Obserwuj w Google News

Te rośliny mogą być niebezpieczne dla psa. Lepiej nie trzymaj ich w domu

2 min. czytania
07.02.2023 15:46
Zareaguj Reakcja

Niektóre rośliny doniczkowe mogą być bardzo niebezpieczne dla psów. Jeśli masz któryś z tych kwiatów w domu, lepiej szybko się go pozbądź. 

Te rośliny mogą być niebezpieczne dla psa. Lepiej nie trzymaj ich w domu
fot. Shutterstock

Wiele osób kupuje do swojego mieszkania mniejsze i większe rośliny. Nie ma się zresztą co dziwić, bo kwiaty doniczkowe mają liczne zalety. Przede wszystkim korzystnie wpływają na jakość powietrza oraz poprawiają nasze samopoczucie. Ponadto nadają pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Właściciele psów muszą jednak uważać, ponieważ niektóre rośliny mogą być trujące dla czworonogów. Jakich więc kwiatów lepiej nie kupować?

Zobacz także:  Czego nie może jeść pies? Tych 5 produktów powinien bezwzględnie unikać

Monstera i aloes

W ostatnim czasie monstera stała się prawdziwą królową wnętrz. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tej wyjątkowej rośliny. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona trująca dla czworonogów - zarówno dla psów, jak i kotów. Sok zawarty w monsterze może doprowadzić do wymiotów, obrzęku jamy ustnej i gardła, a nawet do zapalenia błony śluzowej. Może również wywołać u naszego pupila zapalenie spojówek - jeśli substancja dostanie się do jego oczu.

Redakcja poleca

Inną niebezpieczną rośliną, na którą muszą uważać wszyscy opiekunowie psów, jest aloes. Konkretnie trujący dla czworonogów jest zawarty w nim miąższ. Może on wywołać silną biegunkę, wymioty i dreszcze. Sok z aloesu może również doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych. 

Bluszcz i pelargonia

Właściciele psów powinni też pozbyć się z domu bluszczu. Każda część tej rośliny zawiera saponiny. Substancja ta negatywnie wpływa na zdrowie czworonoga, a nawet może zagrażać jego życiu. Dlatego jeśli zobaczymy, że nasz pupil zjadł większą ilość bluszczu, powinniśmy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza.

Kolejną trującą rośliną dla psa jest pelargonia. Znajdują się w niej dwie, bardzo niebezpieczne dla czworonogów substancje. Chodzi tu o linalol oraz geraniol. Mogą one wywołać u naszego pupila wymioty. Pies może też stracić apetyt, a nawet dostać zapalenia skóry.

Poinsecja, inaczej gwiazda betlejemska

Również wilczomlecz nadobny (inaczej poinsecja lub gwiazda betlejemska) jest niebezpieczny dla psa. Zawarte w roślinie mleczko działa drażniąco na skórę i układ pokarmowy zwierzaka. Czworonóg po zjedzeniu tej substancji może mieć biegunkę, wymioty, a na jego ciele może pojawić się wysypka. W niektórych przypadkach może dojść nawet do trwałego uszkodzenia nerek. 

Zobacz także:  Jak pies okazuje miłość? 5 sposobów czworonogów na wyrażenie swoich uczuć

RadioZET.pl/zooart.com.pl/fiprex.pl