Obserwuj w Google News

Motyl - symbol i jego znaczenie. Co znaczą motyle w brzuchu?

4 min. czytania
Aktualizacja 29.03.2021
29.03.2021 17:44
Zareaguj Reakcja

Któż z nas nie wznosi czasem okrzyków na widok pięknego motyla? Są to piękne, różnobarwne istoty, na które niekiedy można patrzeć godzinami. Motyl jako symbol oznacza nadejście zmian. Jednak nie ma się czego obawiać. Najczęściej chodzi o pozytywne wydarzenia.

Jakie znaczenie ma symbol motyla?
fot. Shutterstock

Symbol motyla jest często wykorzystywanym wzorem w salonach tatuażu. Ozdoba ta zawsze dobrze prezentuje się na ludzkim ciele, zwłaszcza w takich miejscach jak nadgarstek czy ramię. Jeśli czujesz, że ten symbol jakoś z tobą rezonuje, może warto zastanowić się nad takim dodatkiem?

Co oznacza symbol motyla?

Motyl to symbol przemiany, przeistaczania się w coś nowego, pięknego. W New Age symbol motyla to oznaka przemiany naszej świadomości oraz Ziemi. Dla osób uczestniczących w tym ruchu to swego rodzaju oświecenie, połączenie z naturą świata.

Symbol motyla w chrześcijaństwie ma znaczenie nawiązujące do zła, ponieważ katolicy nie zgadzają się z tym, co głosi ruch New Age i na tym tle powstaje dużo zgrzytów. Z drugiej strony motyl jako symbol zmartwychwstania pojawiał się też na chrześcijańskich nagrobkach. Mówił on o możliwości rozpoczęcia życia wiecznego.

Podchodząc do tego symbolu z jeszcze innej strony, można powołać się na powiedzenie: „Jak motylek! Z kwiatka na kwiatek”, które oznacza rozpustę.

Zobacz także: Symbol siły - magiczny znak w wielu odsłonach

Motyl jako symbol zła

Nie da się ukryć, że owad, jakim jest motyl, posiada wiele znaczeń i każdy może go interpretować na swój indywidualny sposób. Istnieją pewne okoliczności, które mocno nadszarpnęły wizerunek motyla, nadając mu negatywne cechy. Co złego może oznaczać motyl?

Chodzi m.in. o motyla - rusałkę admirała, który nie żywi się nektarem kwiatów, tak jak inni jego bracia, ale preferuje opadłe owoce. W XVII wieku natomiast symbol motyla wykorzystywany był w malarstwie jako oznaczenie grzesznej duszy. Czasem niektóre osoby, właśnie przez te malarskie dzieła, utożsamiają motyla z Lucyferem.

Warto wspomnieć, że ćma jako symbol również nie jest zbyt dobrze kojarzona. A wszystko przez słynny film „Milczenie owiec”, gdzie główny aktor wpychał swojej ofierze ćmę do gardła. Plakat kobiety, która zamiast ust ma motyla, już zawsze kojarzyć się będzie z bezradnością i milczeniem.

Zobacz także: Znak OM - znaczenie symbolu nieskończoności

Motyl - symbol przemian

Motyl swoim znaczeniem zawsze nawiązywał do swojego rodzaju metamorfozy. W ludzkim życiu może oznaczać transformację fizyczną lub duchową. Każdy człowiek ma szansę na to, aby stać się atrakcyjnym motylem, jeśli tylko da sobie szansę na przejście ewolucji.

Zapewne każdy z nas, kiedy był dzieckiem, słyszał o tym, że zanim motyl stał się tak pięknym stworzeniem, najpierw był brzydką poczwarką. Opowiadający często nawiązuje do tej historii, kiedy np. dziecko w okresie dojrzewania nie wygląda tak, jakby chciało. Wówczas wielu dorosłych, aby podtrzymać dziecko na duchu, mówi o takiej symbolice motyla. Często ten sam motyw motyla jest przywoływany również wtedy, kiedy jakaś osoba znacznie poprawia swój wygląd fizyczny. Wówczas często mówimy, że ktoś zamienił się z poczwarki w pięknego motyla.

