Obserwuj w Google News

Mapa twarzy - jak akupresura może pomóc na problemy z cerą?

9 min. czytania
Aktualizacja 30.03.2021
30.03.2021 17:22
Zareaguj Reakcja

Mapa twarzy może pomóc ci dowiedzieć się, co oznacza trądzik na twojej twarzy. Problem z niedoskonałościami skóry towarzyszy wielu osobom nie tylko w okresie dojrzewania. Coraz więcej dorosłych również ma problemy z wypryskami, które często są wynikiem złego stylu życia oraz problemów ze zdrowiem.

Jak akupresura może pomóc twojej cerze?
fot. Shutterstock

Wypryski, czerwone podskórne grudki czy pryszcze z nagromadzoną ropą to twój problem codzienny? Coraz częściej zauważasz na swojej skórze twarzy nowe niedoskonałości, które skutecznie psują ci dobry humor? Dbasz o właściwą codzienną pielęgnację twarzy, a jednak problem ten dalej nie znika, mimo że już dawno przechodziłeś okres dojrzewania? A może pora podjąć leczenie dermatologiczne?

Jeśli na większość powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, poznaj, czym jest mapa twarzy i o czym świadczą wypryski pojawiające się w różnych partiach skóry. Sprawdź, jak akupresura twarzy pomoże ci pozbyć się uciążliwego problemu i spraw, aby twoja cera była nieskazitelna i pełna blasku. Jakie partie ciała uciskać, by uzyskać określone efekty oraz jak zmienić swoje nawyki, aby cieszyć się urodą i zdrowiem na dłużej, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Zobacz także: Domowy sposób na opuchniętą twarz. Jak poradzić sobie z obrzękiem?

Czym jest mapa twarzy i co można z niej wyczytać?

Mapa twarzy to podział cery na poszczególne partie, w których pojawiają się niedoskonałości cery. Są one sygnałami od twojego ciała, że nie dbasz o siebie właściwe. Z reguły przyjmuje się, że problem z trądzikiem i wypryskami pojawiającymi się na twarzy to domena rozszalałych hormonów w okresie dojrzewania. Jednak coraz więcej osób po 20 i 30, a nawet 40 roku życia obserwuje, że ich skóra dalej podatna jest na pojawianie się niedoskonałości. Jest to uporczywy problem, który sprawia, że nie czujesz się ze sobą dobrze i tracisz dużo na pewności siebie w kontaktach towarzyskich.

Nowe pryszcze to sygnał od twojego organizmu, że nieodpowiednio o siebie dbasz. Prowadzisz niezdrowy tryb życia i nie wsłuchujesz się w potrzeby swojego ciała. W takim przypadku odpowiednia pielęgnacja, używanie kosmetyków i suplementów diety oraz profesjonalne zabiegi kosmetyczne na niewiele się zdadzą. Nadmierny stres, niewłaściwa dieta bogata w fast foody, cukry i tłuszcze, częste picie kawy, napojów gazowanych i energetyków oraz brak ruchu sprawiają, że twoje narządy wewnętrzne nie funkcjonują prawidłowo.

Mapa twarzy wskazuje partie twojej cery, które informują cię, że twój organizm nie radzi sobie z toksynami nagromadzonymi przez niezdrowy styl życia. Aby skutecznie zadbać o zdrową i piękną cerę oraz poprawić swój ogólny stan zdrowia, warto sięgnąć do istoty problemu i za pomocą ucisku odpowiednich partii twarzy powrócić do pełni zdrowia i sił witalnych.

Zobacz także: Totalna biologia - czym jest ten hit medycyny alternatywnej?

O czym świadczą wypryski na poszczególnych partiach twarzy?

Tradycyjna medycyna chińska już dawno zauważyła zależność pomiędzy występowaniem wyprysków i niedoskonałości skóry a prawidłową pracą narządów wewnętrznych. To, w jakich partiach twarzy się one pojawiają, może jasno wskazywać na problemy z nerkami, trawieniem, wątrobą lub stosowaniem diety bogatej w cukier, tłuszcze oraz nabiał. Mapa twarzy pozwoli ci uświadomić sobie, w jaki sposób powinieneś popracować nad swoimi nawykami żywieniowymi i zmienić styl życia tak, aby pozbyć się uporczywego problemu ze skórą raz na zawsze.

