Obserwuj w Google News

Szelki czy obroża dla psa? Behawiorysta stawia sprawę jasno

2 min. czytania
20.07.2023 10:34
Zareaguj Reakcja

Właściciele psów często zastanawiają się, czy zaproponować swojemu pupilowi obrożę, czy może lepiej sprawdzą się szelki. Okazuje się, że wybór wcale nie jest taki oczywisty. Behawiorysta i trener psów z wieloletnim doświadczeniem postanowił zabrać głos w tej sprawie. Krzysztof Tatar zwrócił uwagę na to, jakie psy znacznie lepiej będą czuły się w obroży.

pies szelki czy obroża
fot. Shutterstock_CokaPoka

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie psy w czasie spacerów maszerowały w obrożach. Dziś wielu właścicieli rezygnuje z tego sposobu zabezpieczenia pupila. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem szelki. W założeniu są bardziej komfortowe i mają zapewniać zwierzęciu znacznie większy komfort. Behawiorysta z wieloletnim doświadczeniem w jednym ze swoich filmików na Instagramie zaznaczył jednak, że szelki nie zawsze są lepsze niż tradycyjne obroże. Wszystko bowiem zależy od rasy i usposobienie psa.

Od lat pomaga właścicielom psów. Zabrał głos w sprawie obroży

Krzysztof Tatar to popularny w mediach społecznościowych behawiorysta i psi trener. Instagramowy profil eksperta obserwuje prawie 130 tys. użytkowników. Krzysztof Tatar regularnie publikuje filmy, w których tłumaczy miłośnikom czworonogów, jak pracować z psem, by ten był posłuszny i szczęśliwy.

Redakcja poleca

Przez lata internetowej działalności trener zdobył duże uznanie opiekunów czworonogów. Krzysztof Tatar jest autorem wielu popularnych poradników, prowadzi szkolenia psów w różnych miastach w Polsce. Jest także współzałożycielem Fundacji 2plus4 oraz Stowarzyszenia H4Dog.

Zobacz również:  Behawiorysta odradza tego psa niedoświadczonym właścicielom. Rasa jest popularna w Polsce

Obroża czy szelki? Behawiorysta rozwiewa wątpliwości

Niedawno Krzysztof Tatar postanowił rozwiać wątpliwości wszystkich opiekunów, którzy nie byli pewni, czy w czasie spacerów zabezpieczać ukochanego pupila obrożą, czy zdecydować się na szelki. – Musicie zadać sobie pytanie: co służy mojemu psu – zaznaczył behawiorysta.

Szelki będą bardzo dobrym wyborem dla psów małych i dla psów, które mają bardzo krótkie szyje. Również dla psów starszych – możemy im wtedy pomagać w chodzeniu oraz dla psów bardzo aktywnych, których jest wszędzie pełno.

Jakie psy będą lepiej czuły się w obrożach? – To będzie fajna opcja dla psów, które już umieją chodzić na luźnej smyczy. Dla psów agresywnych i reaktywnych, nad którymi potrzebujemy mieć większą kontrolę, bo dopiero z nimi pracujemy. Będzie to również świetna opcja dla psów, które mają problemy z dotykiem, bo obrożę założymy jednym ruchem – radzi ekspert.

rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl