Obserwuj w Google News

To najczęściej nadawane drugie imię w Polsce. Bije inne na głowę

2 min. czytania
18.10.2023 13:33
Zareaguj Reakcja

Nadanie drugiego imienia dziecku w Polsce nie jest obowiązkowe. Mimo to, wielu opiekunów się na to decyduje. Rejestr PESEL pokazuje, że jedno z imion damskich cieszy się szczególną popularnością wśród rodziców. Aż 1486211 kobiet ma tak bowiem na drugie imię. To absolutny fenomen, biorąc pod uwagę, że imię które w tej kategorii zdobyło drugie miejsce nosi aż pół miliona pań mniej.

To najczęściej nadawane drugie imię w Polsce
fot. Marek BAZAK/East News

W Polsce nie ma obowiązku nadawania dziecku dwóch imion. Dawniej jednak było to całkowicie normalne. Rodzice – wybierając drugie imię dla dziecka – często chcieli uczcić pamięć o ważnym członku rodziny – zazwyczaj babci, dziadku lub prababci, pradziadku. Nadając drugie imię opiekunowie wychowani w wierze katolickiej, wybierali także dla dziecka wyjątkowego patrona – świętego, który miał chronić dziecko i „opiekować się nim” w dorosłym życiu. Był to pewnego rodzaju gest.

Obecnie młodzi rodzice coraz częściej rezygnują z drugiego imienia, nadając pociechom tylko jedno imię. Opiekunowie swoją decyzję tłumaczą tym, że operowanie dwoma imionami w codziennym życiu bywa niewygodne i problematyczne. Załatwiając sprawy urzędowe zawsze trzeba bowiem pamiętać o formie towarzyszącej.

Te imiona najczęściej nadawane są jaki drugie. Jedno jest szczególnie popularne

Mimo tego, że coraz więcej rodziców zrywa z popularną tradycją, w Polsce żyje mnóstwo osób dwuimiennych. Jakie imiona najczęściej wybierane są przez rodziców na te drugie? Wśród form męskich zdecydowanie największą popularnością cieszy się Jan (645988 mężczyzn). Na drugim miejscy plasuje się imię Piotr (606080 mężczyzn), a na trzecim Stanisław (457826 mężczyzn).

Zobacz również:  To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki

Na liście drugich imion żeńskich również królują tradycyjne formy. Tu jednak widać ogromne dysproporcje. Trzecie miejsce należy do imienia Katarzyna – aż 418069 kobiet według rejestru PESEL ma tak na drugie imię. Drugie miejsce należy do Anny. To imię nosi ponad dwa razy więcej kobiet – dokładnie 897288 pań. Bezwzględnym zwycięzcą w kategorii drugich imion jest jednak imię Maria. To forma, która absolutnie deklasuje konkurencję. Aż 1486211 osób w Polsce ma tak na drugie imię.

Redakcja poleca

Imię Maria: Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Dlaczego imię Maria jest aż tak popularne wśród drugich imion? Powodów z pewnością jest kilka. To imię nosiło wiele babć oraz prababć – z pewnością niektórzy rodzice nadają je córkom jako drugie, chcąc w pewien sposób upamiętnić swoje przodkinie. Maria – z perspektywy Kościoła katolickiego – to również wspaniała patronka. Maria z Nazaretu była przecież matka Jezusa Chrystusa, żona Józefa i jest jedna z głównych świętych w wierze katolickiej.

Nie przegap
To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk