Obserwuj w Google News

Medycyna holistyczna - co to jest i czy jest skuteczna?

2 min. czytania
Aktualizacja 25.03.2021
25.03.2021 19:10
Zareaguj Reakcja

Medycyna holistyczna zyskuje coraz większą popularność jako filozofia zdrowia, która zakłada, że należy leczyć wszystkie sfery dotyczące życia człowieka. Tylko dzięki kompleksowemu przywróceniu harmonii pomiędzy zdrowiem fizycznym a duchowym możliwe jest pełne wyleczenie pacjenta i przywrócenia mu sił witalnych.

Czym jest medycyna holistyczna?
fot. Shutterstock

Medycyna holistyczna to swoisty światopogląd, który traktuje zdrowie człowieka jako całość i stan idealnej równowagi pomiędzy zdrowiem fizycznym, sferą duchowa i emocjami. Poprawa jednego z aspektów tego zdrowia wpływa pozytywnie na pozostałe i odwrotnie. Dlatego też medycyna holistyczna podejmuje kompleksowe leczenie pacjenta i na podstawie zdiagnozowanych i zgłaszanych przez niego dolegliwości szuka ich podłoża, zamiast skupiać się na leczeniu konkretnych objawów.

Zobacz także: Rytuały tybetańskie - poznaj sekret odmładzających ćwiczeń

Czym jest medycyna holistyczna?

Medycyna holistyczna traktuje człowieka jako całość, którego zdrowie zależy nie tylko od prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych, ale i od jego stanu psychicznego i związanych z nim emocji. Zgodnie ze swoją filozofią wszelkie stosowane przez nią metody wymagają od pacjenta czynnej postawy, czyli wiary w to, że to właśnie osiągniecie równowagi we wszystkich obszarach jego życia, pozwoli mu powrócić do pełni zdrowia.

Według medycyny holistycznej najważniejsze jest poznanie prawdziwej przyczyny zaburzeń fizycznych i psychicznych oraz wyeliminowanie czynników je powodujących. Z kolei sam jej twórca, słynny Hipokrates utrzymywał, że wszelkie choroby człowieka biorą się ze środowiska, w którym przyszło mu żyć. A zatem nic dziwnego, że towarzyszący nam coraz częściej nadmierny stres prowadzi do wielu zaburzeń, zarówno psychicznych, jak i fizycznych: zaburzenia trawienia czy szybsze namnażanie się komórek rakowych. Aby zniwelować dolegliwości i choroby wynikające ze stresu, należy wyeliminować powodujące go czynniki.

Zobacz także: Medycyna Germańska - rewolucja w medycynie czy fikcja?

Sposób działania medycyny holistycznej

Medycyna holistyczna, choć nie posiada własnych metod leczenia, szeroko korzysta z osiągnięć medycyny naturalnej, wykorzystując masaże, ziołolecznictwo, aromaterapię czy przeróżne metody relaksacyjne, np. jogę. Wszystkie te metody mają potwierdzone działanie lecznicze i nie wykazują negatywnych skutków ubocznych, dlatego holistyczna medycyna nie jest równoznaczna z medycyną alternatywną.

Zobacz także: Ajurwedna na czym polega i jakie są metody tego systemu medycyny niekonwencjonalnej?

Medycyna holistyczna - opinie

Medycyna holistyczna wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, w której na pierwszym miejscu znajduje się dążenie do osiągnięcia równowagi pomiędzy ciałem i duchem. Wszelkie zaburzenia związane ze zdrowiem upatruje w nieprawidłowym przepływie energii przez organizm człowieka. Dlatego też główna jej zasada brzmi: leczyć człowieka nie chorobę.

Obecnie przez wielu tradycyjnych lekarzy, medycyna holistyczna traktowana jest jako próba powrotu do filozofii humanizmu, w którym istotne było skierowanie uwagi na człowieka jako indywidualnego przypadku, a nie pojmowaniem go jako zespołu chorobowego. Oznacza to, że stan fizyczny człowieka jest sumą nie tylko namacalnych zbadanych objawów, ale także jego stanu psychicznego, który ma ogromny wpływ na przebieg oraz leczenie choroby.

Medycyna holistyczna została wycofana na kilka wieków z metod leczenia przez tradycyjnych lekarzy, którzy wraz z rozwojem techniki zbytnio zaufali empirycznym metodom leczenia popartymi badaniami i dokładnym studium jednego przypadku. Obecnie wielu tradycyjnych lekarzy uważa, że holistyczna medycyna, z jej dążeniem do poprawy stanu zdrowia fizycznego poprzez leczenie ducha, ma ogromny wpływ na skuteczne leczenie wielu chorób.

Zobacz także: Zioła - jakie mają właściwości lecznicze? Na jakie schorzenia są szczególnie polecane?