Obserwuj w Google News

Znaczenie snów - interpretacja według Zygmunta Freuda

3 min. czytania
Aktualizacja 05.04.2021
05.04.2021 17:59
Zareaguj Reakcja

Freud uważał, że sny stanowią ukryte pragnienia. Uważał, że badanie snów jest najłatwiejszą drogą do zrozumienia czynności umysłu. Jego teorie głoszą, że sny składają się z dwóch części: treści, która jest zapamiętanym snem po przebudzeniu, oraz utajonej treści, którego nie pamiętamy, a która zostaje w naszej świadomości.

Znaczenie snów - interpretacja według Zygmunta Freuda
fot. Shutterstock

Psychologowie są  podzieleni co do funkcji i znaczenia marzeń sennych. Niektórzy psychologowie uważają, że sny są niczym innym jak wynikiem przypadkowej aktywności mózgu, która pojawia się podczas snu, podczas gdy inni akceptują perspektywę ludzi takich jak Sigmund Freud i Carl Jung, którzy twierdzili że sny mogą ujawnić najgłębsze nieświadome pragnienia człowieka.
Przeczytaj także: Śnił Ci się kościół? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!

Dla Freuda każdy sen ma znaczenie, bez względu na to, jak nonsensowny się wydaje i jak mało z niego pamiętamy.

Symbole snów freudowskich

Zygmunt Freud uważał, że „cały materiał składający się na treść snu wywodzi się w pewien sposób z doświadczenia” .

Freud powiedział, że elementy składające się na sen to:

  • Zewnętrzne bodźce: kiedy ciało doświadcza prawdziwych bodźców zewnętrznych podczas snu. Kilka przykładów może obejmować budzik, silny zapach, nagłą zmianę temperatury lub użądlenie przez komara. Często te bodźce sensoryczne przedostają się do snów i staną się częścią narracji snu.
  • Wewnętrzne (subiektywne) pobudzenia: wyobrażeniowe zjawiska wizualne lub, jak to nazywa Freud, „halucynacje hipnagogiczne”. „Są to obrazy, często bardzo żywe i szybko zmieniające się, które mogą pojawiać się - dość często u niektórych osób - w okresie zasypiania”.
  • Wewnętrzne organiczne bodźce somatyczne: odczucia wytwarzane przez narządy wewnętrzne podczas snu. Freud zasugerował, że tę formę bodźców można wykorzystać do identyfikacji i diagnozowania chorób. Na przykład „sny osób cierpiących na choroby serca są zwykle krótkie i kończą się przerażająco w momencie przebudzenia; ich treść prawie zawsze zawiera sytuację związaną z okropną śmiercią ”.
  • Fizyczne źródła stymulacji: myśli, zainteresowania i działania zaangażowane w dzień przed snem. Freud powiedział, że „najstarsze i najświeższe badacze snów jednoczyli się w przekonaniu, że ludzie śnią o tym, co robią w ciągu dnia i o tym, co ich interesuje, kiedy nie śpią”.

    Freud uważał, że sny mogą być wysoce symboliczne, co utrudnia odkrycie elementów na jawie, które je tworzą. Dlatego sny mogą wydawać się przypadkowe i niezależne od naszego świadomego doświadczenia, a według Freuda mogą nas prowadzić do przekonania, że sny mają nadprzyrodzoną przyczynę.

Według Freuda za zasłonami snu zawsze grają elementy fizjologiczne i empiryczne, które można zidentyfikować za pomocą odpowiednich metod. To jest podstawowa zasada w podejściu Freuda do analizy snów.

Czytaj również: Śniło Ci się, że urodziłaś dziecko? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen

Cele snu 

Celem snu w ideologii Freuda jest wydobycie na powierzchnię stłumionych pragnień, aby śniący mógł stawić im czoła i pogodzić się ze stłumionymi uczuciami . Freud napisał, że sny są „ukrytym spełnieniem wypartych życzeń”.

Zdaniem Freuda głównym celem snu jest „uwolnienie presji” stłumionych lęków i pragnień śniącego. Freud precyzuje również, że sny spełniające życzenia nie zawsze są pozytywne i mogą być „spełnieniem życzenia; spełniony strach; odbicie; lub po prostu odtworzenie pamięci.
Przeczytaj także: Co oznaczają sny o innych ludziach? Sprawdź, co o tym zjawisku mówi nasz sennik!

Znaczenie snów

Analizując wzorce i znaczenie snów, można odkryć, że nietrudno jest uznać za istotne wiele obrazów i działań, które pojawiających się w snach. Trzeba jednak podkreślić, że naukowe poparcie dla Freudowskiej interpretacji treści ukrytych jest nikłe. Marzenia senne zależą w dużej mierze od kultury, płci i wieku. Bardzo specyficzne wpływy kultury można zaobserwować w doniesieniach z zachodnioafrykańskiej Ghany, gdzie ludziom często śnią się ataki krów. Podobnie, Amerykanie często śnią o sobie zawstydzonych nagością w miejscu publicznym, choć takie doniesienia rzadko pojawiają się w kulturach, gdzie zwyczajowo nosi się skąpe ubrania.