów symbole odczytujemy, rozpoczynając od tych, które ułożyły się najbliżej krawędzi i uszka. Uznaje się, że są to wydarzenia, które będą miały miejsce jako pierwsze. Im bliżej dna, wydarzą się w dalszej przyszłości. Symbole zapisane blisko ucha dotyczą osoby pytającej, zaś po jego przeciwnej stronie określone są relacje partnerskie. Co ważne, im symbol jest większy, tym większe ma znaczenie w ogólnej interpretacji.  

Oto lista najczęściej pojawiających się symboli podczas wróżenia z fusów kawy

 • anioł - to znak dobrej wiadomości, 
 • balon - oznacza krótkotrwałe kłopoty, 
 • bukiet - zapowiada szczęście w miłości, 
 • dom - symbolizuje bezpieczeństwo, 
 • dwie obrączki - zapowiedź ślubu, 
 • jabłko - symbolizuje dobry czas na podejmowanie decyzji, które przyniosą np. sukces w interesach, 
 • kapelusz - to znak zmian w życiu zawodowym, 
 • koło - zasłużony sukces, 
 • kompas, a także walizka, samolot, namiot - to oznaka zbliżającej się podróży, 
 • koń - to symbol romansu, 
 • korona - oznacza sukces i zaszczyty, 
 • krzyż - zapowiedź chorób lub kłopotów, 
 • miecz lub nóż - oznacza kłótnie, 
 • niemowlę - jego pojawienie się symbolizuje serię kłopotów, 
 • orzeł - to symbol zmian w życiu na lepsze, 
 • ręka - oznacza prawdziwą przyjaźń, 
 • podkowa - to pomyślność, 
 • serce - symbol miłości i małżeństwa, 
 • wąż - oznacza intrygę lub podstęp, 
 • zamek - oznacza osobę, która nawiązuje relacje z ludźmi dla interesu; to także symbol małżeństwa dla pieniędzy. 

Zobacz także: Przepowiednia Wenus - na czym polega i co zawiera?

Wróżenie z fusów w wieczór andrzejkowy 

Wróżenie z fusów to metoda na poznanie przyszłości, ale także na dobrą zabawę. Jest to jeden ze sposobów na spędzenie andrzejkowego wieczoru, podczas którego, zgodnie z tradycją, za pomocą różnych wróżb uczestnicy zabawy próbują odgadnąć swój los. Tego rodzaju wróżby mają jednak na ogół więcej wspólnego z rozrywką niż rzetelnym wróżeniem. Do innych andrzejkowych sposobów poznania przyszłości zaliczyć można: 

 • Lanie wosku - roztopiony wosk przelej przez dziurkę od klucza nad miską z wodą. Zastygnięty wosk zdradza, co czeka cię w przyszłości. 
 • Wróżby z butami - buty z lewej nogi należy ustawiać w rzędzie, jeden za drugim. Dziewczyna, której but jako pierwszy przekroczy próg drzwi - wyjdzie za mąż. 
 • Obierki z jabłek - kilkoro uczestników zabawy obiera jabłka w tym samym czasie. Ten z nich, kto uzyska najdłuższą - będzie cieszyć się najdłuższym, szczęśliwym małżeństwem. 
 • Ciastko z wróżbą - coraz bardziej popularne staje się umieszczanie krótkich przepowiedni w specjalnie przygotowanych na tę okazję ciasteczkach. Losując ciastko, wybierasz także swój los. 

Zobacz także: Wróżby andrzejkowe, które zachwycą wszystkich! Poznaj najlepsze zabawy na andrzejki