Obserwuj w Google News

Młot Thora - czym jest i jakie ma znaczenie?

3 min. czytania
Aktualizacja 17.03.2021
17.03.2021 15:33
Zareaguj Reakcja

Młot Thora, znany też jako MjølnerMjǫlnirMjollnirMjölnerMjölnirMjølnir lub Mjølne, to symbol nordyckiego boga burzy, piorunów, sił witalnych i domowego ogniska. Według mitologii nordyckiej przedmiot ten, gdy był rzucany, zawsze trafiał z powrotem do ręki właściciela. W dzisiejszych czasach jest symbolem chroniącym przed niepowodzeniami, który nosi się na szyi lub nadgarstku.

Jakie znaczenie ma młot Thora?
fot. Shutterstock

Młot Thora stał się przedmiotem ezoterycznym oraz amuletem. Znany jest nie tylko dzięki dziedzictwu kultury skandynawskiej, ale również poprzez rozsławienie go przez wyznawców religii i filozofii neopogańskich. Jeśli chcesz poznać moc młota Thora, a także dowiedzieć się, jakie jest prawdziwe znaczenie tego symbolu, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Zobacz także:  Kwarc różowy - znaczenie i właściwości różowego kamienia

Młot Thora - symbolika i znaczenie

Młot Thora, zdaniem miłośników mitologii nordyckiej jest amuletem chroniącym posiadacza przed uderzeniami piorunów. Istnieje również przekonanie, że symbol ten chroni przed wszelkimi problemami i pozwala niepowodzenia przekuć w sukcesy. Młot Thora ma dodawać też odwagi i motywować do osiągnięcia zamierzonych celów.

Jedna z nazw określających ten symbol - Mjölnir, może pochodzić od staronordyckiego „mölva”, czyli „miażdżący”. Ten przymiotnik może określać charakter i sposób bycia osoby noszącej amulet, który oznaczałby, że jest ona silna i trudno jest ją powstrzymać przed dążeniem do celu. Może to być rozumiane jako nieograniczony hedonizm i parcie do celu bez zważania na konsekwencje. Inne, bardziej przystępne znaczenie tego słowa zdefiniować można jako „miażdżenie” złych emocji, wątpliwości i przeciwności losu, co pozwala osobie noszącej młot Thora jako talizman po prostu odnajdywać szczęście.

Kolejnym znaczeniem tego amuletu jest sukces w handlu i ochrona przed stratami. Wynika to z tego, że w czasach Wikingów młot Thora był noszony głównie przez kobiety, które dbały o plony i zajmowały się wymianą towarami. Później talizman stał się męskim atrybutem i zaczął być kojarzony z symbolem wojownika. Dziś nie ma już podziału na płcie mogące nosić młot Thora jako amulet, może on być talizmanem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zobacz także: Runa Fehu - znaczenie talizmanu. Jak jej używać?

Młot Thora - naszyjnik

Według mitologii nordyckiej młot służył Thorowi do rozbijania wszystkiego, co stanęło mu na drodze. Osoby noszące przy sobie młot Thora, czy to pod postacią wisiorka na naszyjniku lub bransoletce, czy też w formie tatuażu, uważają, że są chronieni przed złymi mocami i pechem. Wśród wyznawców wierzeń nordyckich młot Thora w postaci amuletu był przekazywany dzieciom zaraz po przyjęciu chrztu, by od małego były zabezpieczone przed działaniem niesprzyjających mocy.

Naszyjniki z młotem Thora, a także inne rodzaje biżuterii z tym symbolem można kupić w stacjonarnych i internetowych sklepach ezoterycznych. Ceny takich amuletów wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych, w zależności od wielkości oraz materiału, z jakiego są wykonane.

Młot Thora jest też kojarzony z neopogaństwem. Jest ważnym symbolem w Ásatrú - ruchu religijnym opartym na przedchrześcijańskich wierzeniach i mitologii ludów germańskich, głównie z epoki żelaza i wczesnośredniowiecznej Europy. Wisior z młotem Thora oraz tatuaże z tym motywem noszą również heavymetalowcy, szczególnie fani podgatunków viking metal i pagan metal. Grupy nacjonalistyczne natomiast traktują Mjølner jako symbol tradycji kulturowej.

Zobacz także: Egipski skarabeusz - symbol starożytnego Egiptu

Co jeszcze musisz wiedzieć na temat młota Thora?

Młot Thora jest uznawany za przedmiot ezoteryczny, a co za tym idzie, jest mocno krytykowany przez katolickich duchownych. Zdaniem Kościoła, zarówno ten symbol, jak i inne amulety pogańskie nie chronią przed działaniem złych mocy, a wręcz przeciwnie - przyciągają je. Mjølner jest wymieniany na liście symboli niechrześcijańskich czy nawet antychrześcijańskich, zaraz obok swastyki, pentagramu, krzyża celtyckiego i odwróconego krzyża.

Mimo że większość ludności nordyckiej nawróciła się na chrześcijaństwo, amulet obronny w postaci młota Thora nadal jest noszony przez wiernych. Ludzie wierzący w jego moc uznają go również za symbol nordyckiego dziedzictwa. Młot Thora zaczął być nazywany także „Wilczym Krzyżem” oraz „Smoczym Krzyżem”.

Thor miał jeszcze dwa cenne atrybuty poza swoim słynnym młotem. Były to żelazne rękawice i pas podwajający jego moc. Według Eddy Prozaicznej (Młodszej) - dzieła islandzkiego poety i historyka Snorrego Sturlusona, młot został wykuty przez karły: Sindriego i Brokka. Po śmierci Thora młot miał trafić w ręce jego synów o imionach Modi i Magni. Edda opisuje młot jako broń, którą Thor mógł uderzać tak mocno, jak tylko chciał. Jeśli rzucił młot, zawsze wracał on do jego ręki. Mógł go też w razie potrzeby łatwo schować w kieszeni.