Obserwuj w Google News

Tę radę często słyszą psiarze. „Należy od razu wyrzucić do kosza”

2 min. czytania
31.10.2023 13:00
Zareaguj Reakcja

Opiekunowie szczeniaków słyszą od doświadczonych psiarzy mnóstwo porad. Niektóre z nich bywają przydatne w procesie socjalizacji nowego pupila. Są też jednak „życzliwe wskazówki”, których nie warto wprowadzać w życie. Behawiorysta zapytał miłośników czworonogów o to, jaka opinia dotycząca wychowania psów jest według nich najbardziej absurdalna. „Taką poradę należy od razu wyrzucić” – skwitował dosadnie.

Tę radę często słyszą psiarze
fot. shutterstock_Pryimachuk Mariana

Jak wychować szczeniaka na porządnego, mądrego, posłusznego i ciekawego świata czworonoga? Proces socjalizacji jest niezwykle ważny – to właśnie w jego trakcie pies uczy się podstawowych zasad funkcjonowania w otoczeniu i społeczeństwie. Prawidłowe – konsekwentne i rzetelne – przeprowadzenie socjalizacji wymaga wiedzy, cierpliwości i pokory opiekuna. To trudne i czasochłonne zadanie. Wie o tym każdy dumny i szczęśliwy posiadacz zwierzaka.

Doświadczeni psiarze często radzą młodym opiekunom, jak warto postępować z psem, by ten szybko zrozumiał, jak powinien się zachowywać. Nie każdych wskazówek warto jednak słuchać – przypomina Krzysztof Tatar, behawiorysta i trener psów na swoim Instagramie. Ekspert zapytał internautów o najbardziej absurdalne porady, które usłyszeli. Jedna odpowiedź powtarzała się wyjątkowo często. Krzysztof Tatar postanowił się do niej odnieść.

Tę radę „wyrzuć do kosza”. Behawiorysta tłumaczy dlaczego

Właściciele psów zauważali, że osoby postronne, widząc słodkiego szczeniaka, który zachowuje się niestosownie, najczęściej radzą opiekunom, aby ci uzbroili się w cierpliwość. Nierzadko pada wówczas zdanie: pies z tego wyrośnie. „Taką poradę należy od razu wyrzucić do kosza” – zaznacza behawiorysta. I podkreśla, że bez regularnych ćwiczeń oraz codziennej pracy nad nawykami, czworonogowi bardzo trudno będzie zrozumieć, jakie zachowania są pożądane przez jego właścicieli.

Zobacz również:  500 plus na kota lub psa. Pośpiesz się, to ostatni dzwonek

„Zachowanie należy kształtować. I albo opiekun psa będzie to świadomie robić i modelować zachowanie psa w zgodzie z dobrostanem, potrzebami, zasadami bezpieczeństwa, współistnienia w społeczeństwie itd., albo pies będzie robić to sam i wtedy może być różnie” – zaznaczył Krzysztof Tatar w poście na Instagramie.

Redakcja poleca

Pies nie zrobi wszystkiego za nas”. O tym należy pamiętać

Behawiorysta we wpisie zaznaczył, że wychowanie szczeniaka to trudny, długi, ale niezwykle ważny proces, którego nie można bagatelizować. „Oczywiście, pies będzie zmieniał się w czasie i czas może być naszym sprzymierzeńcem, jednak nie zrobi wszystkiego za nas” – podkreślił ekspert. Wyjaśnił także, że praca nad nawykami psa powinna być przyjemna – zarówno dla zwierzaka, jak i dla opiekuna.

„Pies jest z natury hedonistą i lubi robić to, co mu się opłaca, co daje mu możliwość kontaktu z Tobą, kontaktu ze światem, swobodnej eksploracji, jedzonka, zabawy i zabawek” – wyjaśnił Krzysztof Tatar.

Nie przegap
pies
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Olena Yakobchuk