,

Pierścień ognia i Czerwony Księżyc. Kiedy wypadają w 2023 roku?

03.01.2023 15:14

Kiedy wypadają zaćmienia Słońca i Księżyca w 2023 roku? Czy możemy się spodziewać spektakularnych widoków? Przekonajcie się, jakie zjawiska astronomiczne czekają nas w najbliższych miesiącach.

Zaćmienie
fot. Shutterstock

Kalendarz księżycowy pozwala nam się dowiedzieć, jakie fazy Księżyca wypadają w poszczególnych miesiącach roku. Dzięki temu możemy np. przygotować się do nadchodzącej pełni. To nie jedyne zjawisko, które wywołuje silne emocje. Miłośnicy obserwacji astronomicznych z niecierpliwością wypatrują też na niebie zaćmienia Słońca i Księżyca. Sprawdźcie, kiedy wypadają one w 2023 roku.

Zobacz także: Ciasteczko z wróżbą

Zaćmienia Słońca w 2023 roku

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy tarcza Księżyca przesłania mieszkańcom Ziemi gwiazdę centralną naszego Układu Słonecznego. Zapada wtedy ciemność, bo tracimy dostęp do światła. W niektórych częściach globu mamy jedynie możliwość zobaczyć tzw. pierścień ognia, czyli jasną obwódkę wokół czarnej kuli Słońca.

W 2023 roku wypadają dwa częściowe zaćmienia Słońca: 10 kwietnia i 14 października. Nie będą one jednak widoczne w Polsce. Możemy je zobaczyć tylko w internecie.

Zaćmienia Księżyca w 2023 roku

Gdy naturalny satelita naszej planety traci dostęp do światła, nabiera czerwonawej barwy - mówimy wtedy o Czerwonym Księżycu. Widziany gołym okiem z powierzchni Ziemi, może przypominać zachodzące Słońce. Stanowi wtedy fascynujący widok:

W 2023 roku czekają nas dwa zaćmienia - półcieniowe i częściowe. Pierwsze ukaże się 5 maja, a drugie 28 października. Nie dostrzeżemy ich na terenie Polski.

Zaćmienia Słońca i Księżyca - znaczenie astrologiczne

Zaćmieniom od wieków przypisuje się magiczny wydźwięk. Są zjawiskami, podczas których przepływ światła zostaje zaburzony i wypada ze swojego naturalnego rytmu. Według starożytnych wierzeń każdy człowiek odkrywa wtedy tajemnice o sobie samym i innych. Zaczyna lepiej zrozumieć wszystko, co go spotyka, jednak wszystkie te informacje poznaje w atmosferze lęku i niepokoju.

Astrologowie twierdzą, że wszelkie procesy duchowe związane z zaćmieniami służą naszemu rozwojowi. Cokolwiek się nam wtedy przydarza, dzieje się dla naszego dobra. Warto jednak zadbać o siebie podczas tych szczególnych dni i unikać stresu. Szczególnie osoby cierpiące na selenopatię, czyli nadwrażliwość na zjawiska księżycowe, powinny wtedy dużo odpoczywać.

Zobacz także: Przepowiednia Nostradamusa na 2023 rok. Mogą umrzeć niewinni ludzie

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?

Logo radiozet Dzieje się