Jak rozpoznać, że psu coś dolega? Oto 5 sygnałów, których nie należy lekceważyć
Twój pies zachowuje się inaczej niż zazwyczaj? Sprawdź, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że z twoim czworonogiem dzieje się coś niepokojącego.

Diagnostyka różnych chorób w przypadku psów nie zawsze jest łatwa. Dzięki wnikliwej obserwacji naszego czworonożnego przyjaciela możemy jednak w porę zauważyć zmiany w jego zachowaniu oraz inne nietypowe objawy i odpowiednio szybko na nie zareagować. Po czym poznać, że naszemu pupilowi coś dolega? Oto kilka oznak.
Spadek wagi i utrata apetytu
Nagła utrata wagi przez psa to jeden z niepokojących sygnałów, który może świadczyć o tym, że z twój pupil wymaga konsultacji u weterynarza. Często towarzyszy jej brak apetytu. Jeżeli zmiana karmy nie przyniesie rezultatów i twój pies nadal będzie unikał spożywania kolejnych posiłków, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Może się bowiem okazać, że jest to wynikiem różnych chorób układu pokarmowego, które wymagają szerszej diagnostyki.
Niewielka aktywność lub jej brak
Twój pies stał się mniej ruchliwy, stroni od ludzi i większość czasu spędza w swoim legowisku? Taki stan trwający od dłuższego czasu często jest sygnałem rozwijającej się choroby. Równie niepokojące może być zupełnie odmienne zachowanie pupila – gdy zwierzę stało się drażliwe, agresywne i reaguje warczeniem, kiedy tylko próbujesz się do niego zbliżyć. Jeżeli jest to jednorazowa sytuacja, zwykle nie ma powodów do obaw. W przypadku, gdy takie zachowanie będzie się jednak powtarzać, warto skonsultować je z ekspertem.
Zobacz także: Każda para powinna mieć pupila. Zwierzątko domowe poprawia relacje w związku
Zmiana w wyglądzie sierści
Linienie u psa to naturalny proces, który przebiega dwa razy w roku – wiosną i jesienią. W ten sposób nasz pupil przygotowuje się na zmianę warunków atmosferycznych. Wzmożone wypadanie sierści u psa poza tym okresem powinno jednak dać nam do myślenia. Szczególnie wtedy, gdy towarzyszą mu też inne objawy, jak zmiany skórne czy wzmożone drapanie się pupila. Takie dolegliwości mogą mieć podłoże alergiczne lub grzybicze, jak również świadczyć o innych chorobach skóry.
Wzmożone lub mniejsze pragnienie
Zauważyłeś, że twój pupil pije ostatnio znacznie więcej wody niż zazwyczaj? Taki symptom powinien wzbudzić twój niepokój. Może on sugerować problemy z układem moczowym lub inne poważne schorzenia. Równie niebezpieczne jest mniejsze pragnienie u psa, bowiem może doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Niepokojący wygląd dziąseł
Stan dziąseł naszego czworonoga może powiedzieć wiele na temat jego zdrowia. Wszelkie zmiany w ich wyglądzie warto skonsultować z weterynarzem. Niepokojące są zarówno różne widoczne plamy na dziąsłach, jak i towarzyszący im brzydki zapach wydobywający się z pyska. Takie dolegliwości mogą wskazywać m.in. na choroby jamy ustnej, zatrucia lub problemy z wątrobą, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.
Zobacz także: Karolina Pisarek wyprawiła psu urodziny. Simba kończy roczek