Obserwuj w Google News

Czym są podróże astralne? Jak je odbyć?

6 min. czytania
Aktualizacja 26.03.2021
26.03.2021 20:18
Zareaguj Reakcja

Kto nie chciałby podróżować po innych wymiarach rzeczywistości i przeżywać niesamowitych przygód? Podróże astralne stają się coraz popularniejsze. Czym są? Jak odbyć taką podróż? Czy jest ona bezpieczna?

Decyzja o próbie podróży astralnej powinna być przemyślana.
fot. Shutterstock

Podróże poza ciałem - OOBE (z ang. out of body experience) nie są nowym odkryciem. W hinduizmie znane są od zarania dziejów. Obecnie również w naszej kulturze stają się coraz bardziej popularne. Chciałbyś spróbować podróżować astralnie? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym są podróże astralne i jak się do nich przygotować. 

Zobacz także: Jak wywołać ducha? Porady i przestrogi

Czym są podróże astralne i OOBE? 

Podróże astralne trudno zdefiniować. Według jednych są one wyjściem duszy z ciała fizycznego, dla innych opuszczeniem ciała jedynie przez świadomość. Niektórzy z kolei uważają, że podczas podróży astralnych ciało nie zostaje opuszczone, a zmienia się jedynie percepcja postrzegania, gdzie świadomość zachowuje się jak peryskop. 

OOBE to doświadczenie przebywania poza swoim ciałem (z ang. out of body experience). Nie jest ono nowym odkryciem. Ludzie od zawsze podróżowali poza ciałem, jednak to zjawisko przez długi czas było dostępne jedynie dla ściśle ograniczonej liczby wtajemniczonych osób. W hinduizmie OOBE znane jest od zarania dziejów. W mistycznych nurtach wiedzy opuszczanie ciała fizycznego i udawanie się w podróże jest czymś, co istniało od zawsze. 

Świat naukowy neguje istnienie tego zjawiska. Aby przekonać się, czym naprawdę są podróże astralne, najlepiej bazować więc na własnym doświadczeniu. 

Zobacz także: Żywioły znaków zodiaku. Sprawdź, jaki jest twój!

Od czego zacząć podróże astralne? 

Przede wszystkim decyzja o próbie podróży astralnej powinna być przemyślana. Ważne jest, aby zadbać o czystość umysłu i jego opanowanie jeszcze przed rozpoczęciem podróżowania. Pomocna będzie tutaj medytacja

Trzeba też pamiętać, że podróże astralne nie są dla osób o niestabilnej psychice, osób z problemami z sercem i cierpiących na choroby psychiczne, np. depresję. Podróże astralne nie są też polecane osobom, które czują się odrealnione, a ich założeniem jest ucieczka przed rzeczywistością. Próby opuszczania ciała nie są też zalecane osobom poniżej 16 roku życia. 

Zanim podejmiesz próbę OOBE, poznaj ćwiczenia i metody, dzięki którym będziesz mógł wyjść poza ciało fizyczne. Przeczytasz o nich poniżej. Pamiętaj, że OOBE rzadko zdarza się już przy pierwszych próbach - powinieneś być cierpliwy i nie poddawać się. 

Zobacz także: Zobaczyłeś drzwi we śnie? Sprawdź, co mogą oznaczać!

Podróże astralne - ćwiczenia 

Technika 4+1 

Przed snem nastaw budzik tak, aby obudził cię po czterech godzinach snu. Kiedy wstaniesz, przez godzinę nie wracaj do łóżka i zajmuj się czymś, co nie pozwoli ci zasnąć. Następnie ponownie połóż się spać. W takim stanie o wiele łatwiej doświadczyć OOBE. 

Technika wizualizacji  

Wprowadź się w stan autohipnozy, a następnie wyobraź sobie sytuację, która pozwala wydostać się ciału astralnemu z ciała fizycznego. Przeważnie jest to wyobrażenie bujania się na huśtawce i wyskakiwania z niej do góry lub obracania się wokół własnej osi. 

Technika transowa  

Wprowadź się w głęboki trans, na pograniczu jawy i snu. Żeby osiągnąć taki stan, musisz poświęcić przynajmniej 20-30 minut i nie zasnąć. Skup się na odczuwaniu własnego ciała w głęboki sposób. Następnie postaraj się zapomnieć o ciele fizycznym. Ten stan można porównać do głębokiej medytacji. Pilnuj, aby nie zasnąć i doczekać momentu paraliżu sennego. Jeśli uda ci się zachować świadomość po osiągnięciu paraliżu, wtedy wyjście z ciała będzie dużo prostsze. Jeśli zaczniesz odczuwać mrowienie ciała lub będziesz mieć wrażenie puchnięcia - jesteś na dobrej drodze. 

