Obserwuj w Google News

Czym są runy? Zobaczcie, jak je czytać!

6 min. czytania
20.01.2020 08:32
Zareaguj Reakcja

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają runy, skąd się wzięły i co tak naprawdę oznaczają? Zobaczcie, dlaczego kiedyś te przedmioty uważane były za tak ważne i dlaczego niektórzy wciąż wierzą w ich magiczne właściwości! Czym są runy i jak je czytać?

Runy
fot. Shutterstock

Runy to nic innego jak alfabet używany przez ludy germańskie. Symbole te uważane były za magiczne - można było z nich wyczytać przyszłość, ale też leczono za ich pomocą chorych. Teraz wykorzystywane są one głównie do tego, żeby przewidzieć, co się wydarzy niebawem. Jak wyglądają runy i w jaki sposób je odczytywać?

Redakcja poleca

Runy - jak wyglądają

Alfabet runiczny składa się z 24 symboli i jednej pustej runy. Każdy z tych znaków ma zupełnie inne znaczenie. Jeżeli odpowiednio je ułożymy, a następnie odczytamy, otrzymamy informację o tym, co nas czeka. Jak wyglądają poszczególne runy i jak je czytać?

Jak czytać runy

1. Fehu

Fehu, Fé oznacza płodność, urodzaj oraz harmonię. Ta runa związana jest z majątkiem i wszystkim dobrym, co spotka cię w życiu. Fehu związana jest z zodiakalnym Bykiem i zwiastuje szczęście, a także dobrobyt. Runa ta jest również pewnego rodzaju ostrzeżeniem - przestrzega przed popadnięciem w samozachwyt. Zachęca też do działania i korzystania z własnej pomysłowości.

Fotografia: Shutterstock

2. Uruz

Uruz, úr to symbol energii i mocy. Ten symbol przypomina nieco temperamentnego i pełnego energii bawoła, którego należałoby okiełznać, aby móc wykorzystać odpowiednio jego moc. To także zapowiedź zmian i rozwoju. Uruz przypomina, że nawet przeciwności losu mogą ostatecznie okazać się doskonałym pretekstem do rozpoczęcia czegoś nowego, lepszego. Symbol ten oznacza też seksualną namiętność.

Fotografia: Shutterstock

3. Thurisaz

Thurs symbolizuje dobre nowiny i niezwykłą siłę. To także runa, która przypomina nam, że najpierw powinniśmy na trzeźwo przeanalizować sytuację - zanim zabierzemy się do działania musimy dokładnie to przestudiować. Aby ruszyć dalej musimy uporządkować dotychczasowe rzeczy i pozamykać niektóre sprawy. Nic dziwnego, że ta runa nazywana jest też "bramą". Musimy przez nią przejść, ale wcześniej warto, abyśmy rozliczyli się z dotychczasowym życiem.

Fotografia: Shutterstock

4. Ansuz

Ansuz to runa odnosząca się do komunikacji oraz słowa pisanego. Wiążę się ją często z Merkurym, którego zadaniem było komunikowanie się z siłami boskimi. Ta runa oznacza wiedzę, ale też korzystanie z wiedzy mądrzejszych od nas osób. Ansuz symbolizuje też lepsze kontakty z osobami w naszym wieku - kontakty natury... magicznej.

Fotografia: Shutterstock

5. Raido

Raido oznacza podróż. Może odnosić się do podróży dosłownie - np. do przebywania kilometrów na koniu - albo w sensie duchowym - może być to wówczas podróż do środka samego siebie, droga do rozwoju. Warto pamiętać, że ta runa może też oznaczać ostatnią podróż duszy do domu bogów. Symbol ten interpretowany jest też czasem jako wiedza, którą powinniśmy nabyć.

Fotografia: Shutterstock

6. Kaunan

Kaunan to runa ognia i światła. Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na jakieś pytanie, ta runa właśnie pozwoli ci spojrzeć na swój problem z innej perspektywy. Ten symbol odnosi się też do ogniska domowego. Może także symbolizować pasję i pożądanie.

