Obserwuj w Google News

Kadzidełka zapachowe - jak je palić i jakie jest ich działanie

6 min. czytania
Aktualizacja 30.03.2021
30.03.2021 18:56
Zareaguj Reakcja

Kadzidełka zapachowe to idealny pomysł na odświeżenie mieszkania i wprowadzenie do niego pięknych relaksujących zapachów. Mają one także zastosowania lecznicze i odstraszają owady. Kadzidełka - jak ich używać i jakie są ich dobroczynne właściwości?

Kadzidełka zapachowe to coś, co jedni uwielbiają, drudzy - wręcz przeciwnie.
fot. Shutterstock

Kadzidełka zapachowe to bardzo popularny i niezwykle funkcjonalny element, który powinien znaleźć się w każdym domu. Do kręgu kultury europejskiej zostały przywiezione z egzotycznych Indii. Tam też są najchętniej stosowane oraz produkowane na dużą skalę z przeznaczeniem do eksportu na cały świat. Obecnie kojarzą się z relaksem i medytacją. Często je znajdziesz w salonach z masażem, SPA i punktach zajmujących się medycyną Dalekiego Wschodu. Także ty możesz kupić kadzidełka naturalne lub kadzidełka stożkowe i znaleźć idealne zastosowanie dla nich w swoim domu. Jak palić kadzidełka zapachowe? Jakie kadzidełko wybrać dla relaksu, poprawy zdrowia czy walki z komarami? 

Zobacz także: Ezoteryka - nauka czy magia? Czym jest i czy można się jej nauczyć?

Jak palić kadzidełka w zależności od ich rodzaju? 

Palenie kadzidełka powinno być dla ciebie małym rytuałem powtarzanym regularnie codziennie lub kilka razy w tygodniu. Pozwoli ci to napełnić mieszkanie wspaniałym aromatem oraz zrelaksować się, zadumać czy pomedytować. Sam sposób palenia kadzidełek będzie uzależniony od ich formy i kształtu. 

Jak palić kadzidełka w formie patyczków? 

Najczęściej spotykane w sklepach kadzidełka zapachowe w formie cienkich patyczków do zapalenia wymagają specjalnej drewnianej podstawki. Podstawka ta jest z jednej strony nieco wygięta i ma niewielki otwór, w którym umieszcza się drewnianą końcówkę zapachowej pałeczki i podpala się jej drugi koniec. Dzięki podstawce popiół z kadzidełka nie będzie rozsypywał się po powierzchni stołu, półki czy parapetu. 

Jak palić kadzidełka stożkowe? 

Kadzidełka stożkowe palą się w bardzo ciekawy sposób. Mimo że zapalasz je od góry, czyli od szpiczastej krawędzi stożka, to przez wydrążony w jego środku tunel dym z kadzidełka wydobywa się od dołu. Dlatego też najciekawsze efekty wizualne osiągniesz, jeśli kupisz do nich specjalny kominek. Obecnie największą popularnością cieszą się kominki pływające, w których dym spływa po naczyniu na podobieństwo wodospadu. 

Jak palić kadzidełka zapachowe na węgielku? 

Kadzidełko w postaci węgielka wymaga specjalnego naczynia, na którym będzie mogło się żarzyć i wypuszczać pachnące kłęby dymu. Naczynie to powinno być żaroodporne. W sklepie z wystrojem wnętrz znajdziesz specjalne kamienne trybularze lub ceramiczne kadzielniczki. Do podpalania kadzidełka użyj szczypiec, które uchronią twoje ręce przed poparzeniem. Węgielek rozpala się błyskawicznie, dlatego szybko umieść go w naczyniu. Jeśli chcesz, aby kadzidełko spalało się wolniej, ogranicz mu dostęp do powietrza i nakryj specjalną przykrywką dołączoną do naczynia. 

Pamiętaj, aby podczas palenia kadzidełka nigdy nie zostawiać go bez opieki i stale mieć go na oku. W przeciwnym wypadku, np. pod wpływem podmuchu wiatru, może wysypać się z podstawki lub naczynia i doprowadzić do pożaru. W przypadku kadzidełka w formie węgielka nie wyrzucaj go, nim się nie dopali. Ewentualnie zalej go zimną wodą i poczekaj do całkowitego ostygnięcia. 

Zobacz także: Jak medytować? Jak się tego nauczyć i o czym pamiętać?

Kadzidełka naturalne 

Kadzidełka zapachowe, w zależności gdzie je kupimy, będą różniły się ceną, jakością i składem. Oczywiście im lepsza jakość, tym lepszy wpływ na twoje zdrowie. Kadzidełko sztuczne to produkty syntetyczne i chemicznie perfumowane w formie cienkich pałeczek. Są bardzo popularne i tanie, jednak kadzidełka naturalne ręcznie robione w postaci rolek oraz kadzidełka stożkowe wygrywają z nimi pod wieloma względami. 