Technika świadomego snu 

Śniąc świadomie, możesz wykorzystać ten fakt, aby osiągnąć OOBE. Najlepszą metodą jest zeskok z dużej wysokości lub gwałtowne wstanie - oczywiście we śnie. 

Zobacz także: Koan - czym jest? Jak działa i jakie są rodzaje koanów?

Jak odbyć podróż astralną? 

Aby odbyć podróż astralną, możesz też skorzystać z techniki wychodzenia z ciała Roberta A. Monroe

  1. Odpręż się i rozluźnij ciało. Pożądany skutek może przynieść stopniowe rozluźnianie kolejnych partii ciała połączone z głębokim oddychaniem
  2. Wejdź w stan z pogranicza jawy i snu - stan hipnotyczny. Jedną z metod, aby to zrobić, jest trzymanie podniesionego przedramienia w czasie, gdy ramię spoczywa na łóżku. Gdy zapadasz w sen, przedramię opada, a ty się budzisz. Pogłębij ten stan i oczyść swój umysł. Obserwuj pole widzenia zza zamkniętych powiek. Patrz, nie otwierając oczu i obserwuj ciemność. Gdy znikną jaśniejsze wzory oznaczające wyładowania nerwowe - osiągnąłeś stan B. Teraz jeszcze bardziej pogłębij stan odprężenia i przejdź do stanu C - w którym tracisz świadomość ciała i bodźców, które do ciebie docierają. Idealnym stanem do opuszczenia ciała jest stan D - pogłębiony stan C. 
  3. Wejdź w stan drgań. Mogą być one odczuwalne jako delikatne łaskotanie lub prąd przechodzący przez ciało. W celu osiągnięcia wibracji zdejmij wszystkie przedmioty dotykające skóry. Zmniejsz ilość światła w pokoju, ale nie zaciemniaj pomieszczenia całkowicie. Połóż się na linii północ-południe, głową w stronę północy. Upewnij się, że nic nie będzie ci przeszkadzać. Wypowiedz zdanie „Zapamiętam wszystko, co zdarzy się podczas projekcji” pięć razy, koncentrując się na jego znaczeniu. Oddychaj, skup się na pustce przed tobą. Wybierz punkt w odległości 30 cm i „przenieś” go dwa metry przed tobą. Następnie „obróć” go o 90 stopni do góry. Staraj się osiągnąć wibracje na tym punkcie, przenieś je do swojego ciała. 
  4. Naucz się kontrolować wibracje swoim umysłem. Spraw, aby płynęły przez całe twoje ciało. Aby to osiągnąć, wyobraź sobie falę wychodzącą z twojej głowy i poprowadź ją w dół ciała. Ćwicz tak długo, aż będziesz mógł wytwarzać drgania bez większego wysiłku. 
  5. Jesteś gotowy do opuszczenia ciała. Zacznij od częściowego rozdzielenia. Bądź silnie skoncentrowany, nie pozwól, aby coś cię rozproszyło. Gdy wejdziesz w stan drgań, zacznij przeprowadzać projekcję, oddzielając najpierw dłoń od „drugiego ciała”. Przesuwaj ją, aż nie dotkniesz znanego przedmiotu, np. ściany. Włóż do niej rękę. Następnie wycofaj ją i dotknij fizycznej ręki. Zmniejsz częstotliwość wibracji i przerwij eksperyment. Leż, aż nie powrócisz do rzeczywistości. 
  6. Całkowicie oddziel się od ciała. Możesz to zrobić, np. podnosząc się z ciała. Pomyśl o tym, że stajesz się coraz lżejszy po wejściu w stan drgań. Wyobraź sobie, że unosisz się w powietrze. OOBE powinno się zaraz rozpocząć. Możesz też skorzystać z metody rotacyjnej. Po osiągnięciu stanu drgań, spróbuj się obrócić - jednak nie rób tego ciałem fizycznym. Obróć swoje „drugie ciało” tak, aby wyjść z ciała fizycznego. Po wykonaniu tej czynności powinieneś znaleźć się obok niego. Teraz pomyśl o unoszeniu się - znajdziesz się nad swoim ciałem. 

