Obserwuj w Google News

W te dni nie wychodź z psem na długi spacer. Konsekwencje mogą być tragiczne

2 min. czytania
21.06.2023 17:46
Zareaguj Reakcja

Nie wszyscy opiekunowie psów zdają sobie sprawę z tego, jak groźne dla czworonogów potrafią być upały. Latem powinniśmy szczególnie zadbać o komfort naszego pupila. Gdy temperatura za oknem jest wysoka, długie i wyczerpujące spacery są niewskazane. Udar cieplny, odwodnienie, przegrzanie – to poważne konsekwencje nieuwagi nierozsądnych właścicieli.

Odpowiednia temperatura dla psa
fot. Shutterstock_Kittima05

Niektórzy właściciele psów uważają, że lato to ulubiona pora roku czworonogów. Wówczas pogoda jest słoneczna, więc długie spacery stają się o wiele przyjemniejsze. Letnie przechadzki cieszą jednak głównie ludzi.

Gdy temperatura staje się szczególnie wysoka, psy nie czują się bowiem komfortowo. Wszystko przez to, że u zwierząt proces termoregulacji zachodzi zupełnie inaczej. Psy nie mają gruczołów potowych na skórze. Oddają ciepło głównie poprzez dyszenie. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na wycieczkę z pupilem podczas upału.

Odpowiednia temperatura dla psa: W te dni uważaj na długie spacery

Niestety, nasze ukochane czworonogi nie lubią lata tak bardzo, jak my. Psy na ogół źle znoszą wysokie temperatury. Zdecydowanie najwięcej energii mają, gdy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana, a więc nie przekracza 19 stopni Celsjusza.

Odpowiednia temperatura dla psa
fot. shutterstock

Zobacz również:  Sąsiedzi każą jej zmienić imię kota. Twierdzą, że jest obraźliwe

Przy temperaturze wyższej niż 20 stopni Celsjusza, podczas spacerów należy bacznie obserwować psa i zachować szczególną czujność. Co jakiś czas warto podawać pupilowi świeżą wodę (przydadzą się zatem przenośne miski i poidełka). Bezwzględnie należy unikać też przestrzeni nasłonecznionych oraz nagrzanych powierzchni. Spacer w cieniu będzie optymalny.

Gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, nasz pies zaczyna odczuwać duży dyskomfort. Z kolei temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza dla naszych pupili są już bardzo groźne. Wówczas zwierzaki najczęściej nie mają ochoty na długie spacery. Po krótkiej przebieżce i załatwieniu potrzeb fizjologicznych chcą wracać do domu.

Redakcja poleca

Wycieczki z pupilami w czasie upałów mogą zakończyć się tragicznie. Najpoważniejsze konsekwencje to: udar cieplny, odwodnienie, przegrzanieorganizmu czworonoga. Szczególnie narażone są psy starsze, szczeniaki oraz rasy brachycefaliczne, nazywane także krótkopyskimi, a więc:

  • buldogi francuskie,buldogi angielskie,
  • mopsy,
  • pekińczyki,
  • bostony teriery,
  • boksery,
  • shih tzu,
  • dogi de bordeaux.
  • galeria
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl