Nie bagatelizuj tego zachowania. Pies prosi cię o pomoc
Psy przy pomocy mowy ciała wysyłają nam wiele sygnałów, których nie powinniśmy bagatelizować. Jeśli zauważymy, że nasz pupil przysiada, wyciąga tylne łapy przed siebie, a następnie przesuwa się po podłożu, powinniśmy zareagować. Takie zachowanie nazywa się saneczkowaniem. Zazwyczaj świadczy o tym, że czworonóg odczuwa ból i dyskomfort w okolicy odbytu.

Saneczkowaniem nazywa się charakterystyczne pocieranie przez psa zadem po podłożu. Zwierzę zazwyczaj siada z tylnymi łapami wyciągniętymi przed siebie, a przednimi próbuje podciągać się, jednocześnie przesuwając odbytem po trawie lub podłodze. Saneczkujący pupil często wygląda zabawnie, dlatego właściciele zwierzaków bagatelizują to zachowanie, uznając je za niegroźne. To bardzo duży błąd. Pies saneczkując prosi człowieka o pomoc – pokazuje bowiem, że nie czuje się najlepiej.
Dlaczego pies saneczkuje?
Co nasz pupil chce przekazać nam saneczkując? Zwierzęta najczęściej zachowują się w ten sposób, gdy odczuwają swędzenie, ból lub dyskomfort w okolicy odbytu. Pies za wszelką cenę chce pozbyć się nieprzyjemnego uczucia i doznać ulgi. Wówczas instynktownie pociera odbytem o podłoże, na którym się znajduje. Warto zaznaczyć, że okolice odbytu to jedno z niewielu miejsc, do którego pies ma bardzo ograniczony dostęp, a w związku z tym nie może się tam swobodnie podrapać.
Zobacz również: Giardioza atakuje psy i koty. Te sygnały powinny zaniepokoić właścicieli
Jeśli nasz pupil saneczkuje rzadko – raz na kilka miesięcy – nie musimy się martwić. Zwierzę może zachowywać się w ten sposób jeśli chce się podrapać, wytrzeć po kąpieli lub innym zabiegu pielęgnacyjnym. Jeśli jednak czworonóg saneczkuje regularnie i często, jest to objaw, który najprawdopodobniej ma podłoże chorobowe. Wówczas powinniśmy natychmiast zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii.
Jeśli saneczkowaniu towarzyszą inne objawy, takie jak: problemy z wypróżnianiem, nadmierne wylizywanie odbytu, pojawienie się wydzieliny, krwawienie i obrzęk okolicy odbytu, apatia, brak apetytu, nadmierna senność sprawa może być poważna.
Zobacz również: Te rośliny mogą być niebezpieczne dla psa. Lepiej nie trzymaj ich w domu
Pies saneczkuje. Co może mu dolegać?
Saneczkowanie u psów jest objawem mało swoistym. Oznacza to, że może pojawić się przy kilku dolegliwościach. Świadczy między innymi o :
- zatkaniu gruczołów okołoodbytowych,
- przepełnieniu parzystej zatoki okołoodbytowej,
- zapaleniu pochwy (u suk),
- pasożytach przewodu pokarmowego,
- problemach anatomicznych,
- alergiach.
RadioZET.pl