Obserwuj w Google News

Co oznacza sen o gwałcie? Poznaj jego dokładne znaczenie

3 min. czytania
Aktualizacja 25.08.2021
11.01.2021 15:58
Zareaguj Reakcja

Sen o gwałcie to koszmar. Może być zarówno odzwierciedleniem lęków, jak i wspomnieniem o prawdziwych traumatycznych przejściach. W sferze symbolicznej może stanowić ostrzeżenie przed krzywdą. Jaką? Sprawdź.

Kobieta wyrażająca sprzeciw dłonią
fot. Shutterstock

Gwałt jest wyjątkowo okrutnym przestępstwem, nie znaczy to jednak, że rzadkim. Według badań zostało zgwałconych aż 20 procent Polek. Choć rzadko się o tym wspomina, ofiarą gwałtu mogą paść też mężczyźni. Sen o gwałcie może się wiązać z traumatycznymi przeżyciami – pokazywać wspomnienia o przeżytym gwałcie lub odzwierciedlać doznaną przemoc seksualną. Sennik notuje jednak, że może być też ostrzeżeniem przed krzywdą. Jaką? Dowiedz się, co oznacza sen o gwałcie.

Sen o gwałcie – symbolika

Sen o gwałcie symbolizuje krzywdę. Czasem informuje o cierpieniu, które zadajesz sobie sama, na przykład próbując za wszelką cenę okiełznać emocje i nie pozwalając sobie na okazywanie uczuć. Gdy wyniszczenie psychiki staje się zbyt duże, może zaowocować snem o tej strasznej formie przemocy.

Możliwe też, że w życiu często mierzysz się z upokorzeniem. Wtedy sen o gwałcie jest znakiem, że środowisko, w którym się obracasz, jest toksyczne. Jeśli spotykasz się z prześladowaniem, podświadomość w ten sposób alarmuje cię, że przemoc, której doświadczasz, jest prawdziwa. Powinnaś jak najszybciej zerwać relacje z prześladowcami i zadbać o siebie. Możliwe, że funkcjonowanie w takim otoczeniu sprawiło, że masz zaniżone poczucie własnej wartości, ale pamiętaj, że nikt nie zasługuje na to, by nim pomiatano – ty też nie.

Sen o gwałcie nie musi oznaczać przemocy fizycznej, ale często wiąże się z przymusem lub wykorzystywaniem. Ktoś może tobą manipulować i zmuszać cię do rzeczy, których w innym wypadku być nie zrobiła.

Zobacz także: Czy porwanie widziane we śnie to zły znak?

Sen o byciu zgwałconą

Wyjątkowo bolesny jest sen o byciu zgwałconą. To symbol bezsilności. Ktoś wyrządził ci okrutną krzywdę. Podświadomość sygnalizuje, że powinnaś bronić się przed tą osobą. Jeśli nie potrafisz sama znaleźć sił, porozmawiaj z kimś, komu ufasz, lub zapisz się na terapię.

Sen, w którym uciekasz przed gwałcicielem, nawet jeśli przykry, ma jednak pozytywne znaczenie – choć zetkniesz się z groźną sytuacją - to uda ci się wyjść z niej cało dzięki własnej asertywności.

Redakcja poleca

Sen o gwałcie - różne warianty

Sen, w którym patrzysz na gwałt, to znak, że powinnaś jak najszybciej zakończyć toksyczną relację. Krzywdzi cię bowiem ktoś bliski: partner, przyjaciel, kochanek. Bycie świadkiem gwałtu we śnie to zapowiedź smutku lub problemów z psychiką. Jeśli we śnie to ty kogoś gwałcisz, to wiadomość od podświadomości, że kipisz agresją. Przepełnia cię złość, dla której nie potrafisz znaleźć ujścia. Jeśli nie rozwiążesz tego problemu, możesz skrzywdzić siebie lub kogoś innego.

Czasami we śnie dowiadujesz się o gwałcie za pośrednictwem gazety, telewizji czy innych mediów – to sen symbolizujący dystans - choć raczej w negatywnym sensie. Bardzo możliwe, że wkrótce będziesz świadkiem krzywdy, na którą nie zareagujesz, uznasz bowiem, że to nie twoja sprawa, i tym samym zadasz tej osobie jeszcze większe cierpienie.

Sen o gwałcie jako odbicie wspomnień

To najbardziej ponure ze znaczeń snu o gwałcie - kiedy sen przedstawia to, co naprawdę przeżyłaś. Zdarza się, że ofiara wypiera wspomnienia i nie ma świadomości, jaka krzywda ją spotkała, a podświadomość w ten sposób próbuje przypomnieć o cierpieniu, by pozwolić je przepracować.

Sen o gwałcie, który przydarzył się naprawdę, może wiązać się z lękiem przed oprawcą, ale też z poczuciem wstydu i wyrzutami sumienia. Wiele ofiar obwinia się, myśląc, że mogło do tego nie dopuścić. Przede wszystkim zapamiętaj, że to, co się wydarzyło, nie było twoją winą. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się o pomoc. W sieci działają grupy wsparcia ofiar przemocy seksualnej, a prawnicy oferują pomoc osobom, które chcą dochodzić sprawiedliwości w sądzie. Pojawia się coraz więcej polskojęzycznych publikacji o gwałcie, zarówno książkowych, jak i cyfrowych. Nieodzowna może okazać się pomoc terapeuty albo psychiatry. Pamiętaj, że to żaden wstyd zgłosić się do nich, i że masz prawo o siebie walczyć.

Zobacz także: Sen o morderstwie też może przerażać. Sprawdź, co oznacza