Obserwuj w Google News

Zrywanie tapety - od czego zacząć, jak usunąć starą tapetę

6 min. czytania
Aktualizacja 23.02.2021
23.02.2021 16:31
Zareaguj Reakcja

Zrywanie tapety to zajęcie, które możesz zlecić ekipie remontowej, gdy podjąłeś decyzję o przeprowadzeniu małych lub większych zmian w swoim domu. Możesz to zadanie wykonać również samodzielnie i zaoszczędzić w ten sposób trochę pieniędzy i czasu. Nowa aranżacja ścian jeszcze bardziej będzie napawać cię dumą, jeśli część prac wykonasz własnymi rękoma.

Jak zrywać tapetę?
fot. Shutterstock

Zaplanowałeś remont i czekasz na fachowców? Nie trać czasu na bezczynne oczekiwanie i zacznij sam przygotowywać ściany pod nową aranżację! Dzięki temu wpisowi dowiesz się jak samodzielnie zerwać tapetę, a tym samym znacznie skrócić czas robót remontowych! 

Zobacz także: Sennik: remont - sprawdź znaczenie snu o remoncie

Zrywanie tapety - od czego zacząć? 

Pierwszym krokiem podczas przeprowadzania prac remontowych, w tym zrywania tapety, powinieneś zacząć od wyposażenia się w niezbędne narzędzia. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, wybierz się na zakupy lub poszukaj w swoim garażu następujących przedmiotów: 

  • metalowa szpachelka malarska, 
  • paca z papierem ściernym do szlifowania lub szlifierka elektryczna, 
  • pędzel ławkowiec, 
  • środek do usuwania tapet, 
  • wiadro, 
  • nożyk introligatorski (nazywany też tapicerskim), 
  • wałki z kolcami lub dziurkacze do tapety, 
  • gąbka malarska lub/i szczotka o twardym włosiu, 
  • folia malarska, 
  • taśma papierowa. 

Jeśli chcesz usunąć tapetę w sposób bardziej ekologiczny niż z użyciem preparatu do usuwania tapet, musisz wyposażyć się w tzw. parownicę do tapet, czyli urządzenie generujące parę wodną. 

Gdy już zebrałeś wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria, możesz przystąpić do przygotowania pomieszczenia do zrywania tapety. Jak większość prac remontowych, tak i zrywanie tapety wiąże się z narobieniem sporego bałaganu. Żeby straty były jak najmniejsze, musisz zabezpieczyć wyposażenie pokoju. To, co można przenieść - meble, sprzęty, rośliny, ozdoby itp. - wynieś do innego pomieszczenia. Ciężkie meble i podłogę przykryj folią malarską, którą następnie przyklej taśmą papierową. Zwróć szczególną uwagę na łączenie podłogi bądź listew przypodłogowych ze ścianami, przyklej folię tak, aby taśma nie trzymała się tapety. Odkręć wszystkie włączniki światła i gniazdka, a wystające kable zabezpiecz folią. Jeśli możesz, to najlepiej wyłącz obwód elektryczny zasilający to pomieszczenie. 

Zobacz także: Czy dom we śnie to zawsze pozytywny znak? Przekonaj się!

Usuwanie starej tapety krok po kroku 

Gdy pokój jest już odpowiednio przygotowany, a ty masz pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia, możesz przejść do czynów, czyli zrywania tapety. Poniżej wyszczególniliśmy każdy krok tego zadania. 

