Obserwuj w Google News

Wianek z bukszpanu - pomysł na wielkanocną ozdobę DIY

2 min. czytania
Aktualizacja 02.03.2021
02.03.2021 18:45
Zareaguj Reakcja

Za pomocą bukszpanu ozdabiamy palmy wielkanocne i świąteczne stoły. Jego gałązki wkładamy też do koszyków ze święconką. Lubisz własnoręcznie wykonane dekoracje? Zrób wianek z bukszpanu, który możesz powiesić na drzwiach lub wykorzystać do stworzenia stroika na stół wielkanocny.

Jak zrobić wianek z bukszpanu?
fot. Shutterstock

Bukszpan to jeden z symboli Świąt Wielkanocnych - jego zielone gałązki oznaczają odradzającą się przyrodę. Z łatwością możemy przygotować z nich stroik lub wieniec wielkanocny, który zostanie z nami nawet po świętach. Przeczytaj jak go przygotować i w jaki sposób możesz ozdobić gotowy wianek. 

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Wianek z bukszpanu - co będzie potrzebne? 

Aby zrobić wianek z bukszpanu na Wielkanoc, przygotuj: 

  • gałązki bukszpanu, 
  • drut, 
  • sekator lub nożyczki, 
  • opcjonalnie - taśmę florystyczną. 

Zobacz także: Stół wielkanocny - jak powinien wyglądać? Nasze pomysły cię zainspirują!

Jak zrobić wianek z bukszpanu? 

  • Przygotowanie wianka zacznij od nawinięcia drutu wokół okrągłego przedmiotu - np. puszki lub doniczki. Drucik owiń od trzech do pięciu razy, a następnie zegnij obie końcówki do siebie. 
  • Zdejmij drut z naczynia i okręć obręcze, które powstały, w taki sposób, by stworzyły jedną. Pamiętaj, aby nie odcinać drutu, kiedy podkład będzie już gotowy. 
  • Jeśli masz taśmę florystyczną, owiń ją obręczą z drucika. Taśma zabezpieczy ścianę lub stół, na którym położysz wianek, kiedy drut zacznie rdzewieć, a dodatkowo zatrzyma w wianku wilgoć, gdy będziesz przechowywać go w naczyniu z wodą. 
  • Bukszpan potnij na mniejsze kawałki mniej więcej o tej samej długości. Następnie ułóż pęczki po trzy-cztery gałązki, przyłóż do podkładu i ciasno okręć drutem. Powtarzaj czynność, dokładając kolejne gałązki. Końcówki ostatniego pęczka schowaj pod pierwszy, aby nie były widoczne. 
  • Utnij drut, pozostawiając około 25-30 cm - z tego kawałka uformuj pętelkę do powieszenia wianka

Zobacz także: Jakie są najpiękniejsze ozdoby wielkanocne? Dowiedz się, jak wykonać stroiki, jajka, kurczaczki!

Jak ozdobić wianek? 

Gotowy wianek wielkanocny z bukszpanu możesz ozdobić złotym drucikiem lub kawałkiem białej koronki - jeśli go obwiążesz, będzie bardziej zbity. 

Jeśli wieniec ma być bazą pod stroik, za pomocą kleju na gorąco możesz do niego przyczepić małe pisanki, kurczaczki lub kolorowe wstążki

Dobrym pomysłem jest również przywiązanie do wianka kolorowych nitek lub wstążek, na których zawisną wielkanocne pisanki. Tak ozdobiony wianek warto powiesić na oknie lub na drzwiach. 

Zobacz także: Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

Bukszpan - symbol Świąt Wielkanocnych 

Bukszpan to jeden z symboli Wielkanocy. Zawieszane na drzwiach wielkanocne wianki mają odstraszać złe moce. Skąd ta tradycja? Bukszpan przez cały rok jest zielony, dlatego wiosną symbolizuje odradzającą się przyrodę. 

Przed świętami bukszpan kupisz w każdej kwiaciarni, a także na targowiskach czy przed kościołem. Świeże gałązki zanurzone w wodzie mogą przetrwać nawet miesiąc, dlatego dekoracje z nich wykonane będą cieszyć oko, nawet gdy Wielkanoc się skończy.