Obserwuj w Google News

Twój pies reaguje na wszystkie bodźce za oknem? Behawiorysta radzi, co zrobić

2 min. czytania
10.07.2023 13:35
Zareaguj Reakcja

Twój pies zaczyna głośno i nerwowo szczekać, gdy widzi, że za oknem coś się dzieje. Niektóre czworonogi wyjątkowo bacznie obserwują przestrzeń wokół domu lub mieszkania. Gdy zauważą coś potencjalnie niepokojącego, od razu reagują. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się opiekun? Behawiorysta wyjaśnia.

pies szczeka na wszystko, co pojawi się za oknem
fot. shutterstock

Twój czworonożny przyjaciel zawzięcie broni mieszkania, mimo że wokół nie dzieje się nic niepokojącego? Przejeżdżający samochód, sąsiad spacerujący po podwórku czy rowerzysta sprawiają, że pies traci nad sobą kontrolę i zaczyna głośno szczekać? Taka reakcja zwierzaka potrafi być irytująca – zwłaszcza jeśli akurat robimy coś ważnego i potrzebujemy ciszy.

Jak powinniśmy się zachować, gdy nasz podopieczny zawzięcie szczeka na wszystko, co widzi za oknem? Psi trener i behawiorysta Michał Dąbrowski na Instagramie zdradził, co robić w takich sytuacjach.

Twój pies broni domu bez potrzeby? Tak NIE reaguj

Michał Dąbrowski jest certyfikowanym trenerem psów i behawiorystą z wieloletnim doświadczeniem. Aktywnie prowadzi media społecznościowe – jego konto na Instagramie obserwuje ponad 50 tys. użytkowników popularnej platformy. Treści publikowane przez Michała Dąbrowskiego cieszą się dużym uznaniem miłośników psów. Internauci chwalą podejście eksperta i polegają na jego radach.

Redakcja poleca

Jakiś czas temu Michał Dąbrowski opublikował post, w którym wytłumaczył opiekunom psów, jak należy się zachować, gdy ich pupil zawzięcie szczeka na wszystko, co tylko pojawi się za oknami mieszkania lub domu. Trener zaznaczył, że krzyczenia na psa, gdy ten jest pobudzony to bardzo złe rozwiązanie. Zwierzę widzi wówczas, że jego właściciel również jest negatywnie nastawiony i może powiązać złość człowieka z czynnikiem, który jemu samemu też się nie spodobał. Wówczas wzmocni swoją reakcję, uznając ją za właściwą i adekwatną. Michał Dąbrowski zaznacza, że podawanie psu smakołyków, by go uspokoić, także nie pomoże.

Zobacz również:   Jak karać psa? Behawiorysta stawia sprawę jasno

Twój pies szczeka na wszystko, co pojawi się za oknem? Behawiorysta: podziękuj mu

Jak zatem zareagować, gdy pies zajadle szczeka na to, co widzi za oknem? Warto wówczas użyć odpowiedniej komendy. – Powiedz spokojnie imię psa i „dziękuje”, by dać znać, że wiesz o tym, że Cię ostrzega, i Ty przejmujesz odpowiedzialność za bezpieczeństwo domu – tłumaczy Michał Dąbrowski. I dodaje:

Dużo psów ma alarmujące szczekanie na niebezpieczeństwo zakodowane w swoich zachowaniach typowych dla rasy/typu. Możemy zmniejszyć natężenie takiego szczekania, ale czasem będzie to wyjątkowo trudne, lepiej ustalić, że po pierwszym ostrzeżeniu pies słyszy twoje podziękowanie i ma poczucie spełnionego obowiązku.

Behawiorysta zaznacza także, że jeśli to możliwe, powinniśmy odciąć psa od stresora – na przykład zasuwając roletę. Ważne jest także nagradzanie psa za każdym razem, gdy jego zachowanie będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Kiedy usłyszysz hałasy za oknem lub na klatce a Twój pies nie reaguje - to doskonały moment, żeby go nagrodzić ulubionym przysmakiem.

RadioZET.pl