Kadzidełka naturalne ze sprawdzonego źródła wykonywane są ręcznie według tradycyjnych metod. Wytwarza się je z wykorzystaniem białego i czerwonego drzewa sandałowego, goździków, jałowca, gałki muszkatołowej, cynamonu czy szafranu. Dodatkowo dodaje się do nich wiele zdrowych naturalnych ziół, korę drzew owocowych, płatki kwiatów czy pestki owoców. Następne tak starannie wyselekcjonowane składniki, mieli się na proszek, miesza z cukrem trzcinowym lub miodem i pozostawia do fermentacji. Po upływie tego czasu, gdy masa na kadzidełko zyskuje piżmowo-ziemisty zapach, miesza się ją z naturalną żywicą i odciska na kształt walca w specjalnej formie. Na koniec kadzidełka muszą suszyć się jeszcze przez pięć dni, aby były gotowe do palenia. 

Czym wyróżniają się kadzidełka naturalne? Przede wszystkim pachną naturalnym dymem, dzikością i naturą. Dzięki takiemu procesowi produkcji są całkowicie naturalne i nie zawierają substancji chemicznych, toksycznych dla zdrowia. Nie znajdziesz w ich składzie sztucznych perfum, papieru, kleju czy syntetycznych barwników. Dlatego, jeśli chcesz zrelaksować się, wyciszyć oraz zadbać o swoje zdrowie, kadzidełka naturalne to naprawdę świetny wybór. 

Zobacz także: Wróżenie z fusów - sposób na poznanie przyszłości

Kadzidełka stożkowe - idealne odświeżenie powietrza 

Jeśli twoja przygoda z aromaterapią w domu dopiero się zaczyna, na pewno zastanawiasz się jakie kadzidełko wybrać. Najlepiej jeśli kupisz kadzidełka naturalne, które pozwolą ci całkowicie odprężyć się i zrelaksować, a wszystkie wnętrza w twoim domu wypełnią się wspaniałym aromatem, bez szkody dla zdrowia. Warto też postawić na kadzidełka stożkowe. W przeciwieństwie do wariantu w formie pachnących patyczków kadzidełka stożkowe są dużo mniejsze i palą się od spodu, dlatego można je w łatwy sposób ukryć tak, aby nie rzucały się w oczy. 

Kadzidełka stożkowe, w przeciwieństwie do kadzidełka w formie pałeczek, nie robią bałaganu. Dzięki specjalnemu sposobowi ich użytkowania pozwalają ograniczyć ilość popiołu rozsypanego na półce czy stole. Takie kadzidełko możesz umieścić na zwykłym talerzyku lub w miseczce. Najlepiej jednak jeśli dokupisz do nich specjalny kominek zapachowy, który dzięki swoim kształtom zapewni dodatkowe walory estetyczne każdemu wnętrzu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są kominki na kadzidełka stożkowe, które umieścisz w tzw. kominku płynącym. Taki kominek rozprowadza dym w naczyniu, dając złudzenie lejącego się wodospadu. 

Zobacz także: Pchły w domu - co je odstrasza i jak skutecznie się ich pozbyć?

Działanie kadzidełek zapachowych 

Kadzidełka zapachowe są chętnie rozpalane przez miliony ludzi na całym świecie, ponieważ można dzięki nim w szybki, prosty i tani sposób rozpylić piękne zapachy w całym domu. Wystarczy, że zapalisz je na kilka lub kilkanaście minut, a wspaniały aromat będzie wypełniał wnętrze przez kolejnych kilka godzin. Dlatego też są idealnym rozwiązaniem nie tylko w domu, ale i w biurze, sklepie, salonach kosmetycznych, SPA oraz w gabinetach z masażem. 

Niemniej istotne są funkcje odprężające i relaksacyjne kadzidełka. Kadzidełka naturalne od wieków były wykorzystywane do rozmaitych rytuałów, ponieważ pomagały wprowadzić się w odpowiedni stan mentalny. Od dawna stosuje się je w aromaterapii, czyli medycynie naturalnej, która skupia się na leczeniu zapachami. Aromaty unoszące się z rozpylonego kadzidełka pozwolą ci odprężyć się po męczącym dniu, uspokoić nerwy i wyciszyć. 

Właściwości lecznicze 

Co więcej, kadzidełka zapachowe mogą mieć duży wpływ na poprawę twojego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Naturalne kadzidełko posiada działanie m.in.: 

  • uspokajające - wykorzystuje się je w medytacji i zabiegach relaksacyjnych; 
  • antydepresyjnie - pomaga zwalczyć objawy złego nastroju; 
  • odmładzające - w połączeniu z masażem twarzy;  
  • orzeźwiające i energetyzujące; 
  • pobudzające - poprawia nastrój i napełnia dobrą energią; 
  • podniecające - idealne podczas romantycznych wieczorów i erotycznych masaży; 
  • rozgrzewająco - idealne na przeziębienie i dla zmarzluchów; 
  • dezynfekujące - dym ma działanie odkażające; 
  • wykrztuśnie - pomocne w przeziębieniach; 
  • uśmierzające ból; 
  • moczopędnie - wspomaga pracę nerek. 