  1. Przygotowanie i użycie środka do usuwania tapet. Preparat wymieszaj w wiadrze z wodą według zaleceń producenta. Tapetę ponacinaj nożykiem introligatorskim i wałkiem z kolcami. Następnie pędzlem ławkowym nanieś obficie zrobiony wcześniej roztwór. Jeśli zdecydowałeś się na usuwanie tapety ekologiczną metodą, to zamiast pędzla z preparatem, użyj parownicy, za pomocą której powoli i dokładnie nanieś parę na ponacinaną (podziurkowaną wałkiem z kolcami) tapetę. 
  2. Zrywanie tapety szpachelką. Jeśli producent preparatu do usuwania tapet nie zalecił inaczej, po nasączeniu tapety odczekaj 10 do 15 minut i zabierz się za jej zrywanie. Najpierw spróbuj ściągnąć tapetę ze ściany bez użycia jakichkolwiek przyborów. Ewentualnie podważ jej róg za pomocą metalowej szpachelki malarskiej. Złap róg tapety i pociągnij go powoli i delikatnie w dół nieco pod kątem - do wewnątrz arkusza. Gwałtowne i szybkie ruchy mogą sprawić, że tapeta się podrze lub ściągniesz również tynk ze ściany. Ten sam proces powtarzaj przy każdym pasie okleiny. 
  3. Usuwanie pozostałości tapety. Mimo twoich starań i cierpliwości, w niektórych miejscach tapeta może się jednak podrzeć i uparcie trzymać się ściany. W takim wypadku użyj szpachelki, by zeskrobać niewielkie resztki. Tu również musisz być dość delikatny, gdyż metalowe brzegi szpachelki mogą porysować ścianę. Jeśli pozostałości są bardzo duże, możesz powtórzyć proces namaczania tapety parą wodną lub rozwodnionym środkiem chemicznym i po kilkunastu minutach ponownie starać się odkleić tapetę w jednym kawałku. 
  4. Doprowadzanie ścian do jak najlepszegostanu. Gdy pozbędziesz się już wszystkich skrawków tapety ze ściany, musisz zadbać, by wyglądała możliwie jak najbardziej schludnie. W tym celu użyj czystej wody, gąbki i szczotki o grubym włosiu. Gąbkę zwilż lekko (nie może być zbyt mokra, bo za bardzo zawilgocisz tynk) i zmyj resztki kleju znajdujące się na ścianach. W miejscach, gdzie kleju pozostało bardzo dużo, użyj szczotki. Na koniec, po sprawdzeniu, czy ściana jest całkowicie sucha, przetrzyj ją papierem ściernym naciągniętym na pacę lub szlifierką elektryczną (to opcja dla bardziej wprawionych majsterkowiczów - trzeba używać jej umiejętnie, gdyż zbyt mocne szlifowanie może powodować nierówności na powierzchni ściany). 
  5. Kropka nad „i”. Jeśli chcesz jeszcze bardziej fachowo podejść do tematu i oszczędzić pracy ekipie remontowej (a sobie dodatkowych wydatków związanych z większym zakresem ich pracy), możesz na koniec zagruntować ściany. W tym celu musisz zakupić grunt głęboko penetrujący i nanieść go dokładnie umytym pędzlem ławkowcem. 

Zobacz także: Czym usunąć silikon? Poznaj najlepsze metody na usuwanie silikonu

Jak zrywać tapety inne niż papierowe? 

Przedstawiony przez nas instruktaż usuwania tapety dotyczył okładziny papierowej. Jeśli jednak posiadasz na ścianach tapetę zrobioną z innego materiału, możesz mieć więcej trudności związanych z jej zerwaniem. 

  • Tapety fizelinowe 

Ściąganie tapety flizelinowej odbywa się na sucho. Po prostu ściąga się je delikatnie ze ściany, tak jak w drugim kroku usuwania tapety papierowej, lecz bez użycia środka do usuwania tapet czy pary wodnej. Zalecane jest jednak rozpoczęcie zrywania poszczególnych pasów okleiny od dołu. Najprawdopodobniej po zerwaniu tapety pozostanie na ścianie warstwa flizeliny. Jeśli planujesz ponowne położenie tapety - nie musisz się martwić, pozostała flizelina będzie stanowić doskonały podkład pod nową tapetę. Jeśli jednak chciałeś pomalować pokój, będziesz zmuszony poczekać na fachowców, którzy ocenią, czy pozostałość flizeliny nadaje się pod farbę, czy trzeba ją usunąć. Jeżeli zajdzie taka konieczność, specjaliści będą wiedzieli jak to zrobić. 

  • Tapety winylowe i z włókna szklanego 

Najtrudniejsze jest zdzieranie tapety z włókna szklanego i winylowej. Są to okleiny odporne na wodę, zatem ich zrywanie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. W przypadku tapety winylowej najlepiej jest najpierw usunąć jej wierzchnią warstwę na sucho. Pozostałą warstwę należy podziurawić wałkiem z kolcami i nanieść na nią preparat do usuwania tapet - tak jak opisaliśmy to w punkcie 2. i 3. Tapetę z włókna szklanego usuwa się tak samo jak papierową, jednak najczęściej odchodzi od ściany wraz z tynkiem, co z kolei wiąże się z koniecznością wyrównywania sporych powierzchni na ścianie gładzią szpachlową.

Zobacz także: Tapeta na jednej ścianie: prosty pomysł na stylowe wnętrze

Tapeta usunięta i co dalej? 

