Obserwuj w Google News

Pentagram - to nie tylko symbol szatana. Poznaj jego znaczenie i pochodzenie

3 min. czytania
Aktualizacja 26.03.2021
26.03.2021 22:41
Zareaguj Reakcja

Pentagram przez wiele osób utożsamiany jest z symbolem szatana. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że ma on więcej znaczeń. Poznaj najpopularniejsze pentagramy i ich symbolikę.

Co symbolizuje pentagram?
fot. Shutterstock

Pentagram ma wiele różnych znaczeń - także te związane z ochroną czy pomyślnością. Jednak najczęściej kojarzymy ten satanistyczny, czyli odwrócony pentagram. Warto wiedzieć, że to nie jest jedyna pięcioramienna gwiazda. 

Zobacz także: Jaka jest numerologiczna 5? Poznaj charakterystykę numerologicznej Piątki!

Co to jest pentagram? 

Charakterystyczna pięcioramienna gwiazda w kole znana jest od wieków w różnych cywilizacjach. A co oznacza pentagram? Wbrew pozorom nie jest to tylko symbol szatana. Według niektórych teorii pentagramy stanowią symbol pięciu kluczowych zasad życiowych. Należą do nich sprawiedliwość, cnota, miłość, mądrość oraz prawda. Najstarszy znaleziony pentagram, datowany na okres ok. 3500 lat p.n.e., pochodzi z Ur z centrum cywilizacji Mezopotamii. Prawdopodobnie służył wówczas jako pieczęć królewska i amulet ochronny. 

Pentagram w kole z reguły był uważany za symbol magiczny, a nawet budził respekt i strach. Jednak najczęściej łączył się z dobrymi cechami. Pitagorejscy mistycy uważali, że to symbol zdrowia i życia, a Babilończycy wierzyli w jego właściwości ochronne. Nawet we wczesnym chrześcijaństwie znacznie inaczej postrzegano pentagram. Znaczenie tego symbolu w dawnych czasach to prawda i religijny mistycyzm. Miał on być odpowiednikiem pięciu ran Jezusa Chrystusa. Chrześcijanie nazywali go również „Gwiazdą Betlejemską” lub „Gwiazdą Trzech Króli”.  

Zobacz także: Symbole słowiańskie - jak wyglądają i co oznaczają?

Odwrócony pentagram jako symbol szatana 

Skąd więc taka zła sława pentagramu? Jego demonizacja nastąpiła w czasach inkwizycji. Obecnie większość osób najbardziej kojarzy pentagram satanistyczny. Dlatego ten symbol w podświadomości ludzkiej łączy się ze złem. Jednak nie każdy pentagram ma taką symbolikę. Symbol szatana ma wierzchołki skierowane w dół. W dodatku odwrócony pentagram może być otoczony pojedynczym lub podwójnym kołem lub wężem pożerającym własny ogon. Natomiast w środku często znajduje się głowa kozła albo inne symbole, np. odwrócone krzyże lub liczba 666. Pentagram satanistyczny odzwierciedla władzę żądz nad rozumem. Znany jest również pod nazwami Pentagram Czarny lub Pentagram Baphometa. Druga nazwa odnosi się do synkretycznego bóstwa, któremu cześć rzekomo oddawali templariusze. 

Zobacz także: Diabeł - znaczenie i interpretacja karty tarota. Co oznacza karta tarota Diabeł?

Pentagram biały - znaczenie symbolu 

Kompletnym przeciwieństwem odwróconego pentagramu jest pentagram biały. Znany również pod nazwą Pentakl. Uznawany również bywa za pentagram żeński, ponieważ jego wygląd przypomina budowę ciała kobiety. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed czarną magią i urokami. Dlatego w pewnych kręgach bardzo popularny jest naszyjnik pentagram, który stanowi amulet lub talizman. Warto jednak pamiętać, że Kościół Katolicki neguje korzystanie z takiej ochrony. Tego typu amulety i talizmany uważane są za przedmioty okultystyczne. W średniowieczu pentagram biały nazywany był stopą wiedźmy lub czarcim ogonem. 

Zobacz także: Młot Thora - czym jest i jakie ma znaczenie?

Pentagram runiczny - znaczenie talizmanu 

Pentagram runiczny również ma kształt pięcioramiennej gwiazdy, a wokół niej występują charakterystyczne znaki runiczne. Przypisuje się im wielką moc, a z tego powodu cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników białej magii. Znaczenie pentagramu runicznego to przede wszystkim ochrona, a także pomyślność losu. Potrafią one również neutralizować wiele złych klątw i zaklęć. Dlatego często wykorzystywane są jako amulety - można je nosić na szyi, jako bransoletkę oraz w portfelu.  

Zobacz także: Talizman szczęścia czy amulet ochronny? Jaki wybrać, jak zrobić?

Jak narysować pentagram? 

Pentagram - symbol zdrowia i życia, a także satanistyczny pentagram są bardzo często rysowane. Nie jest to jednak proste zadanie dla początkujących. Jak narysować pentagram? Podstawą pięcioramiennej gwiazdy jest pięciokąt foremny (równoboczny). Zaczynamy od rysowania linii o ustalonej długości i odmierzamy kąt 108 stopni. Następnie należy narysować linię tej samej długości i połączyć z pierwszą. Czynność powtarzamy z kolejnymi liniami, a ostatni bok będzie stanowił połączenie końców.  

Kolejnym krokiem jest wykreślenie przekątnych pięciokąta, które stworzą gwiazdę. Można też wydłużyć jego boki do momentu spotkania. W ten sposób powstanie gwiazda, w którą pięciokąt jest wpisany.