Obserwuj w Google News

Zauważyłeś te objawy u psa? Mogą oznaczać udar cieplny

2 min. czytania
26.06.2023 13:40
Zareaguj Reakcja

Jak rozpoznać udar cieplny u swojego psa? Tych symptomów nigdy nie należy lekceważyć. Mogą bowiem sygnalizować poważne kłopoty ze zdrowiem twojego pupila.

objawy udaru cieplnego u psa
fot. Shutterstock

Lato rozpieszcza nas piękną, słoneczną pogodą. Panujący upał na dworze może dawać się jednak we znaki nie tylko nam, ale również naszym czworonogom. Właściciele psów powinni zachować w tym czasie szczególną czujność i poświęcić więcej uwagi swojemu pupilowi. Wysokie temperatury mogą bowiem odbić się niekorzystnie na zdrowiu tych zwierząt i doprowadzić do przegrzania ich organizmu.

Objawy udaru cieplnego często bywają zauważane zbyt późno. Ważna jest zatem wnikliwa obserwacja pupila, która pomoże nam zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem na wszelkie niepokojące symptomy. Na co szczególnie powinniśmy być wyczuleni? Te dolegliwości mogą świadczyć o tym, że z naszym ulubieńcem dzieje się coś złego.

Redakcja poleca

Twój pies dziwnie się zachowuje? To może być udar cieplny

Upały bywają niezwykle uciążliwe dla naszych czworonogów. Większość z nich chowa się wówczas w cieniu, gdzie przesiaduje większość dnia. W tym przypadku trzeba jednak zachować czujność. Jeżeli pies stał się apatyczny i nie chce reagować na żadne bodźce przez dłuższy czas, może być to pierwszy symptom jego przegrzania.

Tym objawom mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, jak nadmierne dyszenie, ślinotok oraz dezorientacja. Nierzadko pojawiają się również wymioty, biegunka czy podwyższona temperatura. Jeżeli tylko zauważymy takie objawy, należy jak najszybciej zabrać swojego psa na obserwację do weterynarza.

Zobacz także: Behawiorysta odradza tego psa niedoświadczonym właścicielom. Rasa jest popularna w Polsce

Jak zapobiegać przegrzaniu się psa?

Podczas upałów pies powinien mieć przede wszystkim zapewniony stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Jej zapas należy mieć ze sobą także w trakcie spacerów czy wakacyjnych podróży w towarzystwie czworonoga. Ponadto postaraj się zapewnić pupilowi odpowiednie miejsce do wypoczynku w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Wśród przydatnych akcesoriów, w które warto zaopatrzyć się latem jest mata chłodząca dla psa. Coraz większą popularnością cieszą się również baseny dla czworonogów. Zapewniają naszym pupilom znakomite orzeźwienie, ale przy tym nie pozwalają im się nudzić w ciągu dnia.

Zobacz także: W te dni nie wychodź z psem na długi spacer. Konsekwencje mogą być tragiczne

Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock