Obserwuj w Google News

Weterynarze apelują. „Uważajcie, gdy spacerujecie z psem”

2 min. czytania
07.07.2023 17:29
Zareaguj Reakcja

Lato sprzyja długim spacerom z psami. Na zwierzęta czeka jednak wówczas wiele zagrożeń. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu zaapelowało do opiekunów czworonogów. Weterynarze poprosili właścicieli o ostrożność. Dlaczego?

Weterynarze ostrzegają przed niebezpieczeństwem
fot. shutterstock_Leka Sergeeva

Chociaż mogłoby się wydawać, że lato i słoneczna pogoda sprzyjają spacerom w towarzystwie naszego czworonożnego pupila, nie jest to takie oczywiste. W czasie wakacji na zwierzęta czyha wiele niebezpieczeństw. Psy nie lubią upałów i szybko męczą się, gdy temperatura za oknem jest wysoka. Opiekunowie powinni szczególnie uważać na to, by zwierzaki w czasie przechadzek się nie przegrzewały. Udary cieplne nie są bowiem rzadkością wśród psów.

Właściciele czworonogów powinni oczywiście uważać także na wszędobylskie kleszcze. O czym jeszcze muszą pamiętać? Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu zaapelowało do opiekunów czworonogów. Weterynarze zwrócili uwagę na jeszcze jedno zagrożenie, które czyha na psy latem.

Kłosy lubią psie noski”. Weterynarze ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu na facebookowym fanpage postanowiło podzielić się z internautami historią pewnego psa-pacjenta. – Trafił dzisiaj do nas Negro, pies na co dzień pracujący w Państwowej Straży Pożarnej z problemem uporczywego kichania. Na wizycie podjęto decyzję o wykonaniu badania endoskopowego. Po inspekcji nosa okazało się, że w środku znajduje się wbity kłos, który został przez nas usunięty. Dzięki szybko udzielonej pomocy Negro będzie mógł wrócić na służbę ze swoim przewodnikiem – opisali sytuację eksperci. I dodali:

Uważajcie, gdy spacerujecie z psem w trawach, bo kłosy lubią psie noski i nie tylko noski.

Zobacz również:  Jak karać psa? Behawiorysta stawia sprawę jasno

Wbity kłos może doprowadzić do śmierci. Czujność podczas spacerów jest obowiązkowa

Pamiętajmy, że to właściciel jest odpowiedzialny na bezpieczeństwo psa. Czworonogi kochają węszyć, podczas spaceru pośród wysokich traw kłos może przedostać się do ich nozdrzy lub wbić się w inną część ich ciała. Warto obserwować zachowanie opiekuna i reagować, jeśli coś nas niepokoi.

Redakcja poleca

Jeśli kłos wbije się do ciała psa – utknie w oku, nozdrzach lub uchu – musimy reagować błyskawicznie. Ciało obce może doprowadzić do wielu szkód. Może uszkodzić jeden z układów w organizmie zwierzęcia, a nawet doprowadzić do śmierci czworonoga.

rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl