Obserwuj w Google News

Te owoce mają najwięcej wody. Idealna, wakacyjna przekąska

2 min. czytania
14.08.2023 09:14
Zareaguj Reakcja

Latem – gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 st. Celsjusza – nie powinniśmy zapominać o regularnym piciu wody. Warto także sięgać po zdrowe przekąski – jedząc owoce, również dostarczamy do organizmu płyny. Doktor dietetyki Michał Wrzosek postanowił wskazać internautkom oraz internautom, po które z nich warto sięgać w czasie upałów.

Jakie owoce jeść w czasie upałów
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Szacuje się, że organizm dorosłego człowieka – w zależności od wieku, masy ciała oraz płci – składa się w 60-70 proc. z wody. Jeśli chcemy funkcjonować sprawnie – cieszyć się energią, dobrą koncentracją oraz zachować zdolności poznawcze na odpowiednim poziomie, musimy systematycznie się nawadniać. Przyjmuje się, że zdrowy człowiek powinien dziennie przyjąć od 2 do 2,5 litra wody. Zapotrzebowanie to zwiększa się jednak jeśli temperatura otoczenia jest szczególnie wysoka.

Picie wody jest zdecydowanie najlepszym sposobem na skuteczne nawodnienie. Doktor dietetyki Michał Wrzosek w jednym z postów na Instagramie przypomniał jednak, że owoce również pozwalają dostarczyć do organizmu płyny. Większość z nich składa się bowiem w ponad 85 proc. z wody – podkreślił ekspert.

Redakcja poleca

Jakie owoce jeść w czasie upałów? Te nawadniają najlepiej

Michał Wrzosek wskazał, jakie owoce mają w sobie szczególnie dużo wody – to właśnie po nie warto sięgać, gdy temperatura za oknem jest szczególnie wysoka. Ekspert zaznaczył, że latem powinniśmy zajadać się brzoskwiami – Mają około 86 proc. wody – wyjaśnił. Brzoskwinie to również źródło beta-karotenu, kwasów AHA oraz witamin: C i E.

Jakie jeszcze owoce mają w sobie dużo wody? Na drugim miejscu podium znalazły się uwielbiane przez wszystkich truskawki.

W ponad 90 proc. składają się z wody, co czyni je jednym z najbardziej uwodnionych owoców - wskazał doktor dietetyki.

Zobacz również:  Masz ochotę na coś słodkiego? Doktor dietetyki wyjaśnia, jak powinieneś się zachować

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się arbuz. – To owoc, który składa się aż w 91 proc. z wody – zaznaczył Michał Wrzosek. Ekspert dodał także, że arbuz jest bogaty w potas. – Dzięki czemu nie tylko nawadnia organizm, ale także pozwala utrzymać odpowiednie nawodnienie komórek – wyjaśnił.

Nie przegap

RadioZET.pl