Obserwuj w Google News

Egipski skarabeusz - symbol starożytnego Egiptu

2 min. czytania
Aktualizacja 12.02.2021
12.02.2021 16:17
Zareaguj Reakcja

Skarabeusz egipski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli dawnego Egiptu. Z jego wizerunkiem wykonywano amulety i talizmany, a jego przedstawienia na malowidłach zdobiły wnętrza grobowców. Skarabeusz - znaczenie i magiczne właściwości.

Co symbolizuje skarabeusz?
fot. Shutterstock

Skarabeusz to powszechnie występujący owad z rodziny chrząszczy. Jego odmiana powszechnie występująca w Afryce Północnej, Azji Mniejszej i Europie Południowej jest o wiele większa niż ta dobrze nam znana. Wierzono, że skarabeusz powstaje z niczego, ponieważ jego potomstwo wychodziło z kupki gnoju. Skarabeusze potrafiły toczyć przed sobą kulę o wiele większą niż one same, a ich wędrówka symbolizowała drogę słońca po widnokręgu. Dlatego też skarabeusz - symbol boga słońca Chepri - był otoczony niemal świętą czcią.

Zobacz także:  Oko Horusa - pochodzenie i znaczenie symbolu

Skarabeusz - znaczenie w kulturze egipskiej

Skarabeusz egipski posiadał podwójną symbolikę. Owad ze złożonymi skrzydłami, skrupulatnie toczący kulkę z ziemi, oznaczał dyscyplinę, która miała przekształcić życie człowieka i nadać mu sens. Skarabeusze utożsamiano z życiem, które dopiero miało się rozwinąć poprzez rozpostarcie skrzydeł. Z kolei skarabeusz, który rozkłada skrzydła i leci w stronę nieba, zmieniał się w Chepri - uskrzydloną tarczę słoneczną. Symbolizował zmartwychwstanie i miał moc nieustannego odradzania się. A zatem skarabeusz był zapowiedzią lepszej egzystencji po śmierci, dla której życie doczesne, pełne trudu i mozołu, miało być tylko wstępem.

Zobacz także:  Kaduceusz - znaczenie i symbolika

Skarabeusz - symbol obecny w talizmanach i świątyniach egipskich

Egipski skarabeusz najczęściej noszony był w postaci talizmanów i amuletów wykonanych z drogich metali, kości słoniowej, a także z fajansu i kamienia. Naszyjniki i pierścienie z jego wizerunkiem miały zapewnić jego właścicielowi ochronę przed złymi mocami oraz pomoc w odrodzeniu się duszy po śmierci. Dodatkowo, skarabeusz pozwalał swoim posiadaczom uzyskać spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa, niwelując uczucie lęku. Z kolei skarabeusze egipskie licznie występujące w świątyniach i grobowcach przedstawiano w uproszczonej postaci chrząszcza z ząbkowaną główką.

Zobacz także:  Znaczenie tatuaży - 15 najpopularniejszych wzorów!