Obserwuj w Google News

Oko Horusa – pochodzenie i znaczenie symbolu

3 min. czytania
Aktualizacja 09.02.2021
09.02.2021 16:10
Zareaguj Reakcja

Oko Horusa to jeden z najważniejszych symboli starożytnego Egiptu. Wykorzystywany był jako talizman ochronny przed wpływami sił nieczystych oraz zazdrością, złorzeczeniem i złą energią innych ludzi. W moc Oka Horusa w postaci biżuterii, talizmanu czy tatuażu wielu wierzy także w dzisiejszych czasach.

Oko Horusa ma wiele znaczeń
fot. Shutterstock

Znaczenie i symbolika Oka Horusa jest ściśle związana z mitologią egipską. Poznaj pochodzenie i znaczenie Oka Horusa.

Zobacz także:  Spójrz na obrazek i wybierz jeden symbol. To zdradzi, co powinieneś teraz zmienić w swoim życiu 

Oko Horusa – pochodzenie symbolu

Symbol oka występował w wielu kulturach i religiach. Szczególną rolę odgrywał w starożytnym Egipcie. Wierzono, że oczami boga nieba, czyli Horusa, były Słońce i Księżyc. Prawe oko to Słońce, lewe – Księżyc. Oko Horusa, inaczej nazywane też Okiem Ra, oznaczało zatem boskie spojrzenie i wszechwiedzę. Zgodnie z mitologią Horus stoczył zaciętą walkę o panowanie z Setem, bogiem burz, pustyń i ciemności. W jej wyniku stracił jednak lewe oko, które następnie Set pokroił na kawałki. Oko, za sprawą magicznych mocy, zrosło się, a bóg odzyskał wzrok.

Legenda ta tłumaczyła także dlaczego lewe oko, czyli Księżyc, świeci słabiej niż drugie, czyli Słońce. Lewe oko Horusa nigdy nie odzyskało bowiem swojej mocy, ale ponieważ jednak się zrosło, określało się je mianem Oka Udżet, symbolizującego boskie uzdrowienie. Według egipskich wierzeń Horus podarował je swojemu ojcu – Ozyrysowi, który dzięki niemu także odzyskał wzrok i powrócił do żywych. Stąd można się spotkać niekiedy z określeniem Oka Ozyrysa.

Oko Horusa – znaczenie

Egipskie Oko Horusa pełniło przede wszystkim funkcję ochrony. Wierzono, że ma ono moc odbijania złej energii, zazdrosnych spojrzeń i złorzeczeń. Oko Horusa noszone jako amulet powodowało, że nieszczęście i złe uroki wracały do osoby, która ich życzyła. Miało także moc uzdrawiania. Talizman z Okiem Horusa miał przyspieszać leczenie, przywracać siły witalne i uśmierzać ból. Dlatego wykorzystywany był przez egipskich szamanów jako element leczenia i antidotum na wszelkie dolegliwości.

Oko Horusa – co oznacza? Symbol oka pochodzącego od boga był także przejawem wszechwiedzy, świadomości i patrzenia na problemy z szerszej perspektywy. Oko Horusa uważano za swego rodzaju lustro odbijające prawdziwą naturę człowieka. Pomagało tym samym w znalezieniu sensu życia oraz szczęścia. Oko Ra, umieszczane w grobowcach i sarkofagach, pozwalało natomiast zmarłym patrzeć na świat. Wierzono również, że umożliwiało reinkarnację.

Ciekawostką jest, że Oko Horusa używane było także w matematyce. Poszczególne elementy symbolu oka odpowiadały określonym ułamkom. W ten sposób zapisywano ilości towarów w magazynach i prowadzono ewidencję. Medycy wykorzystywali je zaś jako jednostki do oznaczania pomiarów składników leków i pigmentów. Dzieląc symbol na części, każdemu przypisali jeden ze zmysłów.

Zobacz także:  Ziemia egipska - kosmetyk, który nada twojej twarzy słoneczny blask

Oko Horusa - znaczenie współcześnie

W wielką moc Oka Horusa wierzono nie tylko tysiące lat temu. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć wielu amatorów talizmanów z Okiem Horusa, jak również naszyjników lub amuletów przedstawiających ten symbol. Niektórzy w biżuterii z Okiem Horusa upatrują jedynie gustownej ozdoby i dopełnienia stylizacji. Dla innych zaś ma ona nadal ochronne i symboliczne znaczenie. Dużą popularnością cieszą się także tatuaże z symbolem oka. Oko Ra to jeden ze starożytnych symboli najczęściej wybieranych do ozdobienia ciała. Tatuaże Oka Horusa są na ogół bardzo osobiste, stąd niekiedy ich wygląd odbiega od oryginału.

Egipskie Oko Horusa uznaje się współcześnie za wyjątkowy talizman także z tego powodu, że nie wymaga on żadnego rytuału. Powszechnie uważa się bowiem, że aby talizman lub amulet we właściwy sposób spełniał swoje funkcje, musi zostać aktywowany. Należy go także regularnie oczyszczać. Nie dotyczy to jednak talizmanu Oka Horusa.

Zobacz także:  Znaczenie tatuaży - 15 najpopularniejszych wzorów!

Oko Horusa jako symbol szatana

Symbol oka znaleźć można w wielu religiach. Postrzegany jest on przez ich wyznawców często odmiennie. Oko opatrzności, czyli oko otoczone promieniami słońca zamknięte w trójkącie, symbolizujące Boga i Trójcę Świętą i według niektórych swoją inspirację znalazło w Oku Horusa. Z drugiej jednak strony, niektórzy postrzegają Oko Horusa jako symbol szatana.