Obserwuj w Google News

Wróżby andrzejkowe, które zachwycą wszystkich! Poznaj najlepsze zabawy na andrzejki

3 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2019
21.11.2019 11:58
Zareaguj Reakcja

Andrzejki 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Poznaj najciekawsze i najpopularniejsze wróżby andrzejkowe, dzięki którym radośnie spędzisz ten wyjątkowy dzień ze znajomymi.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych. Wróżby na andrzejki.
fot. Pixabay

Dawniej andrzejki świętowane były przede wszystkim przez niezamężne dziewczęta. Wróżby andrzejkowe miały za zadanie przewidzieć ich przyszłość, jeśli chodzi o zamążpójście. Starano się poznać imię potencjalnego kandydata na męża, datę zaręczyn oraz ślubu i ilość dzieci, które będą owocem tej relacji. W ostatnich latach andrzejki przybrały bardziej komercyjny charakter, a teraz są formą zabawy dla wszystkich. Mamy wróżby andrzejkowe dla par oraz dla dzieci. W zabawie biorą udział nie tylko panie, ale i panowie.

Jak dawniej wyglądały wróżby andrzejkowe? Zwyczaje andrzejkowe

Wróżby na andrzejki traktowane były bardzo poważnie. Silnie wierzono w ich rezultat, dlatego też zazwyczaj wykonywano je w odosobnieniu i indywidualnie. Pierwsze wspomnienie o andrzejkach w polskiej literaturze pojawiło się w 1557 roku. Marcin Bielski po raz pierwszy użył nazwy "andrzejki" w swojej sztuce „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”. Tam również opisał pierwsze tradycyjne wróżby andrzejkowe - z wykorzystaniem prostych przedmiotów, świec i biżuterii. Często atrybutem do wróżb były jabłka, a w niektórych przepowiedniach szczególną rolę odgrywały zwierzęta, takie jak pies lub gęś.

Zobacz także:  Kiedy są andrzejki? Zobacz, jak spędzić magiczny wieczór wróżb!

Wróżby andrzejkowe: lanie wosku

Jedną z tradycyjnych zabawach, w dalszym ciągu praktykowanych, jest lanie wosku. Andrzejki to nie tylko okazja, by przewidzieć szczęście lub pecha w miłości, ale również ogólnie sprawdzić, co czeka nas w najbliższym czasie. Na czym wróżenie z wosku? Należy rozpuścić w garnuszku świece, a następnie przelać płynny wosk do miski z zimną wodą. Istotne jest przelewanie przez klucz - najlepiej stary, mosiężny lub od drzwi kościoła. Lanie wosku trzeba wykonywać powoli i dokładnie, inaczej nie uda nam się odczytać niczego z powstałego wzoru. Jak odczytać wróżby z wosku? Możliwości jest bardzo dużo. Niektóre woskowe symbole zostały opisane w internecie lub sennikach - warto sprawdzić ich znaczenie.

Wróżby andrzejkowe dla par

Choć wcześniej tego nie praktykowano, teraz część osób decyduje się na spędzanie andrzejek we dwoje i wspólne wróżenie. Podczas romantycznej i magicznej kolacji 29 listopada świetnie sprawdzą się ciasteczka z wróżbą. Możecie samemu przygotować karteczki z wróżbami lub skorzystać z gotowych pomysłów.

Innym pomysłem na wróżby andrzejkowe dla par jest "test związku". Narysujcie na małych karteczkach trzy owoce - śliwkę, gruszkę i cytrynę, złóżcie je dokładnie w identyczną kostkę, a następnie wylosujcie wspólnie jedną z kartek. Śliwka będzie oznaczać, że wasz związek nie ma przyszłości. Gruszka symbolizować może radosny i stabilny związek, natomiast cytryna - nadchodzące konflikty i trudne rozmowy. Niezależnie od tego, którą kartkę wylosujecie - podchodźcie do wróżb andrzejkowych z dystansem!

Wróżby andrzejkowe dla dzieci

Najmłodsi również znajdą sposób na zabawę w andrzejki. Większość placówek organizuje tego dnia specjalne bale i przyjęcia. Jakie pomysły na wróżby andrzejkowe w szkole możemy wykorzystać, aby rozrywka była bezpieczna i dostosowana do wieku dzieci?

Warto być kreatywnym. Idealnie sprawdzi się tzw. "andrzejkowa numerologia". Ta zabawa nie tylko zapewni zajęcie naszym maluchom, ale również zachęci je do wykonania kilku działań matematycznych. Osoba dorosła powinna przygotować przepowiednie ponumerowane od 1 do 9. Następnie dziecko oblicza, jaki numer odpowiada jego dacie urodzenia. Przykład: osoba urodzona 12.05.2005 roku obliczyłaby: 1+2+0+5+2+0+0+5=15 = 1+5 = 6. A więc odczytuje przepowiednię nr 6.
Inną kreatywne wróżby andrzejkowe dla dzieci możecie poznać w osobnym tekście: kliknij tutaj.

Wróżby andrzejkowe dla młodzieży

Podobnie jak we wróżbach dla dorosłych i dla dzieci, tutaj również liczba potencjalnych sposobów na zabawę jest bardzo duża. Szczególnie ciekawa może być wróżba ze skórką od jabłka.

Osoba, która pragnie poznać imię miłości swojego życia, musi bardzo dokładnie obrać jabłko bez odrywania nożyka. Im dłuższa skórka, tym większa szansa na szczęście w miłości i prawidłową przepowiednię. Gdy już mamy obierkę, musimy przerzucić ją przez lewe ramię. Następnie sprawdzamy, w jaki kształt ułożyła się nasza skórka. Staramy się odczytać z niej literę - właśnie od tej litery będzie zaczynać się imię naszego ukochanego.

Zobacz także:  Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Jakie wybrać na zabawę szkolną i przedszkolną?

Który znak zodiaku jest miłością twojego życia? Sprawdź to w naszym quizie!

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!