Obserwuj w Google News

Czym jest biorytm człowieka?

2 min. czytania
15.01.2020 11:26
Zareaguj Reakcja

Są dni, kiedy rozpiera cię energia i są też takie, gdy najchętniej zostałabyś w łóżku i nigdzie nie wychodził. Może mieć na to wpływ wiele rzeczy, w tym m.in. twój rytm biologiczny. Z naszego artykułu dowiesz się, jak się go oblicza i w jaki sposób wpływa na nas teoria biorytmu.

poranek
fot. Shutterstock

Biorytm to teoria opracowana przez lekarza laryngologa Wilhelm Fliessa pod koniec XIX w. Zakłada ona następujące cykle: emocjonalny, fizyczny i intelektualny. Każdy z nich dzieli się na fazę dodatnią i ujemną. Dzięki specjalnemu algorytmowi można sprawdzić w jakiej fazie danego cyklu jesteś i jaki ma to wpływ na twoje decyzje, wydajność pracy czy nastój.

Biorytm ułatwia też zaplanowanie swojego czasu w ciągu dnia tak, aby być jak najbardziej wydajnym. Poznaj szczegóły.

Redakcja poleca

Biorytm - czym jest?

Biorytm można zbadać na podstawie numerologii i prostych operacji matematycznych. Teoria ta nie ma żadnego powiązania z medycyną, a naukowcy uważają ją za paranaukę. Biorytm ściśle związany jest z naszym zegarem biologicznym.

Zegar biologiczny polega na tym, że ciało uruchamia pewne ramy czasowe pod wpływem zmiany natężenia światła, która ma związek ze zmieniającymi się porami dnia.

Organizm uruchamia automatycznie powtarzające się reakcje. Rytm dobowy ułatwia poprawne funkcjonowanie organizmu. W sytuacji, kiedy jest on rozregulowany (np. kiedy zmieniamy strefy czasowe), może dojść do bezsenności i odczuwania zmęczenia w ciągu dnia.

Zobacz także: Uważaj na te 3 znaki zodiaku. One lubią rozbijać związki!

Zegar biologiczny - zasady działania

Poranek

Przed 7.00 ustaje produkcja melatoniny, rozpoczyna się praca nadnerczy i produkcja kwasów trawiennych. Warto jeść w tym czasie obfite śniadanie z dodatkiem węglowodanów, które mają dodać nam energii. Od godziny 10.00 jesteśmy najbardziej produktywni, najlepiej działa nasza pamięć i jesteśmy skupieni.

Zobacz także: Te znaki zodiaku nie stworzą udanego związku. Jesteście na liście?

Południe

Około 12.00 organizm informuje nas o potrzebie otrzymania pokarmu. Tuż po zjedzeniu obiadu około 13.00 następuje spadek energii. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do zatrzymania glikenu przez wątrobę. Następnie energia wzrasta. W tym czasie zarówno sprawność fizyczna, jak i sprawność intelektualna są na wysokim poziomie.

Wieczór

Około 18.00 znów odczuwamy głód. W tym czasie warto postawić na skromną kolację. Wieczorem nasza koncentracja spada, więc w tym czasie nie jesteśmy już tak produktywni. Postaw na odpoczynek i przygotuj się do snu.

Uwaga! Podane przez nas ramy czasowe mogą się nieco różnić w zależności od naszych indywidualnych uwarunkowań.

Wydaje ci się, że twój znak zodiaku nie ma nic wspólnego z tym, jaki jesteś naprawdę? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, do którego znaku pasujesz najbardziej!

Sprawdź, którym znakiem zodiaku jesteś naprawdę