Obserwuj w Google News

Magiczne własności kakao zyskują popularność na całym świecie. To napój ceremonialny

3 min. czytania
09.11.2021 12:37
Zareaguj Reakcja

Magiczne własności kakao są znane od wieków. Już w starożytności było ono wykorzystywane podczas rytuałów. Od niedawna jednak coraz więcej osób wierzy, że wpływa ono na nasz rozwój duchowy także podczas codziennego użytku. Jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła, pomaga nam otworzyć serce na miłość.

Kakao
fot. Shutterstock

Jest wiele produktów, które niemal każdy z nas trzyma w kuchni, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że kiedyś miały one zastosowanie w magii i rytuałach. To nie tylko cynamon czy kurkuma, lecz także kakao. Obecnie staje się ono coraz bardziej popularne, bo w wielu miejscach na świecie organizuje się związane z nim ceremonie. Do niedawna przychodzili na nie głównie miłośnicy jogi i medytacji, jednak z biegiem lat wzbudzają zainteresowanie także pośród ludzi, którzy wcale nie zajmują się na co dzień swoim duchowym rozwojem.

Zobacz także: Kurkuma - magiczny składnik, dzięki któremu poprawisz swoje życie seksualne. Zwiększa też szanse na zajście w ciążę

Kakao ceremonialne - magiczne własności

Gdy czujemy się niespokojni i trudno nam zapanować nad emocjami, inni często doradzają nam, byśmy zjedli trochę czekolady. Mogą też powiedzieć: "Brakuje ci magnezu" i doradzić, byśmy napili się kakao. To słuszna rada - rzeczywiście zawiera ono w sobie znaczne ilości tego pierwiastka, przez co może działać uspokajająco, jednocześnie dodając nam energii.

Jak się jednak okazuje, w przeszłości uważano te własności za magiczne. Kakao było wykorzystywane podczas ceremonii już około 1000 lat p.n.e., a Majowie, Aztekowie i Inkowie czcili je jako świętą roślinę. Docenili wpływ, jaki wywiera ono na ciało i ducha - z jednej strony zwiększa wytrzymałość i pobudza, a z drugiej redukuje stres i rozluźnia napięcie.

Oglądaj

W starożytnych pismach spożywanie kakao często bywało zapisywane jako "otwieranie serca". Zauważono, że działa kojąco na ludzką psychikę, zwiększa empatię i chęć nawiązywania więzi. Wierzono, że pozwala pozbyć się oporów przed porozumiewaniem się, a także nagromadzonych traum i złych wspomnień, które utrudniają tworzenie bliskich relacji.

Co ciekawe, znalazło to później swoje potwierdzenie w nauce - kakao zawiera bowiem teobrominę, czyli substancję stymulującą serce. Działa ona również na rozluźnienie naczyń krwionośnych, co wywołuje stan przyjemnego odprężenia. Za sprawą tego odkrycia w wielu krajach na świecie powrócono do praktyki picia kakao.

Redakcja poleca

Ceremonia kakao - co to takiego?

Kakao zyskuje coraz większą popularność na świecie przez wzgląd na ceremonie - spotkania ludzi, którzy pragną otworzyć swoje serce. Niezależnie od tego, czy chcą w ten sposób zaprosić do własnego życia miłość, przyjaźń czy inne związki, kakao ceremonialne pomaga im nabrać zaufania wobec innych i wspiera w odczuwaniu empatii.

Wiele osób wierzy, że dzięki temu napojowi uwolnią się od szkodliwych przekonań, przez które przyjmują na co dzień zamkniętą postawę. Mają więc nadzieję, że uda im się komuś wybaczyć albo znaleźć w sobie odwagę do tego, by wyrazić uczucia.

Związki zawarte w paście kakaowej pochodzącej z naturalnych, nieprzetworzonych ziaren w znaczący sposób poprawiają nastrój i dodają wiary w siebie. Pomaga to w podjęciu decyzji, która wydaje się ryzykowna - np. zaproponowania komuś rozmowy od serca. Ceremonie kakao, które są organizowane na całym świecie, polegają na wspólnym spożywaniu napoju, śpiewaniu, tańczeniu i medytowaniu.

Kakao ceremonialne możemy kupić w Polsce w sklepach ezoterycznych - zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Najpopularniejszą odmianą jest criollo.

Oglądaj

Zobacz także: Ta przyprawa ma magiczną moc. Z pewnością masz ją w swojej kuchni