Zobacz także: Sposób na muchy - jak skutecznie pozbyć się much z domu?

Kadzidełka zapachowe a zdrowie 

Kadzidełka same w sobie nie są szkodliwe dla zdrowia. Dym unoszący się podczas ich palenia przedostaje się do organizmu, ale jeśli wybierzesz kadzidełka naturalne pozbawione chemicznych i trujących składników, ich wpływ będzie bezpieczny dla twojego zdrowia. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się zapalić kadzidełko, upewnij się, że ani ty, ani nikt z członków twojej rodziny lub gości nie ma problemów związanych z chorobami dróg oddechowych. Dlatego też zawsze wybieraj kadzidełka zapachowe ze sprawdzonego źródła tak, abyś mógł sprawdzić ich skład. 

Pamiętaj także, aby palić kadzidełko z umiarem. Każdy dym, nawet ten naturalny, wdychany w zbyt dużej ilości i częstotliwości nie pozostanie obojętny dla zdrowia. Miej również na uwadze, że nawet kadzidełka naturalne najwyższej jakości mogą zawierać substancje naturalnego pochodzenia, które mogą wywołać u ciebie alergię wziewną lub skórną. Warto zatem sprawdzić skład kadzidełka, a jeśli po jego zapaleniu pojawią się u ciebie niepokojące objawy, zaprzestań jego stosowania i odwiedź alergologa. 

Zobacz także: Znak OM - znaczenie symbolu nieskończoności

Kadzidełka zapachowe - poznaj magię i bogactwo aromatów 

Kadzidełka zapachowe oferują szeroki wachlarz dostępnych aromatów, z których z pewnością wybierzesz ten idealny dla siebie. Jeśli zależy ci na wykorzystaniu aromaterapii do poprawy swojego zdrowia fizycznego i psychicznego, wybierz kadzidełko o działaniu, które ci to umożliwi. Najczęściej kadzidełka dzieli się na pięć grup. 

Lecznictwo 

  • fiołek; 
  • melisa; 
  • sosna; 
  • cynamon; 
  • szafran; 
  • jałowiec; 
  • eukaliptus. 

Ochrona i zdrowie 

  • aloes;  
  • cedr; 
  • jałowiec; 
  • goździk; 
  • nagietek; 
  • cynamon; 
  • jałowiec; 
  • mięta; 
  • limonka; 
  • eukaliptus; 
  • bez; 
  • lawenda; 
  • geranium. 

Energia, orzeźwienie, pobudzenie 

  • cytryna; 
  • bazylia; 
  • mięta; 
  • goździk; 
  • sandał; 
  • sosna; 
  • eukaliptus; 
  • limonka; 
  • lawenda. 

Zobacz także: Ta jedna rzecz poprawi wasze łóżkowe doznania. Przygotuje ciało i uspokoi umysł

Pobudzenie erotyczne i libido 

  • piżmo; 
  • róża; 
  • cynamon; 
  • bazylia; 
  • jaśmin. 

Pamięć i koncentracja 

  • mirt; 
  • jaśmin; 
  • imbir; 
  • pomarańcza; 
  • bergamotka; 
  • mięta; 
  • cedr; 
  • paczula; 
  • cynamon. 

Zobacz także: Domowe sposoby na ukąszenia komarów zlikwidują swędzenieJakie kadzidełka wybrać, aby pozbyć się komarów? 

Kadzidełka w domu to nie tylko doskonały sposób na odświeżenie pomieszczenia oraz zapewnienie sobie chwili relaksu i odprężenia. Choć komary nie są niebezpieczne dla zdrowia, to w okresie letnim stają się nie lada utrapieniem. Dlatego też, zamiast montować kosztowne moskitiery, możesz ochronić się przed ich ukąszeniami, stosując kadzidełka na komary. 

Te irytujące owady nie przepadają za całą gamą zapachów ziołowych i owocowych, dlatego warto zapalić kadzidełko w domu w pobliżu okna w trakcie ciepłych miesięcy. Nie musisz już kupować chemicznych środków przeciw komarom, wystarczy że dowiesz się, jakich zapachów nie lubią komary i kupisz odpowiednie kadzidełka. 

Kadzidełka na komary: 

  • cytryna; 
  • lawenda; 
  • eukaliptus; 
  • bazylia; 
  • tymianek; 
  • cedr; 
  • drzewo herbaciane; 
  • mięta goździk; 
  • geranium. 
  • paczula; 
  • rozmaryn.