Czoło

Niedoskonałości cery pojawiające się stale w okolicy czoła to znak, że twój układ trawienny działa nieprawidłowo. Przede wszystkim przyjrzyj się temu, co jesz. Wysoko przetworzona żywność oraz duża zawartość cukrów i tłuszczów w codziennych posiłkach powodują zaburzenia w prawidłowej pracy jelita grubego i cienkiego. Aby pozbyć się wszelkich niedoskonałości, zmień dietę na mniej tłustą, unikaj produktów wysoko przetworzonych oraz bogatych w cukier, a także napojów słodzonych i energetyków. W ten sposób wspomożesz swój organizm, ponieważ on sam nie potrafi sobie poradzić z taką ilością toksyn, przez co na twoim czole pojawiają się wypryski. 

Mogą one świadczyć także o zbyt dużym stresie, który stale ci towarzyszy oraz małej ilości snu. To zbyt duża produkcja adrenaliny objawia się pryszczami na czole. Zwróć uwagę na sytuacje stresogenne w twoim życiu i postaraj się je zminimalizować. Dodatkowo zapewnij sobie odpowiednią ilość snu. Kładź się przed godziną 23 i wstawaj, dopiero gdy prześpisz siedem lub osiem godzin na dobę, a szybko zobaczysz, że pryszcze na twoim czole powstają rzadziej i w mniejszej liczbie.

Nos

Mapa twarzy wskazuje przyczynę powstawania wyprysków na nosie w zbyt dużej dawce stresu, wysokiej ilości cukru w diecie i nietolerancji na nabiał i gluten. Dodatkowo może wskazywać na złą pracę serca i dolegliwości z nią związane, w tym zbyt wysokie ciśnienie krwi. Sprawdź także swój poziom cholesterolu we krwi i postaraj się go wyrównać do prawidłowego wskazania.

Wypryski na nosie mogą też powstawać z powodu niedoboru witamin z grupy B. Według chińskiej medycyny i niedoskonałości cery na nosie mogą wynikać z problemów w związku. Jeśli nie układa ci się w relacji lub przeżyłeś zawód miłosny, postaraj się najpierw rozwiązać i uporządkować wszystkie sprawy sercowe, a problem z pryszczami na nosie również minie.

Zobacz także: Domowe sposoby na pryszcze - koniecznie musisz je poznać!

Policzki

Jeśli zauważasz powstawanie nowych pryszczy na policzkach, to prawdopodobnie borykasz się z problemami wątroby i żołądka. Często przejadasz się mało wartościowym jedzeniem, spożywasz zbyt dużo nabiału i tłustego mięsa zwierzęcego, dlatego też twój organizm prosi się o zmianę tych nawyków, informując cię o tym w postaci wyprysków na policzkach. Dodatkowo te partie cery mogą wskazywać, że cierpisz na nietolerancję pokarmową lub alergię na określone produkty spożywcze, dlatego pomyśl o odwiedzeniu alergologa i wnikliwych testach.

Mapa twarzy mówi, że pryszcze w górnej partii policzków mogą wskazywać na toksyny gromadzące się w płucach. W wyniku palenia papierosów lub oddychania zanieczyszczonym smogiem powietrzem, organizm sam nie może się pozbyć. Z kolei pryszcze w dolnej partii policzków mogą wymagać od ciebie wizyty u dentysty, ponieważ możesz mieć problemy z zapaleniem w jamie ustnej.

Wypryski na policzkach wcale jednak nie muszą jednoznacznie wskazywać na problemy zdrowotne. Zwróć uwagę, jak często wymieniasz poszewkę od poduszki i postaraj się to robić jak najczęściej. Przez noc twoja skóra roznosi bakterie na poszewce, które następnie namnażają się i mogą powodować twoje problemy z cerą. Pamiętaj także, że telefon, który trzymasz przy policzku w trakcie rozmowy, jest istną kopalnią zarazków. Jeśli zaczniesz regularnie go dezynfekować, pozbędziesz się zarazków, które mogą być główną przyczyną twoich problemów skórnych.

Linia włosów

Borykasz się z częstymi wypryskami w okolicy czoła i włosów? W tym przypadku mapa twarzy nie wskazuje szczególnych problemów zdrowotnych. Jeśli codziennie robisz makijaż, zwróć uwagę, czy przed snem dokładnie go usuwasz z okolicy linii włosów. Jeśli pozostałości fluidu i pudru zostają na twojej skórze na noc, prowadzi to do zatykania się porów, a w konsekwencji do powstawania pryszczy.

Postaraj się także nie dotykać rękami włosów, gdy je poprawiasz. Zarazki na rękach łatwo w ten sposób roznoszą się w okolicy linii włosów, przez co twój problem nie zniknie, nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia.

Zobacz także: Akupunktura - na jakie schorzenia jest polecana?

