Piątek 13-go jest taki straszny jak go malują? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym dniu!
Piątek 13-go nie należy do przyjemnych. Jedni bardziej w niego wierzą, inni mniej. Podpowiadamy, na co warto tego dnia uważać. Kiedy wypada piątek 13-go?

Piątek 13-go zdarza się raz na jakiś czas i dla wielu ludzi jest paraliżujący. Niektórzy natomiast podchodzą do niego jak do każdego innego dnia. Dlaczego tak naprawdę to właśnie piątek 13-go traktowany jest za przesądny dzień? Okazuje się, że korzeni tego dnia musimy dopatrywać się oczywiście w podaniach ludowych. Jakie przesądy i wierzenia mu towarzyszą? Podpowiadamy, czy naprawdę jest się czym przejmować i, a może nawet przede wszystkim, czy na pewno piątek 13-go jest tak straszny, jak to zostało zakorzenione w obyczajach.
Zobacz także: Dlaczego boimy się ślubnych przesądów? Te z nich najbardziej przerażają
Piątek 13-go – historia pechowego dnia
Choć wiele osób wierzy w siłę złowieszczą piątku 13-go, w rzeczywistości mało kto zdaje sobie sprawę, skąd tak naprawdę wziął się ten jeden z najpopularniejszych przesądów. Niektórzy uważają, że zapoczątkowany został 13 października 1307 roku.
W ten piątek aresztowany Templariuszy, niesprawiedliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Oni byli jednak niewinni, a król wtrącił ich do lochów wyłącznie dlatego, że miał u nich ogromny dług i w ten sposób chciał się pozbyć wichrzycieli. Mówi się, że ostatni wielki mistrz zakonu Templariuszy, Jacques de Molay, zanim spłonął na stosie, przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V. Rok później obaj monarchowie zmarli.
Sam przesąd o piątku 13-go pojawił się natomiast na początku XX wieku, kiedy to prości ludzie, wspominając owe wydarzenia z XIV wieku, postanowili zachować wyjątkową rozwagę tego dnia. Dziś piątek 13-go obchodzony jest w wielu krajach takich jak: Polska, Niemcy, Finlandia, Słowacja, Czechy, Islandia, Bułgaria, Dania, Estonia oraz Filipiny.
Ciekawostką jest, że w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy uważa się wtorek 13-go. We Włoszech natomiast nieszczęśliwym dniem jest piątek 17-go. W Chinach piątego 4-go uważany jest za pechowy, ponieważ chińska wymowa słowa „cztery” jest podobna do chińskiego słowa „śmierć”.
Zobacz także: Niektórych prezentów nie powinno się kupować najbliższym. Z podarunków z tej listy na pewno się nie ucieszą
Piątek 13-go – przesądy
Ludzie celowo lub nawet niekiedy podświadomie unikają tego, co może przynieść im pecha. Być może obawa przed wychodzeniem tego dnia z domu jest przesadą, jednak lepiej dmuchać na zimne. Jakie przesądy są popularne w piątek 13-go?
- Powinniśmy unikać przechodzenia pod drabiną lub słupem. Jeżeli nie możemy go uniknąć, warto skrzyżować wówczas palce.
- Lepiej unikać czarnych kotów, które przynoszą pecha. Jeżeli już taki z jakiegoś powodu przebiegnie nam drogę, mamy kilka sposobów na to, żeby zrzucić z siebie zły urok. Można: skrzyżować palce i splunąć przez lewe ramię, zatrzymać się i przeczekać aż przejdzie ktoś inny lub wrócić się do domu i wyruszyć na przechadzkę jeszcze raz – tym razem inną drogą.
- Tego dnia lepiej nie wstawać lewą nogą.
- Trzeba też uważać, gdy mamy w ręce lusterko. Zbicie go każdego dnia może przynieść 7 lat nieszczęścia, jednak w piątek 13-go jesteśmy na to jeszcze bardziej narażeni.
- Zły przesąd dotyczy także oglądania się za siebie. W wielu kulturach jest to uważane za zły znak, więc lepiej unikać go w piątek 13-go.
Zobacz także: Polskie imiona, które są najbardziej popularne za granicą. Robią prawdziwą furorę
Piątek 13-go – wierzenia
Nie tylko przesądy utrudniają życie w piątek 13-go. Są również wierzenia ludowe, mówiące o tym, czego nie powinno robić się w piątek 13-go.
Tak oto, zgodnie z przesądem. Powinniśmy unikać rozpoczynania nowych spraw. Nie warto robić tego dnia interesów, kupować mieszkania, ani samochodu. I choć trzeba traktować piątek 13-go z przymrużeniem oka, naprawdę warto uważać przy ważnych inwestycjach lub snuciu planów na ten dzień. Zwłaszcza, że piątek 13-go naprawdę ma coś magicznego w sobie, o czym dowodzi sama matematyka! Poniżej to udowadniamy.
Zobacz także: Czakry – czym są, kolory, znaczenie i wpływ na nasze życie!
Kiedy wypada piątek 13-go?
Matematycy ustalili, że odległości między piątkami 13-go nie są przypadkowe. Zazwyczaj wynoszą: 27, 90, 181, 244, 335 lub 426 dni, co oznacza, że odstęp między nimi może być dłuższy niż jeden rok. Taka sytuacja miała miejsce np. między piątkiem 13-go w 1999 roku a tym w 2000 roku.
Można też wyliczyć, ile razy w historii, piątek 13-go wypadł w Wielki Piątek. Ostatni raz miało to miejsce w 2001 roku, a następnym razem taka sytuacja będzie miała miejsce dopiero w 2063 roku. W obecnym stuleciu będzie aż 5 piątków 13-go! Jak sytuacja będzie wyglądała w najbliższych latach?
- 13 marca 2020
- 13 listopada 2020
- 13 sierpnia 2021
- 13 maja 2022
- 13 stycznia 2023
- 13 października 2023
- 13 września 2024
- 13 grudnia 2024
- 13 czerwca 2025
- 13 lutego 2026
- 13 marca 2026
- 13 listopada 2026
- 13 sierpnia 2027
- 13 października 2028
- 13 kwietnia 2029
- 13 lipca 2029
- 13 września 2030
- 13 grudnia 2030
Zobacz także: Czym są runy? Zobaczcie, jak je czytać!
Piątek 13-go – ciekawostki
- Strach przed piątkiem 13-go ma swoją nazwę! To paraskewidekatriafobia.
- Wiele szpitali nie ma sal o numerze 13.
- W samolotach amerykańskich linii lotniczych nie ma miejsc o numerze 13.
- Również w hotelach nie ma pokoi numer 13.
- W wielu wieżowcach nie ma 13-go piętra.
- W 2015 roku mieliśmy rekord piątków 13-go! Miały miejsce w lutym, marcu i listopadzie.
- W piątek 13-go urodzili się m.in.: Mary-Kate i Ashley Olsen oraz Fidel Castro.
Zobacz także: Czym jest biorytm człowieka?
Zastanawiałeś się kiedyś, jaki kolor określa twój charakter? Czarny, biały, a może zielony? Jeśli chcesz to wiedzieć, to koniecznie weź udział w naszym quizie.