Obserwuj w Google News

Styl rustykalny w mieszkaniu. Jakie są jego charakterystyczne elementy?

3 min. czytania
Aktualizacja 22.07.2020
09.09.2019 14:25
Zareaguj Reakcja

Styl rustykalny zyskuje na popularności. Z jego elementów korzystamy na weselach, przyjęciach, a także we wnętrzach naszych mieszkań. Na co trzeba zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Wnętrze w stylu rustykalnym
fot. Shutterstock

Coraz więcej ludzi jest zmęczonych wielkomiejskim życiem, ciągłym pędem i brakiem czasu. Nic dziwnego, że styl rustykalny, który nawiązuje do natury i wsi, ma się tak dobrze! Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym, żeby było eleganckie i nie przytłaczało?

Redakcja poleca

Styl rustykalny - charakterystyka 

Styl rustykalny nawiązuje do klimatu tradycyjnej wsi. Ten swojski nastrój okazuje się być bardzo przytulny. Warto wspomnieć, że niemal każdą przestrzeń można zaaranżować w tym stylu. Nie przeszkadza zatem mieszkanie w bloku.

Styl rustykalny inspirowany jest wyglądem dawnych wiejskich chat i dworków. W takim wnętrzu jednym z najważniejszych materiałów jest drewno. Drewniane meble mogą być utrzymane w stylu vintage i wyglądać na lekko zużyte

Pod sufitem często znajdują się drewniane belki, jednak nie sprawdzą się one w każdej przestrzeni, a jedynie w mieszkaniach o dużym metrażu. 

Styl rustykalny to przede wszystkim prostota. W pomieszczeniach mają się znaleźć efektowne meble, dzięki którym nie trzeba już przesadzać z dodatkami, bo są ozdobą samą w sobie. 

Wnętrza powinny dawać ukojenie i wpływać na nas uspokajająco, dlatego nie ma mowy o krzykliwych kolorach i dodatkach. 

Styl rustykalny - na jakie kolory i materiały postawić?

Styl rustykalny komponuje się ze wspomnianym już drewnem. Drewno idealnie łączy się z jasnymi barwami, dlatego warto postawić na białe lub kremowe ściany. Można również położyć cegłę lub kamień.

Żeby nie przesadzić i mieszkanie nie wyglądało groteskowo, to warto dodać kilka nowoczesnych elementów. Na przykład, w kuchni postaw na drewniany, gruby blat, ale zestaw go z bardzo współczesnymi szafkami. 

Zobacz także:  Lubisz wzory i kolory? Z pewnością zakochasz się w stylu eklektycznym!

Styl rustykalny - jakie meble będą odpowiednie?

W rustykalnym mieszkaniu powinny znaleźć się meble w stylu vintage lub stylizowane na takie. W jadalni koniecznie powinien się pojawić okrągły, drewniany stół z ciężkimi i masywnymi krzesłami

W kuchni postaw na gliniane naczynia lub miedziane garnki, które również mogą być piękną ozdobą - można je wyeksponować w kredensie lub na otwartej półce

W kuchni idealnie sprawdzi się wyspa, na której można ułożyć żywe zioła w doniczkach

Nie zapomnij o żywych kwiatach! Warto je umieścić w wiklinowych koszach, które będą się komponować z resztą dodatków. To, co ważne - stawiaj tylko na naturalne materiały, przede wszystkim len, bawełnę i wełnę.

Styl rustykalny - co musi się znaleźć w naszych wnętrzach?

Ze stylem rustykalnym łatwo przesadzić, dlatego warto poznać elementy, które wprowadzą ten klimat do naszych mieszkań. 

  • naturalne materiały - stawiamy tylko i wyłącznie na drewno, cegłę i kamień. Natomiast jeśli chodzi o tkaniny, to len, wełnę i bawełnę,
  • jasne kolory - wnętrze nie będzie nas przytłaczało dzięki jasnym barwom, stawiajmy na białe, kremowe lub beżowe ściany,
  • proste dekoracje - najczęściej w postaci naczyń, ale też warto sięgnąć po rzeczy “z duszą”: stary obraz, maszynę do szycia czy drewniane figurki.

Zobacz także:  Poznaj styl minimalistyczny i odkryj jego wszystkie zalety!

Nie masz pomysłu na wnętrza? Zobacz, co jest aktualnie modne.

5 wnętrzarskich trendów na nowy sezon, które warto poznać!