Brwi

Jeśli pryszcze na twojej twarzy pojawiają się głównie na brwiach i w bliskiej ich okolicy to znak, że masz obniżoną odporność. Mapa twarzy w takim przypadku informuje cię, że twój system immunologiczny jest osłabiony i możesz być narażony na częstsze infekcje i zachorowania na grypę.

Może także wskazywać na to, że twoja wątroba jest przeciążona i nie radzi sobie z rozkładaniem toksyn nagromadzonych w organizmie. Jeśli spożywasz alkohol w nadmiernej ilości, lepiej zrezygnują z tego zgubnego nawyku, a szybko dostrzeżesz różnicę.

Pomiędzy brwiami

Mapa twarzy i niedoskonałości pojawiające się między brwiami mówią jedno: porzuć imprezy i związane z nimi spożywanie dużej ilości alkoholu i tłustych, słonych przekąsek. To wrogowie numer jeden pięknej i zdrowej cery. Twoja wątroba najprawdopodobniej jest przeciążona od nadmiaru alkoholu i/lub leków, które przyjmujesz.

Okolice oczu

Mapa twarzy w okolicy oczu informuje, że jeśli właśnie tam pojawiają się niedoskonałości skórne, najprawdopodobniej masz problem z nerkami. Nie radzą sobie one z przefiltrowaniem alkoholu, napojów słodzonych i gazowanych energetyków. Wyeliminuj te płyny ze swojej diety i pij dużo niegazowanej wody.

Być może złapałeś także zapalenie pęcherza moczowego, co skutkuje ciągłym uczuciem pełnego pęcherza i jego pieczeniem w trakcie oddawania moczu. W takim wypadku spożywaj dużo żurawiny, która szybko uwolni cię od tego uciążliwego problemu i oczyści twoje nerki.

Zobacz także: Co wypryski na ciele mówią o stanie Twojego zdrowia?

Okolice ust

W przypadku powstawania pryszczy w okolicy ust mapa twarzy powie ci, abyś zwrócił szczególną uwagę na higienę w trakcie i po jedzeniu. Pamiętaj, aby dokładnie myć owoce i warzywa przed ich spożyciem oraz zawsze jeść czystymi rękami. Po jedzeniu dokładnie umyj okolice ust pod bieżącą wodą, a poza domem używaj do tego celu chusteczek nawilżających.

Wypryski w okolicy ust mogą także wskazywać na twoje problemy z trawieniem, związane z nieprawidłową pracą żołądka oraz częstymi biegunkami lub zaparciami. Nie przejadaj się, a niezdrowe produkty bogate w tłuszcze oraz fast foody zamień na jedzenie bogate w błonnik, sole mineralne i witaminy.

Broda i żuchwa 

Broda to bardzo newralgiczna partia skóry. W okresie dojrzewania to właśnie na niej pojawia się najwięcej pryszczy, zaraz po czole, nosie i policzkach, co wynika z nadmiernej produkcji hormonów płciowych oraz sebum. Mapa twarzy wskazuje, że niedoskonałości w okolicach brody sygnalizują problemy z układem hormonalnym, pracą nerek i dietą bogatą w niezdrowe tłuszcze zwierzęce.

Zwróć uwagę, czy nie jesteś narażony na zbyt intensywny stres, który także może być przyczyną powstawania pryszczy w okolicy brody. Uspokój się, pozwól sobie na odrobinę relaksu w ciągu dnia i postaraj się wyeliminować czynniki stresogenne, a twój organizm zacznie pracować prawidłowo. U dziewcząt i kobiet problem z niedoskonałościami na brodzie może wynikać z kuracji hormonalnej, dlatego może warto zmienić tabletki lub całkowicie z nich zrezygnować.

Szyja i dekolt

Pryszcze na szyi i dekolcie to najprawdopodobniej informacja od twojego organizmu, że nie poświęcasz tym częściom ciała należytej uwagi. Przede wszystkim zacznij dokładnie je oczyszczać i dokładnie usuwać z nich makijaż przed snem. Pielęgnacja dekoltu i szyi powinna być częstsza latem, gdy organizm ma większą tendencję do pocenia się.

Uszy

Pryszcze na uszach i ich okolicy to znak, że nadużywasz alkoholu, a twoja dieta jest bogata w sól. To także wiadomość od twoich nerek, abyś je odciążył. Odstaw napoje wyskokowe i zmniejsz ilość soli w pożywieniu na rzecz dużej ilości niegazowanej wody pitej w ciągu dnia.