Wiesz już, jak powinno wyglądać zdejmowanie tapety ze ściany, jednak na pewno jesteś ciekawy jak kłaść tapety tak, aby ich usunięcie w przyszłości nie sprawiło ci problemu. Przede wszystkim ważna jest jakość tapety. Dzięki tapecie dobrej jakości nie tylko twój pokój będzie wspaniale się prezentował, ale unikniesz też kłopotów podczas remontu. Poznaj oznaczenia, które pomogą ci wybrać tapetę najlepszej jakości! 

  • Znak CE 

Oznaczenie, które klasyfikuje produkty badane pod kątem bezpieczeństwa. Produkty posiadające ten znak są zgodne z obowiązującymi dyrektywami Unii Europejskiej na podstawie normy EN 15102. Norma ta zawiera wszystkie wymagania i właściwości, które muszą spełniać okładziny ścienne w odniesieniu do charakterystyki pożarowej, uwalniania metali ciężkich, monomerów chlorku winylu, formaldehydu oraz substancji niebezpiecznych. 

  • Znak jakości RAL 

Kupując tapetę z tym znakiem, możesz mieć pewność, że nabywasz produkt sprawdzony pod względem jakości. Niemiecki instytut zapewniania jakości i oznaczania RAL - Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e. V. we współpracy z federalnym urzędem ds. ochrony środowiska i producentami tapet opracował przepisy dotyczące jakości. Przestrzeganie tych wymogów jest stale kontrolowane przez niezależne instytucje. Producenci chcący otrzymać takie oznaczenie muszą całkowicie zrezygnować ze stosowania dodatków takich jak rozpuszczalniki zawierające chlor lub aromaty, freony i monomery chlorku winylu czy toksyczne pigmenty zawierające metale ciężkie w farbach drukarskich. 

  • Znak FSC® 

Forest Stewardship Council® (Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej) to organizacja, która określa, czy komponenty drzewne zawarte w produkcie pochodzą z ekologicznych i prospołecznych upraw leśnych. Takie oznaczenia można zobaczyć najczęściej na tapetach papierowych i flizelinowych, gdyż tylko do ich produkcji używa się drewna. System certyfikacji tej organizacji jest standaryzowany i cieszy się międzynarodowym uznaniem, dlatego kupując tapetę z tym oznaczeniem, możesz mieć pewność, że produkty wykorzystane do jej wytworzenia pochodzą z miejsc odpowiedzialnie zarządzanych. 

Zobacz także: Fototapeta do kuchni: pomysły na najciekawsze aranżacje kuchni z tapetą w roli głównej

Zwróć uwagę na klej do tapet 

Poza jakością tapety musisz zwrócić też uwagę na jakość kleju. Po pierwsze musi być to klej przeznaczony do kładzenia konkretnego typu tapety. I choć wydaje się to proste i oczywiste, to w rzeczywistości nie do końca takie jest. Biorą pod uwagę np. tapetę winylową, powinieneś mieć na uwadze różne odmiany winylu. 

Nie bez znaczenia jest również sposób nakładania kleju, jego ilość wymagana do prawidłowego przyklejenia tapety oraz konsystencja (klej należy rozrabiać z wodą w odpowiednich proporcjach).Dla przykładu: tapety papierowe potrzebują rzadszych klejów, gdyż są cienkie i łatwo nimi nasiąkają, natomiast kładąc tapetę fizelinową musisz pamiętać, że klejem smaruje się ścianę, a nie okleinę. 

Kleje oczywiście również mają swoje normy jakości. Kupując klej do tapet, wybierz taki, który posiada oznaczenie TWT (Tymczasowe Warunki Techniczne) ustalane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy. Na ocenę kleju spełniającego wymogi TWT wpływają m.in.: 

  • wytrzymałość na oddzieranie, 
  • czas schnięcia, 
  • wytrzymałość na oddzieranie po starzeniu termicznym, 
  • zdolność kleju do rozprowadzania. 

Żywimy ogromną nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz nie tylko jak zerwać starą tapetę ze ściany, ale również jak położyć okleinę, by w bezproblemowy sposób ją usunąć podczas kolejnego remontu. Pamiętaj także o tym, że naprawdę watro zainwestować w produkty lepszej jakości, które są wytwarzane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Dzięki temu zarówno dbasz o ekologię, jak i o zdrowie swoje i swoich bliskich.