Obserwuj w Google News

Uprawa malin dla początkujących - pielęgnacja, nawożenie, choroby

4 min. czytania
Aktualizacja 22.02.2021
22.02.2021 22:08
Zareaguj Reakcja

Maliny to niezwykle smaczne owoce, które w Polsce cieszą się sporym uznaniem. Od wielu lat nasz kraj trudni się uprawą malin, dzięki czemu stały się swego rodzaju dobrem narodowym. Są to owoce nie tylko pyszne, ale i znane głównie z niezwykłych właściwości, które pomagają w okresach zachorowań na grypę czy przeziębienie.

Jak uprawiać maliny?
fot. Shutterstock

Uwielbiasz pić rozgrzewającą herbatę z malinami, ale nie zawsze masz w domu zapas przetworów od mamy lub babci? Masz swoją działkę i rozważasz rozpoczęcie uprawy malin? Ten tekst powstał właśnie dla ciebie! Dowiesz się dzięki niemu jak zacząć hodowlę krzaczków pełnych słodkich i pięknych owoców. 

Zobacz także: Śniły ci się maliny? Wyjaśniamy, co to oznacza!

Uprawa malin - od czego zacząć? 

Uprawę malin przede wszystkim trzeba zacząć od zapoznania się zarówno z samym owocem, jak i krzewem. Owoce maliny mają w sobie więcej witaminy C niż pomarańcze, zawierają również błonnik i cenny dla kobiet ciąży kwas foliowy. Mają bardzo mało kalorii, zatem można je jeść bez większych ograniczeń - oczywiście same, bez cukru i bitej śmietany. Maliny występują w aż ponad dwustu odmianach. Oto polecane przez nas, najpopularniejsze z nich, z podziałem na maliny letnie i jesienne. 

Maliny letnie: 

 • Bristol (czarne owoce), 
 • Laszka, 
 • Fallgold (żółte owoce), 
 • Tulameen, 
 • Sokolica, 
 • Veten. 

Maliny jesienne: 

 • Polka, 
 • Poranna Rosa, 
 • Polesie, 
 • Polana. 

Najczęściej spotykana w Polsce jest uprawa malin Polana (Rubus idaeus), czyli tradycyjnych różowych, słodkich malin rosnących na niewysokich krzewach. Jest to jedna z najstarszych polskich odmian, którą można też spotkać dziko rosnącą. Maliny te kwitną od maja do sierpnia i stanowią pożywienie dla pszczół. Miód malinowy również jest niezwykle smaczny, a do tego prozdrowotny. 

Co ciekawe nawet jeśli nie posiadasz ogródka, a jedynie balkon czy taras, również możesz zająć się uprawą malin. Proponujemy ci odmianę do uprawy w doniczce Ruby Beauty - malinę karłowatą, która osiąga maksymalnie metr wysokości i może dać ci w ciągu jednego sezonu aż półtora kilograma owoców. Ta doniczkowa odmiana nie ma kolców, zatem nie stanowi zagrożenia dla dzieci, które z pewnością chętnie zjedzą smaczne owoce prosto z krzaczka.  

Zobacz także: Przetwory z malin - sprawdzone przepisy!

Maliny - uprawa krok po kroku 

Uprawa malin w ogrodzie nie jest szczególnie wymagająca, jeśli jednak zależy ci, by na pewno się udała, musisz się zastosować do poniższych zaleceń. 

 • Podłoże 

Krzewy malin lubią mieć lekkie i przepuszczalne podłoże, które musi być też dość wilgotne, ale nie podmokłe. Źle zaadaptują się na ziemi piaszczystej. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny - pH około 6,5 - i warto ją przed posadzeniem roślin nawieźć kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Nawożenie malin, a raczej gleby pod maliny, sprawi, że szybciej się przyjmą, a ich rozrost będzie znacznie większy

 • Stanowisko 

Do posadzenia malin wybierz miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Krzewy zniosą półcień bądź przejściowe zacienienie, jednak im więcej słońca, tym lepiej. Najgroźniejsze dla malin są przymrozki, zwłaszcza gdy zaczną się zawiązywać pąki. Dobrze jest, jeśli krzewy mają oparcie, dlatego najlepiej jest je sadzić przy płocie lub w szpalerze. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić około 50 cm - musisz wziąć pod uwagę, że krzaki mogą się intensywnie rozrastać. Sadzonki maliny nie powinno się umieszczać bardzo głęboko, 15-centymetrowy dołek w zupełności wystarczy. 

