Obserwuj w Google News

Ten mebel w PRL-u był niemal w każdym domu. Dziś znów jest modny

2 min. czytania
27.11.2023 12:09
Zareaguj Reakcja

W PRL-u dużą popularnością cieszyły się meblościanki oraz półkotapczany. Trudno się dziwić – były niezwykle praktyczne. Dziś tego typu meble znów są modne. Autentyki z lat 50., 60. czy też 70. na aukcjach internetowych osiągają zawrotne ceny. Nowe kolekcje popularnych sklepów meblowych często z kolei inspirowane są designem z PRL-u.

PRL meble
fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER

Meble zaprojektowane i wykonane w Polsce w PRL-u dziś na aukcjach internetowych są poszukiwane przez kolekcjonerów. Chociaż był to dobry czas dla polskiego wzornictwa, większość domów wyglądała bardzo podobnie. Wynikało to głównie z niedostępności towarów oraz braku funduszy na zakup bardziej oryginalnych przedmiotów autorstwa cenionych designerów. Gospodynie domowe wkładały wiele pracy w to, by domostwa prezentowały się schludnie i przyzwoicie.

Te meble królowały w PRL-u. Dziś wracają do łask

Jak wyglądało przeciętne mieszkanie statystycznej rodziny w czasach PRL-u? Ściany zazwyczaj pokrywała boazeria. Ważnym punktem pokoju gościnnego była z kolei okazała meblościanka. Szczególnym uznaniem cieszyły się te, których płyty paździerzowe wykonane były „na wysoki połysk”. Duże i bardzo pojemne meblościanki w intensywny ciemnobrązowym kolorze mieściły wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy domowników, ale były także ozdobami wnętrza. Kładziono na nich przepiękne kryształowe wazy, misy i talerze.

Zobacz również:  Quiz. Żyłeś w PRL-u? Na te pytania powinieneś odpowiedzieć błyskawicznie

W wielu domach w PRL-u – zwłaszcza tych zamieszkałych przez wielodzietne rodziny – znajdowały się również tzw. półkotapczany. Ten niezwykle praktyczny mebel, łączył funkcje łóżka oraz kanapy. W dodatku składał się tak, że spód łóżka stawał się frontem mebla. Półkotapczan pozwalał zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu – zwłaszcza w blokach było to bardzo istotne.

Półkotapczany dziś znów są modne. To użyteczne rozwiązanie

W latach 90. w Polsce pojawiły się sklepy oferujące ciekawe akcesoria wnętrzarskie, a także różnorodne meble. Meblościanki i półkotapczany, które królowały w domach i mieszkaniach w PRL-u, zaczęły być wówczas postrzegane jako relikt przeszłości. Niemodne i staroświeckie wylądowały na śmietnikach, w piwnicach lub na strychach.

Redakcja poleca

Wszystko jednak wskazuje na to, że ich czas znów nadszedł. Obecnie meble retro biją bowiem rekordy popularności. Do mody powróciły między innymi doskonale znane wszystkim dzieciom PRL-u półkotapczany. Modele  które proponują klientom gigantyczne sieci meblarskie, są oczywiście unowocześnione i wyposażone w użyteczne mechanizmy. Producenci reklamują półkotapczany, jako idealne rozwiązanie do małych przestrzeni. I mają rację. 

Nie przegap