Obserwuj w Google News

Biały gołąb – symbol i znaczenie w kulturze

2 min. czytania
Aktualizacja 18.02.2021
18.02.2021 16:06
Zareaguj Reakcja

Symbole szczęścia przybierają różną postać, a jednym z nich jest biały gołąb. Dawniej wykorzystywany był we wróżbach i był przejawem siły wyższej. Jako jeden z niewielu symboli występuje w prawie wszystkich kulturach, wierzeniach i religiach. Czy dziś biały gołąb ma znaczenie? Czy jest tylko dodatkiem do uroczystości weselnych? 

biały gołąb symbol szczęścia
fot. Shutterstock

Od czasów starożytnych biały gołąb stanowi symbol oraz wróżbę. Jego wizerunek przedstawiany jest w różnych wariantach: zakochane białe gołębie łączące się w parę, biała gołębica, gołąb pokoju na polu walki. Jakie obecnie znaczenie ma biały gołąb?  

Zobacz także:  Cytaty o mamie i macierzyństwie. Zobacz te najpiękniejsze

Biały gołąb – znaczenie i symbolika  

W zależności od regionu, wierzeń, historii biały gołąb łączony jest z wyższymi, szlachetnymi wartościami, dlatego jego obecność traktowana jest jako dobry znak. 

Co symbolizuje biały gołąb? Oto wszystkie znaczenia mu przypisywane: 

 • czystość, 
 • miłość, 
 • wierność,
 • pokój, 
 • nadzieja, 
 • łagodność, 
 • poświęcenie, 
 • łaska, 
 • harmonia, 
 • macierzyństwo, 
 • lojalność. 

Gołąb nierozerwalnie łączy się z dobrocią. Wyjaśnia to, co to znaczy mieć gołębie serce - tak określa się osoby dobre, serdeczne, pomocne. 

Zobacz także: Sen o gołębiu to zwykle zwiastun powodzenia i szczęścia. Co dokładnie mówi o nim sennik?

Biały gołąb w kulturach i tradycji  

Dawniej gołębie białe związane były przede wszystkim z boskością. W mitologii greckiej uosabiały postacie Zeusa i Afrodyty, którzy w takiej postaci zstępowali na ziemię. W religii chrześcijańskiej biała gołębica jest symbolem Ducha Świętego.  

Wśród rdzennych ludów w Ameryce biały gołąb symbolizował połączenie materii duchowych i fizycznych. W Chinach wierzono, że biały gołąb jest symbolem długowieczności i nieba. W starożytnym Egipcie biały gołąb zwiastował płodność. Z tym wierzeniem łączy się współczesna tradycja wypuszczania białych gołębi na ślubach. Białe gołębie mają bowiem zwiastować pojawienie się potomka.  

Jeszcze do niedawna wykorzystywano gołębie pocztowe. Białe gołębie pocztowe zwiastowały pokój. Służyły jako element strategicznej komunikacji aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. 

Zobacz także: Czy udany ślub w czasach pandemii jest możliwy? 5 pomysłów, co zrobić zamiast wesela

Biały gołąb dzisiaj  

Obecnie nieco zmieniło się znaczenie, jakie niesie ze sobą biały gołąb. Symbol, jaki obecnie reprezentuje to przede wszystkim miłość. Istnieje nawet powiedzenie "gruchać jak dwa gołąbki" i odnosi się do pary białych gołębi. Ma to sens, ponieważ gołębie białe łączą się w pary na całe życie.  

Z powyższych powodów chętnie wykorzystuje się białe gołębie na ślubGołąb to też bardzo częsty motyw na tatuaż

Gołąb biały w dalszym ciągu funkcjonuje w wielu religiach. Pod postacią białej gołębicy jest nieodłączną częścią kościoła.