Obserwuj w Google News

Zmywarka będzie lśnić. Ten domowy sposób czyni cuda

2 min. czytania
07.09.2023 14:29
Zareaguj Reakcja

Funkcją zmywarki do naczyń jest utrzymanie w czystości innych rzeczy; wiele osób zapomina jednak, że to stopień zadbania o higienę samego urządzenia jest niezwykle istotny. Tylko wtedy zmywarka odpowiednio wywiąże się ze swojej roli. Podpowiadamy, jak wyczyścić ją przy pomocy domowych produktów.

Jak wyczyścić zmywarkę? Wystarczy ten prosty trik
fot. Adam Hoglund, Nadezhda Mikhalitskaia/Shutterstock

Zmywarka to bez wątpienia przydatne urządzenie. Nie tylko sprawia, że nasze naczynia błyszczą, ale i pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Należy jednak pamiętać, że również ten element wyposażenia kuchni wymaga regularnego czyszczenia. Jeśli systematycznie będziemy dbać o jego stan, posłuży nam jeszcze przez wiele lat. Warto zatem wiedzieć, jak wyczyścić zmywarkę. Na szczęście dzięki pewnemu domowemu trikowi można zrobić to szybko i skutecznie.

Redakcja poleca

Wiemy, jak wyczyścić zmywarkę. Wystarczą domowe specyfiki

Metodą na utrzymanie urządzenia w czystości podzieliła się tiktokerka Carolina McCauley – specjalistka od sztuczek wspomagających efektywne sprzątanie domu. Okazuje się, że proces czyszczenia zmywarki jest niezwykle prosty.

Rozpoczynamy od wyjęcia z niej filtra, często zbierającego rozmaite zanieczyszczenia. Umieszczamy go na dłuższy czas w zlewie wypełnionym gorącą wodą z mydłem. Przed przystąpieniem do całkowitego oczyszczenia go z brudu (np. poprzez zeskrobanie zaschniętych części) należy poczekać, aż ostygnie. Gdy filtr leży już w zlewie, zajmujemy się wnętrzem zmywarki. Rozsypujemy na dnie oraz wnętrzu drzwi urządzenia 270 g sody oczyszczonej, a następnie zamykamy zmywarkę i pozostawiamy ją w tym stanie na dwie godziny.

Zobacz także: Pleśń szybko zniknie ze ściany. Sięgnij po tani środek z apteki

Umyj tym zmywarkę. Po brudzie i nieprzyjemnym zapachu nie będzie śladu

Po upływie dwóch godzin wkładamy do zmywarki czysty filtr. Uwaga! Z sodą oczyszczoną nie robimy nic więcej - nie spłukujemy jej wodą ani nie ściągamy ściereczką; po prostu pozostawiamy rozsypany środek w takim stanie, jak wcześniej. Czas sięgnąć po 230 ml octu. Substancję wlewamy do naczynia miarkowego, umieszczamy na górnej półce, zamykamy drzwi zmywarki i ustawiamy cykl szybkiego mycia.

Zarówno ocet, jak i soda oczyszczona to prawdziwi cudotwórcy w przypadku zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów. Po ujrzeniu efektu tego domowego sposobu już nigdy nie sięgniemy po inną sztuczkę na mycie zmywarki.

Nie przegap
Nietypowe zastosowanie kwasku cytrynowego
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock