Obserwuj w Google News

Wybrano Kota Roku 2023. Zebby pomaga swojej niesłyszącej opiekunce

2 min. czytania
20.07.2023 13:00
Zareaguj Reakcja

W tym tygodniu w Wielkiej Brytanii odbył się krajowy plebiscyt na Kota Roku 2023. Pierwsze miejsce w konkursie zajął dwuletni Zebby. Zwierzak pomaga swojej niesłyszącej opiekunce w codziennym funkcjonowaniu. "Nie wyobrażam sobie życia bez niego" - podkreśla właścicielka czworonoga.

Wybrano Kota Roku 2023. Zebby pomaga swojej niesłyszącej opiekunce
fot. youtube.com/@catsprotection

Jak podaje portal polsatnews.pl, w poniedziałek 17 lipca w Wilton's Music Hall w Londynie odbył się krajowy plebiscyt na Kota Roku 2023. Wydarzenie zostało przygotowane przez organizację charytatywną Cats Protection. Jednym z czterech finalistów w kategorii Family Fur-ever był Zebby. Finalnie czworonóg wygrał konkurs po głosowaniu publiczności. 

Zobacz także:  Suczka wykryła nowotwór właścicielki? „Moja mała ratowniczka”

Kot pomaga swojej niesłyszącej opiekunce

Zebby ma dwa lata i żyje w Chesterfield w hrabstwie Derbyshire. Jego właścicielką jest 66-letnia Genevieve Moss. Kobieta jest osobą niesłyszącą, a czworonożny przyjaciel pomaga jej w codziennym funkcjonowaniu. Czarno-biały kot m.in. informuje swoją opiekunkę o dźwiękach. Stuka ją, gdy słyszy, że ktoś dzwoni lub puka do drzwi.

- Jestem bardzo dumna z Zebby'ego, że pokazuje światu, jak intuicyjne i opiekuńcze potrafią być koty oraz jaki pozytywny wpływ mogą mieć na życie ludzi. Bez mojego aparatu słuchowego nic nie słyszę, ale teraz mam Zebby'ego do pomocy. Przychodzi i stuka mnie, gdy dzwoni telefon. [...] W nocy, jeśli rozlegnie się nietypowy hałas, uderzy mnie w głowę, aby mnie obudzić i dać mi znać - powiedziała Moss podczas wydarzenia, cytowana przez portal BBC. 

Kot przynosi też swojej właścicielce pocztę z wycieraczki oraz kapcie. Co ciekawe, zwierzę nigdy nie przeszło żadnego specjalnego szkolenia. "Zebby jest wyjątkowy, nigdy nie znałam takiego kota jak on. Uwielbia być blisko mnie, gdziekolwiek jestem. Mamy bardzo bliską więź i nie wyobrażam sobie życia bez niego" - wyznała 66-latka. Jak dodała, kot jest jej "bohaterem". 

Zobacz także:  Sąsiedzi każą jej zmienić imię kota. Twierdzą, że jest obraźliwe

Zebby otrzymał tytuł Kota Roku 2023

Inicjatorka plebiscytu Ashley Fryer z organizacji Cats Protection przyznała, że gdy tylko przeczytała formularz zgłoszeniowy wysłany przez 66-latkę, wiedziała, że Zebby jest kimś wyjątkowym. "Zebby jest wyraźnie oddany Genevieve, a ich historia doskonale obrazuje potężną więź, jaka istnieje między ludźmi a ich kotami" - powiedziała kobieta.

Zebby otrzymał tytuł Kota Roku 2023 i dostał wyjątkowe trofeum, a także pakiet nagród. Organizatorzy konkursu podarowali właścicielce czworonoga m.in. kupon do sklepu zoologicznego o wartości 200 funtów (ok. 1020 złotych).

Zobacz także:  Za wypchanie martwego kota zapłaciła krocie. „Będzie ze mną na zawsze

Oglądaj

Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/polsatnews.pl/bbc.com