Zobacz także: Czakry - czym są, kolory, znaczenie i wpływ na nasze życie!

Jak wygląda świat astralny? 

Świat astralny to świat, w którym poruszasz się swoimi myślami. Można podzielić go na trzy strefy - Strefę Czasu Rzeczywistego, Strefę Przejściową i przestrzenie w już konkretnej fazie istnienia. 

Strefa Czasu Rzeczywistego 

To odbicie eterycznej matrycy, która podtrzymuje fizyczną ciągłość materii. Ta strefa mocno przypomina świat fizyczny, jednak możesz w niej spotkać coś, czego normalnie w nim nie ma, np. dodatkowe drzwi czy korytarze, które nigdy się nie kończą. Astral jest płynną dziedziną, która w tej części kreuje wiele wyjść i przejść w głąb innych poziomów. Jeśli w nie wejdziesz, opuścisz Strefę Czasu Rzeczywistego i wkroczysz w inne przestrzenie. Tam nawigatorem będzie twoja świadomość. 

Strefa Przejściowa 

To trójwymiarowa czerń, która faluje, jakby oddychając. Mimo że nie ma w niej oświetlenia, jest w niej jasno. W tej strefie niczego nie widać. Widoczne są jedynie drobne błyski w oddali czy eksplozje świateł i wyładowania. Tą strefą podróżujesz pomiędzy przestrzeniami, które są ukryte w gdzieś w przestrzeni. 

W tej przestrzeni jedyną formę przyciągania stanowi obecność domen - światów stworzonych przez byty lub istoty, które zamieszkują tamte rejony. W tej strefie istnieje niewiele wielkich przejść, które unoszą się w ciemności. 

Światy kieszonkowe (domeny) 

Nazwa tych światów wzięła się od tego, że przestrzeń Strefy Przejściowej jest pierwotną wersją Astrala, na której wszystko żyje. Wewnątrz niej powstaje bąbel, który pod wpływem nacisku ulega rozszerzeniu i tam tworzy się domena i powstaje odrębny świat. Jest ich niepoliczalna ilość - tworzą się przez cały czas. 

Każda domena charakteryzuje się własnymi prawami. Od większości światów można wyczuć emanacje, które powiedzą, czy dane miejsce grozi ryzykiem spotkania czegoś nieprzyjaznego. Niektóre domeny w głębinach Astralu mogą być niebezpieczne. 

Strefa Astromentalu 

Cechą rozpoznawalną tej strefy jest znaczne rozjaśnienie przestrzeni. Można w niej spotkać egregory i ogromne pokłady mieszanek myśli i emocji w postaci zagęszczeń w przestrzeni, która zazwyczaj jest lżejsza niż w pozostałych formach Astralu. W tej strefie możesz napotkać istoty, które będą kusiły i namawiały do spróbowania. Najwięcej jest tutaj domen egregorów - w kontaktach z nimi konieczne jest zachowanie ostrożności i niewzbudzanie zainteresowania. 

Zobacz także: Klasztor Shaolin - legenda chińskich sztuk walki. Z czego słyną mnisi?

Czy podróże astralne są bezpieczne? 

Musisz sobie zdawać sprawę, że podróże astralne to również zagrożenia, takie jak błądzenie po przestrzeniach czy istoty lub byty mogące cię obezwładnić. Jednak mając odpowiednie przygotowanie i zachowując ostrożność, unikniesz większości niebezpieczeństw. Warto wziąć pod uwagę, że brak kontroli nad myślami i emocjami spowoduje, że szybko mogą ci się przydarzyć nieprzyjemne spotkania. 

Podróże astralne nie są zagrożeniem, jeśli nie będziesz go szukać. Większość istot nie powinna stanowić dla ciebie zagrożenia. Najczęstszym problemem jest właśnie nasz umysł, który sam będzie skupiał się na zagrożeniu. Aby odpuścić, wystarczy zachować neutralność lub uznać to za nieinteresujące. W razie wątpliwości na problemy reaguj powrotem do ciała, walka powinna być ostatecznością. 

Zdroworozsądkowa postawa i utrzymanie wysokiej świadomości sprawią, że podróże astralne będą przyjemnością i przygodą, poszerzą naszą świadomość i nauczą nowych umiejętności.