Fotografia: Shutterstock

7. Gebo

Gebo symbolizuje prezenty i obdarowywanie kogoś. Jest to runa zwykłych radości, małych przyjemności, ale też związku - przepowiada ona, że podjęte przez ciebie decyzje związkowe są dobre i przyniosą ci szczęście - szczególnie jeśli jesteś po zaręczynach czy ślubie. To także runa, która pokazuje, że egoizm nigdy się nie opłaca, a szczęście w związku łatwo zaprzepaścić.

Fotografia: Shutterstock

8. Wunjo

Wunjo to nic innego, jak znak szczęścia i radości. Wunjo jest symbolem nadziei. Nawet jeżeli nie możesz odnaleźć odpowiedzi na pytanie i czujesz się przez to sfrustrowany, jesteś też zdeterminowany, żeby to zmienić. Runa Wunjo ostrzega też, że może cię spotkać rozczarowanie. Ważna jest spostrzegawczość, która pozwoli wychwycić pewne sygnały, że coś się komplikuje.

Fotografia: Shutterstock

9. Haglaz

Haglaz oznacza kłopoty i niepowodzenia. Czekać nas może trudny okres, który przyniesie wiele frustracji. Mogą nas dotknąć problemy zdrowotne lub inne, ale wciąż zupełnie niespodziewane. Nie wolno jednak załamywać rąk i pogrążać się w rozpaczy.

Fotografia: Shutterstock

10. Naudiz

Naudiz symbolizuje potrzebę. Runa ta oznacza tyle, że w życiu wypadałoby się kierować cierpliwością. Zanim zaczniemy działać, musimy pomyśleć, dokładnie przeanalizować sytuację. Jeżeli zadziałamy zbyt pochopnie, możemy wszystko zniszczyć. A to dlatego, że może nami rządzić chciwość i chęć osiągnięcia czegoś jak najszybciej.

Fotografia: Shutterstock

11. Isaz

Isaz to symbol chłodu. Niestety zwiastuje przeszkody, które mogą wywołać frustrację. Wiąże się też z chłodnymi relacjami z ludźmi - może dotyczyć to relacji w rodzinie. Wystarczy przeczekać trudny moment, a sytuacja sama się rozwiąże. To tak jak z roztopami, które sprawiają, że lód znika, a przed nami otwierają się nowe możliwości.

Fotografia: Shutterstock

12. Jeran

Jeran oznacza rok i naturalny obieg. Symbolizuje zmienność pór roku, a przy okazji zwiastuje pracę, którą trzeba wykonać. Warto przemyśleć pewne decyzje, gdyż pochopnie podjęte mogą doprowadzić do katastrofy. Jeran symbolizuje konieczność przejścia przez wszystkie etapy w życiu - jak przy żniwach, gdzie trzeba zasiać ziarno, poczekać na wydanie plonów, następnie na dojrzewanie i konieczność ścięcia ich.

Fotografia: Shutterstock

13. Ïhwaz

Ihwaz to symbol drzewa cis, ale też podróży zmarłych. Cis symbolizuje wieczność. Oznacza to tyle, że ta runa symbolizuje śmierć lub nastawia nas na wielkie zmiany. Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, być może zbliżasz się w poszukiwaniach do przełomowego momentu.

Fotografia: Shutterstock

14. Pertho

Pertho oznacza ognisko domowe. Jest to jedna z bardziej tajemniczych run, gdyż odnosi się do mistycyzmu, a jednocześnie symbolizuje ognisko domowe. Ma wiele wspólnego z tajemnicą, przeczuciami, ale też okultyzmem i jakimś sekretem.

Fotografia: Shutterstock

15. Algiz

Algiz symbolizuje ochronę. Jest to pozytywna runa, która oznacza, że osoba pytająca jest tak naprawdę bardzo silna i odnosi same sukcesy. Wygląda na to, że przed tobą okres pełen powodzeń. Wykorzystaj go może na nowe pasje? Albo nowe wyzwania? Uważaj jednak, żeby nie zachłysnąć się tym, że dobrze ci idzie - pamiętaj o innych i nie wystawiaj swojego zdrowia na szwank.