Zobacz także: Woda po ugotowanym ryżu lekarstwem na... trądzik! Sprawdź, jak ją stosować

Akupresura twarzy - punkty na ciele, które oddziałują na cały organizm

Akupresura twarzy, czyli refleksologia twarzy to nauka, która powiązała określone strefy na twarzy z odpowiedzialnością za pracę określonych narządów w organizmie człowieka. Akupresura twarzy zakłada, że w ciele człowieka znajdują się tysiące zakończeń nerwowych, przez które przepływa energia życiowa (chi). Jeśli przepływ energii przez te punkty, zwane meridianami, z jakichś powodów zostanie zaburzony, prowadzi to do kłopotów zdrowotnych związanych z poszczególnymi narządami wewnętrznymi. Refleksologia twarzy, czyli mapa punktów na ciele, które należy odpowiednio uciskać, związana jest z chińską medycyną lecząca kondycję skóry twarzy, a nawet prowadząca do zmiany owalu twarzy.

Refleksologia twarzy, poprzez ucisk na określone partie twarzy oraz w połączeniu z masażem, pomaga ujędrnić skórę, pozbyć się problemów ze stale powracającymi niedoskonałościami oraz opóźnić procesy starzenia się skóry. Akupresura twarzy pozwala poprawić krążenia skóry twarzy, dotlenić ją i rozluźnić jej mięśnie, co razem zwiększa produkcję kolagenu. Po około godzinnym zabiegu skóra jest wyraźnie uniesiona, rześka i wypoczęta. Poprawia się owal twarzy, podnoszą się powieki, policzki i kąciki przy ustach.

Ponieważ organizm człowieka to bardzo precyzyjny mechanizm, ucisk odpowiednich punktów na twarzy wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie całego organizmu, poprawę ukrwienia i ogólne odprężenie, co wpływa na pracę narządów wewnętrznych.

Zobacz także: Ajurwedna na czym polega i jakie są metody tego systemu medycyny niekonwencjonalnej?

Akupresura twarzy i jej zbawienny wpływ na cerę

Akupresura twarzy odbywa się w medycynie naturalnej poprzez ucisk na określone punkty w ciele, czyli receptory. W ten sposób pobudza zakończenia nerwów do działania, które przekazują informację do mózgu, w wyniku czego poprawia się funkcjonowanie określonych narządów w ciele.

Akupresura twarzy - zalety terapeutyczne

 • poprawia nastrój, pomaga zniwelować stres, odprężyć się i zrelaksować,
 • pobudza organizm do lepszego krążenia oraz dotlenia komórki i tkanki, co w konsekwencji poprawia pracę narządów i przyspiesza regenerację organizmu,
 • sprzyja procesom detoksykacji i oczyszczania organizmu z toksyn,
 • zmniejsza ból głowy i pozwala rozluźnić spięte mięśnie,
 • ma działanie energetyzujące, poprawia nastrój i napełnia dobrą energią,
 • pozwala pozbyć się nadmiaru stresu psychicznego i fizycznego.

Zobacz także: Reiki - co to jest i jak może pomóc?

Akupresura twarzy - zalety estetyczne

 • poprawia wygląd skóry, pomaga pozbyć się obrzęków oraz oznak przemęczenia i zmarszczek,
 • wygładza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych,
 • dobrze napina mięśnie twarzy i ujędrnia skórę,
 • poprawia owal twarzy i podnosi opadnięte policzki, skórę wokół oczu i kącików ust,
 • poprawia poczucie własnej atrakcyjności.

Zobacz także: Aromaterapia to leczenie zapachem. Jakie ma zastosowanie?

Kiedy stosować akupresurę twarzy?

Akupresura twarzy jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i możesz ją wykonywać samodzielnie w domu. Właściwie nie istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzenia, natomiast zrezygnuj z jej stosowania, jeśli masz temperaturę powyżej 37 st. C., jesteś przeziębiony, boli cię gardło lub głowa czy zachorowałeś na grypę żołądkową, która osłabia twój organizm.

Akupresura twarzy jest idealnym zabiegiem dla ciebie, jeśli:

 • cierpisz z powodu bezsenności lub zaburzeń snu,
 • masz stany depresyjne, a w twoim życiu codziennym narażony jesteś na dużą dawkę stresu,
 • cierpisz na chroniczne bóle głowy i migreny,
 • brakuje ci energii i siły do działania,
 • borykasz się z przewlekłymi problemami skóry i ciągle nie możesz pozbyć się pojawiających się niedoskonałości na twarzy,
 • masz problemy natury hormonalnej,
 • cierpisz na otyłość lub nadwagę.

Zobacz także: Medycyna holistyczna - co to jest i czy jest skuteczna?