 • Pielęgnacja 

Pielęgnacja malin nie jest raczej ani czasochłonna, ani pracochłonna. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie rośliny wiosną, będziesz musiał zadbać o jej podlewanie w trakcie letnich upałów. Pamiętaj jednak, by podłoże, w którym rosną krzewy, było wilgotne, ale nie zalane wodą. Miejsce, w którym rosną maliny, warto jest wyściółkować np. korą. Ściółkowanie uchroni także krzak przed chwastami, które mogą zagłuszyć małą sadzonkę maliny i zabierać jej składniki pokarmowe z gleby. Po posadzeniu maliny warto ją przyciąć, gdyż dzięki temu zabiegowi sadzonka lepiej się ukorzeni. 

 • Ochrona 

Choroby malin oczywiście też się zdarzają. Najczęściej występującą i jednocześnie najgroźniejszą chorobą krzewów malin jest zainfekowanie pędów przez grzyby

Jeśli zauważysz na liściach i owocach biały nalot przypominający swym wyglądem mąkę, to możesz być pewien, że zaatakował je mączniak prawdziwy. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałe krzewy, musisz bezzwłocznie wyciąć zaatakowane pędy. 

Krzewy malin mogą być także atakowane przez mszyce, gąsienice zjadające liście, przędziorki czy też przez pryszczarka namalinka łodygowego. Owoce mogą być zagrożone szkodnikiem malin o nazwie kistnik malinowiec, natomiast pąki kwiatowe niszczy kwieciak malinowiec. By zwalczyć te szkodniki, możesz użyć środków Calypso 480 S.C., Mospilan 20 SP lub Kobe 20 SP. 

 • Przycinanie 

Jak już wspominaliśmy, krzewy malin warto przyciąć niedługo po posadzeniu. Jednak należy to robić również, gdy krzewy są już dorosłe. Jeśli posiadasz krzewy owocujące na pędach jednorocznych, na których maliny pojawiają się zazwyczaj dwa razy w roku jesienią lub wczesną wiosną wytnij wszystkie pędy. Natomiast rośliny dwuletnie należy przyciąć jesienią na wysokości około 20 cm. Co ważne, przytnij jedynie pędy, które owocowały. Pozostałe, młode pędy w przyszłym roku wykształcą owoconośne rozgałęzienia. 

Twoja większa bądź mniejsza plantacja malin przyniesie ci wiele radości i smacznych oraz zdrowych owoców. Nie napracujesz się przy niej zbyt dużo, a twoje dobre traktowanie roślin zostanie ci wynagrodzone obfitymi zbiorami. Sadzonki malin nie są też drogie, ich utrzymanie również nie przyniesie większych wydatków. Co więcej, uprawa malin da ci same wymierne korzyści w postaci lepszego zdrowia i radości z jedzenia smacznych owoców oraz przetworów z nich zrobionych. 

Zobacz także:  Sok z malin - jak zrobić? Poznaj prosty przepis!

Właściwości malin

Pamiętaj, że wykazano, iż maliny mają nie tylko działanie przeciwgorączkowe, lecz także przeciwnowotworowe. Zawierają kwas ferulowy i beta-sitosterol, które hamują rozwój nowotworów  - zarówno łagodnych, jak i złośliwych.  Maliny spiszą się znakomicie również podczas odchudzania, gdyż zawierają ketony malinowe - składnik, który redukuje wagę komórek tłuszczowych i przyspiesza metabolizm. Maliny skutecznie przyspieszają oczyszczanie organizmy z toksyn, a do tego obniżają ciśnienie tętnicze, co sprawia, że jest szczególnie polecana dla osób borykających się z nadciśnieniem.