Fotografia: Shutterstock

16. Sowilo

Sowilo to symbol słońca i dobrego zdrowia. Symbolizuje dobrobyt, ale też nadchodzący sukces. Nie oznacza to jednak, że można spocząć na laurach i czekać. Zastanów się porządnie, aby nie popełnić żadnego błędu. Nie próbuj też robić wszystkiego na pokaz.

Fotografia: Shutterstock

17. Tiwaz

Tiwaz jest symbolem odwagi, ale też wojny. Oznacza oddanie, odwagę, ale też pasję. Ta runa przypomina o ważnych zasadach, do których należy się stosować. Podkreśla też, jak ważne jest twarde stąpanie po ziemi.

Fotografia: Shutterstock

18. Berkanan

Berkanan czyli narodziny, nowy początek. Berkanan przypomina, że powinniśmy zrezygnować z rzeczy, które nas wyniszczają. Chodzi zarówno o złe nawyki, ale też o złe rzeczy, które zrobiliśmy w przeszłości. Z kolei dla kobiet jest to symbol płodności i przypomnienie o tym, że w okresie ciąży powinny się bardziej starać o siebie i dziecko.

Fotografia: Shutterstock

19. Ehwaz

Ehwaz to symbol zmian. Dla osób pracujących, które mają przed sobą długofalowe plany biznesowe, oznacza tyle, że właśnie teraz powinny działać. Jeżeli chodzi o związek jest to wyraźny alarm, że warto o niego zadbać. To także runa zwiastująca dobrobyt. Wystarczy się trochę postarać, aby odzyskać spokój ducha i osiągnąć zamierzone cele.

Fotografia: Shutterstock

20. Mannaz

Mannaz czyli inteligencja i kultura. To runa, która przedstawia tak naprawdę osobę, o której przyszłość chcemy wypytać. Dlatego też na nią mają wpływ inne runy. Mannaz symbolizuje inteligencję, kulturę, ale też pamięć. Podkreśla, że powinniśmy trzymać emocje na wodzy, a w życiu kierować się szeroką opinią. Powinniśmy cechować się dobrym nastawieniem do życia i dbać też o swoje zdrowie. Tylko od nas zależy, jak je przeżyjemy.

Fotografia: Shutterstock

21. Laguz

Laguz - woda, niepewność. Laguz powiązana jest z płynącą wodą. Wiąże się z emocjami oraz intuicją, na której powinniśmy polegać. Runa mówi o tym, że możemy czasem dać się ponieść emocjom, ale powinniśmy mieć nad nimi władzę. Tak, aby nie przejęły nad nami kontroli. Symbol ten może też oznaczać, że czekają nas zmiany.

Fotografia: Shutterstock

22. Iŋwaz

Iŋwaz oznacza urodzaj. Runa ta oznacza, że zakończymy z sukces jakiś projekt lub zrealizujemy świetny pomysł. Oznacza też koniec zamartwiania się tą właśnie rzeczą. Runa zwiastująca kluczowy moment w życiu.

Fotografia: Shutterstock

23. Dagaz

Dagaz oznacza, że w końcu czekają nas lepsze czasy. Osoba, której przypadnie ta runa, zmierza do osiągnięcia szczęścia. Musimy jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas, bo drugi taki szybko się nie trafi.

Fotografia: Shutterstock

24. Othalan

Othalan to symbol rodziny oraz dostatku. Oznacza też początek i koniec. Jest to sygnał dla osoby pytającej, że należy zerwać ze starymi nawykami i tradycjami i rozpocząć nowe. To samo dotyczy przyjaźni. Wiadomo, że takie decyzje nie są trudne, ale mają bezpośredni wpływ na to, jak następnie potoczy się nasze życie.

Fotografia: Shutterstock

25. Ȭlfam

Ȭlfam, inaczej runa Odina, to zupełnie inny symbol od dotychczasowych. Ta runa jest całkowicie pusta. Może oznaczać zarówno początek, jak i koniec. Jest też symbolem czegoś zupełnie nowego.

Fotografia: Shutterstock

Wydaje ci się, że twój znak zodiaku nie ma nic wspólnego z tym, jaki jesteś naprawdę? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, do którego znaku pasujesz najbardziej!   

Sprawdź, którym znakiem zodiaku jesteś naprawdę