Obserwuj w Google News

Tak szybko wyczyścisz materac. Spryskaj go i odczekaj. Będzie jak nowy

1 min. czytania
02.02.2023 16:18
Zareaguj Reakcja

Większość z nas pamięta o regularnej zmianie pościeli - wymianie poszewek i prześcieradła. Niektórzy nie wiedzą jednak, że w materacu również gromadzi się wiele bakterii. Warto systematycznie i dokładnie czyścić miejsce, w którym śpimy. Jak to zrobić? Ta domowa mikstura sprawi, że materac będzie pachniał świeżością.

Tak szybko wyczyścisz brudny materac
fot. shutterstock

Średni czas snu wynosi około 7-8 godzin. Jeśli chcemy, aby jakość naszego wypoczynku była odpowiednia, powinniśmy zadbać o to, by miejsce, w którym śpimy było czyste i pachniało świeżością. Regularna zmiana pościeli i prześcieradła to absolutna podstawa higieny. Warto wietrzyć sypialnie i odkurzać zakamarki łóżka. Należy jednak zaznaczyć, że dokładne czyszczenie materaca, na którym śpimy, także jest istotne. Dlaczego?

Zobacz również:  Po co śpimy? Na każdym etapie życia sen ma inne znaczenie

W łóżku (nie tylko w poszwach, ale także w materacu) gromadzą się między innymi fragmenty naszego naskórka. To środowisko szczególnie sprzyjające rozwojowi bakterii, grzybów i roztoczy. Jeśli nie czyścimy go odpowiednio dokładnie, zwiększamy ryzyko wystąpienia niektórych chorób takich jak: astma, egzema czy alergia skórna. 

Redakcja poleca

Jak wyczyścić materac? Ten domowy płyn zdaje egzamin

Zmiana pościeli jest banalnie prosta. Solidnie wyczyszczenie materaca wydaje się znacznie bardziej skomplikowane. Pokrowiec również możemy wrzucić do pralki, ale jak odświeżyć jego wnętrze?

Materac możemy wyczyścić spryskując go obficie domowym płynem do dezynfekcji. Wystarczy, że połączymy wodę oraz alkohol (proporcje 1:1) i do mieszanki dodamy odrobinę ulubionego olejku eterycznego. Warto zdecydować się na ten o zapachu lawendy - koi zmysły i pozwala się zrelaksować.