Obserwuj w Google News

Czystość wód jest wyznacznikiem jakości naszego życia. Sprawdź, jak o nią zadbać

Artykuł promocyjny
4 min. czytania
01.11.2022 19:47
Zareaguj Reakcja

Zanieczyszczenie wody to poważny problem, który wywiera wpływ na nasze zdrowie. Możemy jednak mu zapobiec, a także podjąć odpowiednie środki naprawcze. Kampania Wód Polskich dostarcza na to wielu sposobów.

Wisła
fot. Shutterstock

Człowiek ma ogromny wpływ na jakość wód, a jego działalność przyczynia się do ich zanieczyszczenia. Ścieki przemysłowe i komunalne, odpadki, farmaceutyki czy resztki nawozów zaburzają równowagę ekosystemów do tego stopnia, że przyczyniają się nawet do wymierania gatunków zwierząt i roślin. Szkodzą także naszemu zdrowiu.

Kampania Wód Polskich "Wody to nie śmietnik" uczy, jak możemy zadbać o wodę w swojej okolicy i korzystać z dobrodziejstw natury w odpowiedzialny, zrównoważony sposób.

"Wody to nie śmietnik". Czystość wód jest wyznacznikiem jakości naszego życia

Problem zaśmiecania wód jest widoczny szczególnie w miastach i na terenach rekreacyjnych, jednak jego konsekwencje dają się obserwować w całej Polsce. Zanieczyszczenia te się rozprzestrzeniają, bo wartki nurt rzek przenosi je aż do morza. Co drugi śmieć dryfujący w Bałtyku wpływa do niego siecią rzek. Wody powierzchniowe w naszym kraju są zanieczyszczane przez kilka tysięcy ton śmieci w ciągu roku - zaliczamy do nich odpady komunalne i wielkogabarytowe. Kolejny problem stanowią nielegalnie odprowadzane ścieki.

Informacje na temat potencjału ekologicznego rzek w Polsce powinny nas szczerze zmartwić. Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2021 rok wskazują, że tylko 10% rzek ma dobry lub bardzo dobry stan ekologiczny, a pozostałe 90% - umiarkowany, słaby lub zły.

Jak zadbać o czystość wód w swojej okolicy? Oto sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

Wody Polskie w ramach kampanii "Wody to nie śmietnik", prowadzonej dla poprawy stanu naszych wód, zajmują się działaniami edukacyjnymi na temat skutków zaśmiecania, a także organizują akcje sprzątania wód - nie tylko z okazji Dnia Ziemi, ale przez cały rok. Pokazują one, że zadbanie o czystość wody jest niezwykle proste i każdy z nas może w ten sposób zatroszczyć się o środowisko. Pracownicy Wód Polskich na wiele sposobów uświadamiają mieszkańców miast i wsi, jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie wód. Wpływa ono negatywnie nie tylko na życie zwierząt i roślin, lecz także na naszą codzienność.

Warto więc organizować działania naprawcze związane z gospodarką wodną i poprawą stanu środowiska we wszystkich regionach kraju. Wody Polskie uczą, jak nie zaśmiecać i nie zanieczyszczać wód, a także umożliwiają grupowe sprzątanie wybranych terenów. Ich akcje są skierowane do wszystkich, także do najmłodszych - aktywnie wspierają oni zorganizowane działania w ramach edukacyjnego programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie". Każdy, kto pragnie w odpowiedzialny i zrównoważony sposób chronić zasoby wodne w Polsce, może zgłosić się do grupy działającej w terenie, zorganizować samodzielnie akcję sprzątania lub powiadomić Wody Polskie o istniejącym problemie, takim jak dzikie wysypisko śmieci. Wystarczy wysłać wiadomość na adres: rzekibezsmieci@wody.gov.pl.

Przy pomocy lokalnych mieszkańców i młodzieży szkolnej, wolontariuszy, harcerzy, leśników, wędkarzy, samorządowców i przedstawicieli służb udało się dotąd zebrać tony śmieci nad kilkudziesięcioma rzekami, jeziorami i zbiornikami wodnymi.

Aż trudno uwierzyć, jak wiele zanieczyszczeń znaleziono podczas akcji sprzątania. Odpady budowlane, wyposażenie mieszkań, plastikowe i szklane opakowania, butelki i pojemniki, opony, drzwi od lodówki, koszyk sklepowy, skrzynka po napojach, metalowe barierki, znak drogowy, rowerek dziecięcy, wózek spacerowy, wersalka, płyty azbestowe, sprzęt sportowy, strzykawki, urządzenia elektroniczne, kanister na paliwo, brudne materiały, wąż gumowy, lodówka, materac, kołdra, telewizor, siatka ogrodzeniowa, miska WC, leki i kosmetyki - takie odpadki można znaleźć na obszarze całej Polski. Część z nich znajdowała się w wodach należących do rezerwatów przyrody.
 

Optymizmem napawa jednak, że 50 osób w ciągu kilku godzin może zebrać aż tonę śmieci. Stanowi to dowód na to, że wszyscy mamy wpływ na czystość wód, a społeczne zaangażowanie ma sens. Wody są naszym wspólnym dobrem, więc powinniśmy czuć się za nie odpowiedzialni i starać się je chronić. Warto mieć przy tym świadomość, że ich zanieczyszczenie ma zły wpływ na nasze zdrowie.

Powinniśmy pamiętać, że chociaż mamy prawo do wypoczynku, uprawiania turystyki i sportów wodnych, a także amatorskiego połowu ryb, naszym zadaniem jest unikanie działań zanieczyszczających wodę. Nie wolno nam wyrzucać do niej śmieci i odpadów, wprowadzać nieoczyszczonych ścieków ani myć pojazdów w jeziorach i rzekach. Jeśli to robimy, szkodzimy w ten sposób zarówno przyrodzie, jak i sobie.

Odpady mogą być źródłem:

  • bakterii,
  • szkodliwych substancji,
  • metali ciężkich,
  • chemikaliów,
  • mikroplastiku.

Przenikają one nie tylko do wody, lecz także do gleby, zanieczyszczając ją. Jeśli nie jest nam obojętny los zwierząt, musimy mieć też świadomość, że wiele śmieci stanowi dla nich pułapkę i prowadzi do bolesnej śmierci.

Wody Polskie od kilku lat prowadzą intensywne działania mające na celu pozbycie się śmieci z terenów nadrzecznych i okolic zbiorników wodnych. Chociaż co roku podczas akcji sprzątania pracownicy napotykają w wielu miejscach mniej śmieci niż kilkanaście miesięcy wcześniej, wciąż znajdują odpadki. Dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości społecznej i edukowanie w zakresie problemu zaśmiecania wód. Dzięki temu więcej ludzi zrozumie, że stan rzek i Morza Bałtyckiego to nasza wspólna odpowiedzialność. Jeśli chcemy, by woda, która jest nam niezbędna do życia, była czysta, powinniśmy dbać o nią na co dzień. Możemy również poświęcić kilka godzin na posprzątanie swojej okolicy.

Zachęcamy nauczycieli i dyrektorów szkół do zaangażowania się w program edukacyjny „Aktywni Błękitni”. Uczniowie mogą dzięki niej zatroszczyć się o środowisko, lepiej poznać przyrodę i wspaniale się bawić.

Artykuł powstał we współpracy z PGW Wody Polskie