Obserwuj w Google News

Szympansica pierwszy raz w życiu zobaczyła niebo. To nagranie wzrusza do łez

2 min. czytania
27.06.2023 17:49
Zareaguj Reakcja

Szympansica Vanilla przez lata mieszkała w małych klatkach, bez dostępu do świata zewnętrznego. Dopiero niedawno ssak trafił do ogromnego rezerwatu na Florydzie. Do sieci trafiło wzruszające nagranie, na którym zwierzę pierwszy raz w życiu zobaczyło niebo.

Szympansica pierwszy raz w życiu zobaczyła niebo. To nagranie wzrusza do łez
fot. youtube.com/@SavetheChimpsInc

Szympansica o imieniu Vanilla przez pierwsze dwa lata swojego życia mieszkała w Laboratorium Medycyny Eksperymentalnej i Chirurgii u Naczelnych w Nowym Jorku. Zwierzęta siedziały tam w małych klatkach, bez dostępu do świata zewnętrznego. "Wczesne lata spędziłam w laboratorium w Nowym Jorku, gdzie szympansy były zwykle trzymane w klatkach 5'x5'x7', zawieszonych nad ziemią jak klatki dla ptaków" - podała organizacja "Save the Chimps", zajmująca się ochroną szympansów, cytowana przez portal mirror.co.uk.

Kiedy w 1997 roku zadecydowano o zamknięciu ośrodka, ssak został zabrany do schroniska w Kalifornii. Jednak i tu warunki pozostawiały wiele do życzenia. "W Kalifornii Vanilla mieszkała z garstką szympansów w klatce z siatki drucianej, bez trawy i z małą liczbą jakichkolwiek rzeczy" - powiedział dr Andrew Halloran z organizacji "Save the Chimps", cytowany przez New York Post. W końcu w 2019 r. obiekt przestał działać. Wówczas Vanilla i kilka innych zwierząt trafiło do 150-hehtarowego rezerwatu na Florydzie.

Redakcja poleca

Szympansica pierwszy raz w życiu zobaczyła niebo. To nagranie wzrusza do łez

Kilka dni temu organizacja "Save the Chimps" na swoim profilu na YouTubie opublikowała wzruszające nagranie. Na filmie zarejestrowano 29-letnią Vanillę, która pierwszy raz zobaczyła niebo. Widać, że zwierzę jest podekscytowane; cały czas zadziera głowę do góry. Po wyjściu z klatki od razu mocno przytula się do innego szympansa.

Zobacz także:  Zapłaciła grosze za psa na granicy. Takiego oszustwa się nie spodziewała

Oglądaj

Vanilla mieszka teraz w ogromnym rezerwacie

Obecnie Vanilla żyje w specjalnym rezerwacie dla szympansów. Zwierzęta mają do dyspozycji teren o powierzchni około 150 hektarów. Wiele ssaków mieszkało wcześniej w malutkich klatkach i nigdy nie wchodziło w interakcje z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

- Vanilla bardzo dobrze się zadomowiła. Kiedy nie eksploruje terenu ze swoimi przyjaciółmi, zwykle można ją znaleźć siedzącą na szczycie trzypiętrowej platformy wspinaczkowej. Obserwuje stamtąd swój nowy świat - powiedział dr Halloran. Zdradził też, że Vanilla dogaduje się ze wszystkimi szympansami. "Ma szczególnie zabawne relacje z samcem alfa Dwightem, od którego kradnie jedzenie" - dodał mężczyzna.

Zobacz także:  Powstała farma owiec do...przytulania. Ich dotyk leczy?

Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/wydarzenia.interia.pl/nypost.com/mirror.co.uk/polsatnews.pl