Obserwuj w Google News

Czarna wstążka - co oznacza? Jaka jest symbolika wstążki żałobnej?

3 min. czytania
Aktualizacja 19.03.2021
19.03.2021 14:31
Zareaguj Reakcja

Jednym z najpopularniejszych symboli żałoby jest czarna wstążka. Widzimy ją na wieńcach, bukietach, a ostatnio jest też często widoczna na portalach społecznościowych. W taki sposób jesteśmy informowani o tragedii, która przydarzyła się danej osobie.

Czarna wstążka to symbol żałoby.
fot. Shutterstock

Czarna wstążka nawiązuje do ciemnych elementów garderoby, które zakłada się po śmierci bliskiej nam osoby i jest to jedna z oznak przeżywanej żałoby. Symbol ten jest wykorzystywany od niepamiętnych czasów i można powiedzieć, że już na stałe zapisał się w naszej historii.

Wstążka żałobna jako szarfa na wieńcu

Symbolika wstążki żałobnej jest nam wszystkim dobrze znana. Zapoznajemy się z nią właściwie już od najmłodszych lat, kiedy to idziemy z rodzicami na grób zmarłych bliskich im osób. Właściwie jesteśmy otaczani tym symbolem tak często, że nie zastanawiamy się nawet nad jego znaczeniem. Czerń wówczas kojarzy nam się ze śmiercią i nie szukamy w niej niczego innego. Wstęga żałobna pojawia się na wielu wieńcach i często znajdują się na niej symboliczne słowa, którymi żegnamy naszych bliskich lub osoby, które coś dla nas znaczyły. W wielu kwiaciarniach są już gotowe takie dodatki do kwiatów, ale można zamówić również indywidualnie dobrane słowa, specjalnie od nas. Wstęga żałobna często jest wykorzystywana podczas pogrzebów osób starszych, zasłużonych. Istnieje jeszcze taki dodatek jak kokardka żałobna, którą często widać na grobach małych dzieci, które zbyt szybko opuściły nasz świat.

Zobacz także: Co oznacza sen o śmierci? Dowiedz się, jak interpretuje ten symbol sennik!

Co oznacza czarna wstążka?

Jeśli zaczniemy zagłębiać się w symbolikę czarnej wstążki, nie znajdziemy żadnych nowych odpowiedzi. W naszej kulturze czerń to oznaka żałoby, ponieważ podczas śmierci kogoś bliskiego jesteśmy pogrążeni w smutku, a kolor czarny ma pokazać innym, że nie jesteśmy gotowi na pozytywne odcienie życia i jeszcze nie czas na radość. Najpierw chcemy przeboleć utratę bliskiej nam osoby. Czarna wstążka na kwiatach dla zmarłego ma świadczyć o tym, że przeżywamy głęboko jego utratę i wiemy, że będzie nam go brakować. W ten sposób pokazujemy również szacunek do osoby zmarłej. Czarna wstążka na ręce oznacza, że osoba, którą ją nosi, choruje na nowotwór - czerniaka i melanomę. Jest ona również używana przez osoby, które niedawno przeżyły śmierć kogoś bliskiego i zamiast czarnych ubrań noszą czarną wstążkę na nadgarstku.

Zobacz także: Hematyt - właściwości i znaczenie. Jak dbać o biżuterię z hematytu?

Wstążka żałobna na zdjęciu

Symbol ten umieszczany jest również bardzo często na zdjęciach, które upamiętniają zmarłą osobę. Wchodząc do czyjegoś domu i widząc taki obraz, wiemy już, że ktoś, kto jest na zdjęciu nie żyje. Czarna wstążka na zdjęciach zmarłego to niejako oddanie mu szacunku i pokazanie, że pamiętamy o nim, ale również oznaka głębokiego żalu. Czarna wstążka jest również często umieszczana na zdjęciach profilowych w mediach społecznościowych. Wówczas wiadomo, że jakiś profil nie będzie już funkcjonował, bo ta osoba nie żyje (często na profilu pojawia się także dopisek „In memoriam”). Czasem jednak niektóre osoby wstawiają sobie czarną wstążkę przy swoim zdjęciu, aby pokazać, że zmarł jej ktoś bliski i jest w żałobie. Dzięki temu bliscy i znajomi tej osoby wiedzą, że to czas pogrążenia w zamyśleniu i smutku, a nie czas na zabawę.

Zobacz także: Cytaty o śmierci, by pełniej żyć. Zainspiruj się nimi!

Czarna wstążka jako znak żałoby

Czarna kokardka żałobna pojawia się czasem również przy logo danego programu telewizyjnego, np. kiedy w danym państwie została wprowadzona żałoba narodowa. Ma to pokazać widzom szacunek do zmarłych osób i to, że całe państwo jednoczy się ze sobą w tej ciężkiej chwili. Tak długo, jak czarna kokardka żałobna będzie widoczna podczas emisji programów, niektóre państwa blokują funkcjonowanie dyskotek i innych muzycznych form rozrywki. Czarna wstążka wykorzystywana jest również na różnych stronach internetowych czy prasie oraz pojawia się podczas żałoby narodowej na fladze.

Jak widać, czarna wstążka jest z nami wszędzie i od zawsze. Nasze społeczeństwo jest już przyzwyczajone do tego, że czarna kokardka żałobna kojarzy się właśnie ze śmiercią, nie ma innego symbolu, który w tak mocny sposób określa czas żałoby i smutku, i nic nie zapowiada tego, aby cokolwiek miało się zmienić.