Symbol motyla nawiązuje również do przemijania i niepowstrzymanego cyklu życia. Osoby, które przeżyły śmierć kliniczną, również często opowiadają, że kiedy znalazły się po drugiej stronie, widziały skrzydlate postaci przypominające motyle.

Zobacz także: Pentagram - to nie tylko symbol szatana. Poznaj jego znaczenie i pochodzenie

Znaczenie tatuażu z motylem

W przypadku tatuażu motyl jest po prostu bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ mało spotkamy na swojej drodze osób, które nie lubią tych stworzeń. Tatuaż motyla zawsze będzie się świetnie prezentował, bez względu na nasz wiek. Nawet kiedy zmieni się nasz styl czy zainteresowania, zawsze będzie bezpieczną ozdobą. Wiele osób, które wykonują swój pierwszy tatuaż, decyduje się właśnie na ten symbol. Ciekawostka: motyl jest najpopularniejszym motywem wśród kobiet.

Tatuaż motyla może mieć różne znaczenia. Przeważnie jest to zależne od kultury. Niektóre osoby, które tatuują sobie motyla na ciele, uważają, że przekształcą się w to piękne stworzenie po śmierci. Inne, co przez wielu uznawane jest za najtrafniejsze, sądzą, że to Bóg daje motylom siłę, której potrzebują do przeżycia swojej transformacji - zarówno duchowej, jak i fizycznej. Może do tej grupy należysz?

Zobacz także: Czaszka i kości - znaczenie i historia symbolu

Symbolika ćmy

Dla większości z nas ćma nie jest zbyt przyjaznym stworzeniem. Mimo to, dużo osób decyduje się na tatuaż, który ma ją przedstawiać. Wzór ćmy zdecydowanie należy do jednego z bardziej popularnych. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie sięgają po niego tylko kobiety, lecz także mężczyźni.

Ćmy to stworzenia typowo nocne, które uwielbiają lecieć do światła. Niestety przez to przeważnie są nazywane brzydkimi motylami, które zakłócają letnie wieczory, uderzając całą sobą o zapaloną lampę.

Tatuaż ćmy dla osób, które się na taki decydują, może oznaczać zaakceptowanie siebietakim, jakim w rzeczywistości się jest. Ćma pokazuje, że mimo tego, że wygląda jak motyl, ma więcej niedociągnięć w swoim wyglądzie, ale mimo wszystko musi akceptować siebie w pełni.

Ćma jest owadem, który żyje bardzo krótko. Dla niektórych jest więc symbolem krótkiego życia i szybkiej śmierci. Owady te kojarzy się również z duchowością, właśnie przez to, że za wszelką cenę chcą się dostać do światła. Nawiązuje to wówczas do przejścia z ciemności do dobra i szczęścia.

Zobacz także: Symbole słowiańskie - jak wyglądają i co oznaczają?

Motyle w brzuchu - co to znaczy?

Najmilszym stwierdzeniem dotyczącym motyli jest to znane każdemu z nas. Motyle w brzuchu oznaczają stan zakochania się i miłego łaskotania na wysokości brzucha. To zjawisko najczęściej przypisane jest parom, które dopiero zaczęły się w sobie zakochiwać. Prawda jest taka, że kto raz poznał to uczucie, już nigdy nie będzie chciał się z nim rozstawać.

Jak widać ilu ludzi, tyle pomysłów na przedstawienie symboliki motyla. Mimo wszystko jest on jednak w większej mierze kojarzony z czymś pozytywnym i pięknym. Jest to jeden z popularniejszych motywów wykorzystywanych w salonach tatuażu i nic nie zapowiada, aby cokolwiek w najbliższym czasie miało się w tym temacie zmienić.