Obserwuj w Google News

Jak rozpoznać płeć nienarodzonego dziecka? Poradnik dla rodziców

4 min. czytania
Aktualizacja 31.03.2021
31.03.2021 23:28
Zareaguj Reakcja

Czy wiesz jak i kiedy można rozpoznać płeć dziecka? Wiele osób szuka objawów i oznak wskazujących na konkretną płeć, zanim lekarz będzie w stanie ją stwierdzić. Na jakie objawy warto zwracać uwagę, by dowiedzieć się, czy to syn, czy córka? Czy wszystkie te metody rzeczywiście się sprawdzają i można na nich polegać?

Czy płeć dziecka można rozpoznać po kształcie brzucha?
fot. Shutterstock

Dawniej jedynymi metodami na to, jak rozpoznać płeć dziecka, było obserwowanie objawów u ciężarnych. Pierwsze oznaki można zobaczyć już na samym początku ciąży, a głównymi wskazówkami był zmieniający się wygląd ciężarnej, rodzaj zachcianek żywieniowych oraz kształt brzucha. Czy metody te są skuteczne, czy są wyłącznie zabobonami i przesądami? Wiele osób powie, że sprawdziły się im całkowicie, inni mają zupełnie odmienne zdanie. 

Płeć dziecka można rozpoznać już w 15-16 tygodniu ciąży, choć niektórzy rodzice nie chcą znać płci aż do momentu narodzin. Jednak ci, którzy tej informacji doczekać się nie mogą, mogą obserwować sygnały pojawiające się w trakcie ciąży, a następnie skonfrontować je już po określeniu płci dziecka przez lekarza.  

Zobacz także: Sennik: ciąża. Koniecznie sprawdź znaczenie tego snu!

Jak rozpoznać płeć dziecka po wyglądzie kobiety? 

Jak rozpoznać płeć dziecka, patrząc na przyszłą mamę? Istniał dawniej przesąd, wedle którego kobieta w ciąży mogła określić płeć na podstawie cery. Gdy pojawiały się na niej niedoskonałości i problemy, oznaczało to, że na świat miała przyjść jej córka, która odbiera matce urodę. Natomiast, gdy kobieta promienieje w ciąży, nie ma żadnych zmian skórnych ani problemów pielęgnacyjnych, będzie to chłopiec

Za stan cery w trakcie ciąży odpowiadają hormony. Jakiekolwiek zmiany skórne mogą mieć różne podłoże, przede wszystkim to, jaki był stan cery oraz poziom hormonalny przed ciążą. Wszelkie zmiany - czy to pryszcze lub całkowite wygładzenie skóry na czas ciąży - są kwestią indywidualną.  

Zobacz także: Widziałeś poród we śnie? Poznaj popularne interpretacje tego snu!

Kształt brzucha a płeć dziecka 

Szeroki i okrągły brzuch ciążowy jednoznacznie wskazuje na dziewczynkę. Natomiast chłopca można rozpoznać po brzuchu, który jest wąski, ale spiczasty i mocno odstający.  

Czy kształt brzucha a płeć dziecka rzeczywiście mają ze sobą coś wspólnego? Kształt brzucha, podobnie jak stan cery w ciąży, jest kwestią indywidualną. Co wpływa na to, jak wygląda brzuszek ciążowy? Najważniejsze czynniki to geny, czyli naturalne predyspozycje. Ponadto, waga i kształt sylwetki również wpływają na to, jak brzuch ciążowy będzie się rozwijał - rozmieszczenie tkanki tłuszczowej może sprawić, że brzuch będzie wydawał się równomiernie krągły lub wypukły w jednym miejscu. 

Zobacz także: Sen o dziecku to na ogół pozytywny znak. Sprawdź jego różne interpretacje

Jak rozpoznać płeć dziecka po zachciankach żywieniowych?  

To, na co przyszła mama ma ochotę do jedzenia, warunkuje płeć dziecka. Dziewczynkę zwiastuje ogromna chęć na słodycze oraz duża potrzeba spożywania warzyw i owoców. Chęć na mięso, produkty białkowe, takie jak ser i jogurty, oraz słone przekąski - chipsy, paluszki, orzeszki - zwiastuje chłopca. Ciekawostka: jedzenie piętek sprawia, że przyszła mama urodzi chłopca.  

Trudno stwierdzić, czy nadchodząca dziewczynka rzeczywiście zwiększa ochotę na słodycze, a chłopak determinuje potrzebę jedzenia mięsa. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że chęć na dany produkt może sygnalizować brak pewnych witamin i związków mineralnych. Przyszła mama ponosi ogromny koszt energetyczny, który musi uzupełniać dla prawidłowego rozwoju płodu i własnego zdrowia.    

Zobacz także: Jak spłodzić dziewczynkę? Chiński kalendarz płodności i inne podpowiedzi

Inne, nieoczywiste metody na rozpoznanie płci dziecka  

Kształt brzucha, zachcianki żywieniowe oraz wygląd ciężarnej to najpopularniejsze sygnały określające płeć dziecka. Są też jednak mniej znane metody, które mają pomóc przewidzieć, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec. Warto jednak pamiętać, że samo badanie USG oraz doświadczenie lekarza nie dają 100% pewności w sprawie płci dziecka, tym bardziej mylne mogą okazać się wymieniane tutaj znaki. Dlatego warto, mimo wszystko, patrzeć na nie z lekkim przymrużeniem oka. 

Płeć dziecka a dolegliwości ciążowe 

Podobno dziewczynki wywołują większe, bardziej uciążliwe dolegliwości ciążowe. Są to mdłości, pojawiające się już na samym początku ciąży, do tego wahania nastrojów, gorsze samopoczucie. Gdy jednak ciąża nie przynosi takich objawów, przebiega bezproblemowo, a przyszła mama świetnie się czuje, najprawdopodobniej wyda na świat chłopca. 

Obrączka a płeć dziecka  

Metoda z wykorzystaniem obrączki (lub też pierścionka zaręczynowego) przypomina bardziej wróżbę niż realny objaw, niemniej jednak w pewien sposób utarł się w kulturze i był wykorzystywany do określenia płci dziecka. Jak sprawdzić płeć dziecka za pomocą obrączki? Należy zawiesić ją na nitce, a następnie umieścić nad brzuchem. Jeśli obrączka zacznie bujać się na boki - będzie to dziewczynka. Gdy obrączka zatacza kręgi, będzie to chłopiec.  

Horoskop chiński a płeć dziecka  

Chińczycy wierzą, że z pomocą astrologii możliwe jest określenie płci dziecka. By tego dokonać, potrzebne są informacje na temat wieku matki i miesiąca poczęcia. Zestawia się je z chińskim kalendarzem księżycowym. Warto jednak w tym celu skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który automatycznie oblicza na podstawie danych, jaka jest płeć dziecka. Samodzielne obliczenie płci jest wyjątkowo skomplikowane. 

Zobacz także: Przyśniła ci się mama? Sprawdź, co oznacza dla ciebie taki sen!